nullپیش از به‎کارگیری راهکارهایی برای از بین بردن ترس کودک، به چند نکته باید توجه داشت:

  1. ترس خود از حیوانات را به کودک منتقل نکنید.
  2. برای نزدیک نشدن او به گربه، مراقبت شدید نکنید.
  3. وقتی گربه‏‎ای را می‏‎بینید، با هراس، او را به دور شدن از آن وادار نکنید.
  4. برای از بین بردن ترس کودک از گربه، گاهی در بازی‏‎ها، نقش گربه را بازی و میومیو کنید. 
  5. درباره‏ زندگی گربه‏‎ها، کتاب‎‏های مصوری را تهیه کرده، در اختیار کودک قرار دهید و درباره‏ گربه‏‎ها قصه‏‎هایی خوب برایش بگویید. 
  6. او را به باغ‏ وحش ببرید تا با حیوانات بیشتر آشنا شود.

پس از این مقدمات، باید کودک را با موقعیت ترس (گربه) مواجه کنید. این مواجهه باید به‎تدریج و کاملاً حساب‎شده باشد.

وقتی گربه‏‎ای خانگی را می‏‎بینید، آن را از دور به فرزند خود نشان دهید و جمله‏‎هایی را درباره‏ ناز و ملوس بودن گربه‏‎ها بگویید.
زمانی که گربه را به او نشان می‏‎دهید، خوراکی خوشمزه‏‎ای را در اختیار کودک قرار دهید و بدین صورت، محرک مطبوعی (خوراکی) را جانشین محرک نامطبوع (گربه) کنید. بعد خودتان (بدون فرزند) چند گام به سوی گربه بروید و به کودک پیشنهاد کنید که با شما همراه شود. در صورت مقاومت، هرگز از زور استفاده نکنید و مواجهه را به زمانی دیگر وانهید.

در صورت تمایل، کاملاً آرام و بدون شتاب به سوی گربه بروید و به فرزند خود بگویید میزان ترس خود را با شمارش از 1 تا 10 اعلام کند.
اگر هنگام حرکت به سوی گربه، درجه‏ ترس او به 10 نزدیک شد، یک دقیقه توقف کنید و دوباره در صورت تمایل کودک، حرکت را ادامه دهید و اگر درجه‏ ترس او کاهش نیافت و به ادامه‏ حرکت رغبت نشان نداد، طرح مواجهه را متوقف و زمانی دیگر با شیوه‏‎ای که ذکر شد، آغاز کنید.

در صورت نزدیک شدن کامل کودک به گربه، او را از لمس و ناز کردن آن باز دارید؛ چون احتمال چنگ‎زدن گربه و تجربه‎‏ای ناخوشایند برای کودک وجود دارد.

برای از بین بردن ترس کودکان خردسال چه باید کرد؟

با پیدا کردن راهکارهایی برای آرامش بخشیدن به کودکتان، او را در غلبه کردن بر ترس‌هایش کمک کنید. این راهکار می‌تواند قرار دادن یک چراغ خواب بی‌خطر در اتاق خواب کودک یا روشن گذاشتن چراغ راهرو باشد. در ضمن می‌توانید گاهی تا زمانی که کودک به خواب برود، همراه او بمانید.

nullیکی از راه‎‏های بسیارخوب، شیوه‏ «بازی» است. بازی‏‎هایی وجود دارد که می‏‎توان با توجه به سن کودکان در تاریکی انجام داد.

  • بازی گرگم به هوا: خوب است والدین (پدر و مادر) لحظاتی چراغ را خاموش کنند و این بازی را در تاریکی انجام دهند؛ البته مدت زمان آن باید کوتاه باشد و حساب‎شده انجام شود. باید بازی را در قسمتی از اتاق آغاز کرد که روشن است و کسانی که می‏‎خواهند پنهان شوند و کودک، آن‎‏ها را بیابد، به اتاقی تاریک بروند و کودک آن‎‏ها را در اتاق تاریک پیدا کند و کم‎‏کم با تاریکی انس بگیرد.
  • بازی ایجاد سایه با انگشتان: این بازی برای کودکان خردسال جذاب است. چراغ اتاق، خاموش و شمعی روشن می‎‏شود و پدر یا مادر در مقابل نور شمع، با انگشتان خود، روی دیوار سایه می‏‎اندازند. می‎‏شود سایه‎‏های گوناگونی ایجاد کرد که کودک، آن‎‏ها را دوست دارد.
  • پلیس‎بازی: پدر و کودک، در اتاق تاریک، پلیس بازی می‎‏کنند. چراغ خاموش می‎‏شود؛ چراغ قوه‎‏ای را در دست می‏‎گیرند و به دنبال شی‏ء گمشده‎‏ای می‏‎گردند؛ البته نباید دنبال مجرم، دزد، هیولا و موجودات خیالی باشند که ممکن است ترس دیگری در کودک ایجاد شود.

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 14 شهریور 1396
تعداد بازدید: 24969 بار