نکات مراقبتی

 1. در این هفته پزشکتان لگن شما را از راه مهبل، معاینه می‌کند. پزشک از این طریق همه جوانب را مورد بررسی قرار می‌دهد. خروج مایع آمنیوتیک و وضعیت گردن رحم را بررسی می‌کند.

 2. گردن رحم در زمان نزدیک شدن به زایمان نرم‌تر می‌شود و از طول مجرای درونی آن کاسته می‌شود. این تغییر «آفاسمان» گفته می‌شود.

 3. در صورتی که گردنه رحم سفت و طول مجرای درون آن زیاد شود، نشان دهنده این است که هنوز وقت زایمان نرسیده است.

 4. سومین مسئله‌ای که او بررسی می‌کند، قرارگیری وضعیت جنین در رحم است که جنین با کدام قسمت از بدنش، از رحم خارج می‌شود.

 5. پزشکان در معاینه لگن با لمس پایین‌ترین بخش بدن جنین، می‌فهمد که جنین تا چه حد وارد لگن شده است.

 6. بهداشت را در این شرایط، بیشتر رعایت کنید. شما به زمان زایمان نزدیک‌تر می‌شوید و این مسئله هم اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

 7. چه زایمان طبیعی داشته باشید، چه سزارین، به هر حال، عفونت‌ها برای شما دردسرساز می‌شود. از عفونت‌های دستگاه تناسلی گرفته تا بیماری‌های دیگر، غفلت نکنید. اگر پیش از زایمان، احساس کردید که با عفونتی رو به‌رو هستید، حتما برای معالجه، زودتر اقدام کنید.

توصیه‌های ورزشی

 1. نباید بدنتان بیش از حد گرم شود. ۳۸/۳ حداکثر دمایی است که می‌توانید به آن برسید. اگر بدنتان گرم‌تر شود، برای کودکتان خطرناک است. بنابراین باید از ورزش سنگین و در گرما خودداری کنید.

 2. بدن شما خودش بهترین راهنمای شماست که چگونه نرمش کنید. اگر می‌بینید زیاد به شما فشار می‌آید، یا تحمل تمرینی که انجام می‌دهید را ندارید، آن را سبک‌تر کنید. از حرکت‌های سریع و دشوار پرهیز کنید.

 3. می‌توانید از طریق کنترل ضربان قلب نیز فعالیت‌تان را بررسی کنید. ۱۴۰ تپش در دقیقه، حداکثر سرعتی است که می‌توانید به آن برسید. البته نباید ناگهان تا این حد بالا بروید یا روی این سرعت ناگهان ورزش را رها کنید.

 4. موقع ورزش یا در مواقع دیگر، نباید زیاد روی پشتتان دراز بکشید، یا به کمرتان فشار بیاورید چون این فشار به سیاهرگ‌های شما منتقل می‌شود.

 5. بعضی خانم‌ها به تمرین با وزنه عادت دارند. تمرین‌های این چنینی اگر سبک باشند، مسئله‌ای ندارد ولی نباید فراموش کنید که به طور معمول، نباید اجسام بیشتر از 10 کیلوگرم را بلند کنید.

 6. در صورت تشخیص پزشک، پیاده‌روی روزانه را داشته باشید.

خوردنی‌ها و نخوردنی‌ها

  هفته‌های آخر بارداری واقعا هیجان‌انگیز است اما می‌تواند به بی‌خوابی شبانه منجر شود. برای جلوگیری از آن، باید به مواد غذایی خود اهمیت دهید. به این چند نکته‌ای که برایتان آورده‌ایم، توجه کنیدشام سبک بخورید: شام زیاد شما را سنگین و خواب آلود می‌کند، اما زمان خواب شما را به تعویق می‌اندازد و موجب اختلال در الگوی خوابتان می‌شود. به جای آن، سعی کنید بیشترین مقدار غذای خود را قبل از عصر و برای شام، یک وعده غذای سبک انتخاب کنید. عصرها یک اسنک بخورید، یک اسنک سبک و مقوی مانند کراکر به همراه پنیر کم چرب و میوه یا ماست کم‌چرب با نان تست و کره سیب. پس از خوردن این مواد، برای دراز کشیدن، حداقل یک ساعت صبر کنید. این مواد به سرعت هضم می‌شوند و شما می‌توانید پس از آن، به راحتی استراحت کنید.

  با کمک خدا

  1. برای سلامتی امام زمان (علیه السلام) گوسفندی را ذبح کرده، از آن بخورید.

  2. در نماز ظهر یا عصر، سوره والعصر و سوره ذاریات را بخوانید.

  3. در روزهای پنجشنبه، سوره حج و در روز جمعه سوره فاطر را تلاوت کنید.

  4. به عکس و آئینه کمتر نگاه کنید.

  5. هر روز بر مقداری شیر و خرما، سوره دهر بخوانید و آن را ناشتا بخورید.

  علائم مادر

  1. در هفته های آخر ممکن است رحم و شکم شما دیگر رشد نکند. ۱۶ تا ۱۷ سانتیمتر بالاتر از ناف شما، آخرین مقداری است که رحم رشد می‌کند.

  2. حرکاتتان بسیار کند شده و دلتان می‌خواهد بخوابید. به هر حال تا آخرین قسمت‌های این سریال، ۳ هفته بیشتر باقی نمانده است. در این مدت، دردهای براکستون هیکس یا همان دردهای کاذب، شما را آزار می‌دهد و ممکن است آن را با دردهای زایمان اشتباه بگیرید. این دردها به صورت نامنظم بروز پیدا می‌کند.

  3. زمانی می‌توانید احساس کنید دردهای زایمان فرا رسیده که فاصله این دردها، کم و مدت زمان آن طولانی شود.

  4. دهانه رحم توسط مخاط متراکم و ضخیمی به نام «پلاگ موکوسی» در دوران بارداری بسته می‌شود که از آن محافظت می‌کند. این مخاط در زمان فرا رسیدن زایمان ممکن است خونی شود. بنابراین در صورتی که دردهای منظم و لکه‌های خونی را مشاهده کردید، بدانید که فرزندتان در راه است.

  علائم جنین

  1. کودک شما آماده تولد است. می‌توانید از این هفته، منتظر رسیدن او باشید. او اگر به دنیا بیاید، به عنوان یک نوزاد رسیده، شناخته می‌شود.

  2. باور کردنش سخت است، اما او تا لحظه‌های آخر بارداری هم در حال رشد است.

  3. او اکنون در حال تمرین است، تا وقتی به دنیا آمد، نقشش را به درستی اجرا کند. بنابراین در حال مکیدن انگشت و بلعیدن مایع آمنیون است. 

  4. چشم‌هایش را باز و بسته می‌کند و گرفتن اشیا را هم در کنارش تمرین می‌کند.

  5. با این حال، مهم‌ترین تمرینی که انجام می‌دهد، تمرین تنفس است. او باید بتواند با ورود به دنیای جدید، خودش را با این دنیا منطبق کند.

  قد: حدود ۵۱ سانتی‌متر

  وزن: حدود ۳۴۰۸ گرم

  تصاویر جنین

  تشبیه جنین


  منتشر کننده: الو مامان

  تاریخ انتشار: 26 اسفند 1394
  تعداد بازدید: 16362 بار