nullاکسیژن مورد نیاز جنین از طریق جفت به جنین می‎رسد، اگر به‎دلایلی خون و اکسیژن کافی از جفت به جنین نرسد، جنین و در نتیجه نوزاد، دچار عوارض ناشی از کمبود اکسیژن خواهد شد.
سلول‎های عصبی انسان برخلاف سلول‎های دیگر بدن نسبت به کمبود اکسیژن بسیار حساسند و در اثر نرسیدن اکسیژن، به‎سرعت دچار تغییر شکل و عملکرد شده و گاهی از بین می‎روند.

نرسیدن اکسیژن به مغز جنین در دو حالت حاد و مزمن اتفاق می‎افتد:

کمبود حاد اکسیژن در نوزاد

این وضعیت به‎علت نرسیدن اکسیژن به جنین در حین عبور از کانال زایمانی به‎وجود می‎آید و علت آن بروز شوک و خونریزی در مادر، جدا شدن زودرس جفت، پایین افتادن بندناف و تحت فشار قرار گرفتن آن توسط نمای جنین و ... است.
کمبود حاد اکسیژن اگر شدید باشد، سبب مرگ جنین در شکم مادر می‎شود و نوزاد مرده به دنیا می‎آید اما در موارد خفیف، نوزاد زنده است و بعد از تولد دچار کاهش حرارت بدن، نارسایی کلیوی، اختلالات تنفسی، تشنجات مکرر و فلج اندام‎ها می‎شود.

کمبود مزمن اکسیژن جنین

به‎علت نارسایی و عفونت جفت و فشارخون مادر به‎وجود می‎آید و نوزاد به‎دنیا آمده، لاغر و نحیف است و پوست بدنش خشک و دارای پوسته‎های زرد رنگ است.
عوارض درازمدت کمبود شدید اکسیژن در جنین عبارت است از: عقب‎ماندگی ذهنی، فلج سفت اندام‎ها، تشنجات مکرر و ... .
nullلذا به دلایل مذکور، این گروه از کودکان عقب‌مانده اغلب در منازل و در کنار افراد خانواده قابل نگهداری نیستند و به ناچار باید به مراکز بهزیستی سپرده شوند.
نوزادان مبتلا به کمبود اکسیژن حاد و مزمن، مستعد ابتلا به بیماری‎های مختلفی هستند و میزان مرگ در آن‎ها از نوزادان سالم و طبیعی خیلی بیشتر است.

سالانه 800000 نفر از نوزادان به دلیل این مشکل می‎میرند و همین تعداد نیز مبتلا به عوارض آن می‎شوند.
در واقع کمبود اکسیژن بسیاری از ارگان‎های اصلی و حیاتی نوزاد را تحت تأثیر قرار می‎دهد و از اثرات غیرقابل برگشت و جدی آن، تأثیر بر سیستم عصبی مرکزی است که منتهی به فلج مغزی، تشنج و کاهش یادگیری می‎شود.
مراقبت حین بارداری و زایمان، مونیتور مناسب حین زایمان، احیاء مناسب، تثبیت و انتقال مناسب نوزاد، از جمله راه‎های کاستن از مرگ و میر ناشی از این مشکل است.

منابع: «بررسی ارتباط عوارض مادری با پیش‎آگهی آسفیکسی نوزادی» نوشته حسن بساکابادی و دیگران، مجله زنان، مامایی و نازائی ایران، دوره هفدهم، شماره 114، سال 1393 . «بیماری‎های شایع کودکان» نوشته عزیزالله باطبی و احمدرضا زمانی، تهران، شرکت چاپ و نشر کتاب‎های درسی ایران، سال 1394 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 05 شهریور 1396
تعداد بازدید: 38484 بار