null

 میزان شیوع مصرف مواد مخدر در زنان در ایران، تغییراتی را در طول زمان نشان می‎دهد؛ در تحقیقات انجام‎شده در سال 1376 سهم زنان از کل جامعه معتادان حدود 5 درصد بوده است، حال آنکه این میزان در سال 1380 به 15 درصد رسیده است.
علاوه‎بر این، به‎نظر می‎رسد که روند تبدیل شدن مصرف مواد کم‎خطرتر مثل تریاک و شیوه مصرف، به پرخطرتر مثل هروئین در حال تغییر است و شیوه تزریق در زنان در مقایسه با مردان، سریع‎تر انجام می‎شود.

الگوی زندگی زن باردار مصرف‎کننده مواد برای خود و خانواده‎اش آسیب‎‎زا است.
بیشتر وقت او در طول روز، صرف دو فعالیت می‎شود: تلاش برای تهیه مواد و مصرف آن. لذا وقت کافی برای پرداختن به فعالیت‎های معمول زندگی روزمره را ندارند. اغلب زنان باردار از یک سو به علت الگوی زندگی خاص خود و ترس از فاش‎شدن سوء‎مصرف مواد از سویی دیگر، از خدمات مراقبت بارداری استفاده نمی‎کنند که این مسئله خطرات را دوچندان می‎کند. وابستگی به مواد نه‎تنها برای سلامت مادر مضر است، بلکه سلامت جنین و نوزاد را نیز تحت تأثیر قرار می‎دهد.

نوع ماده: نیکوتین

عوارض بارداری: سقط خودبه‎خود، زایمان‏‎های زودرس، پارگی زودرس پرده‎ها، جفت سرراهی، کندگی جفت، تأخیر رشد داخل‎رحمی، وزن کم تولد 

عوارض نوزادی: افزایش مرگ و میر نوزادی، سندرم مرگ ناگهانی نوزاد

عوارض درازمدت:آسم کودکی، مشکلات رفتاری، اختلال کاستی توجه و بیش‎فعالی

نوع ماده: ماری‎جوانا

عوارض بارداری: شامل اثرات غیر یک‎دست است.

عوارض نوزادی: اثرات عصبی، رفتاری شامل: کاهش توانایی آرام‎سازی خود، افزایش لرزش خفیف و واکنش از جا پریدن، افزایش فعالیت دست به دهان، تغییر الگوی خواب

nullعوارض درازمدت: به‎هم ریختن خواب شبانه و مشکلات رفتاری شامل: بی‎توجهی، تکانش‎گری و بیش‎فعالی، بزهکاری و مشکلات برونی‎سازی، علائم افسردگی و اضطراب.

نوع ماده: هروئین

عوارض بارداری: زایمان زودرس، تأخیر رشد داخل‎رحمی، وزن کم تولد، توکسمی، خونریزی بارداری و پس از زایمان

عوارض نوزادی: افزایش مرگ و میر حول و حوش تولد، سندرم پرهیز نوزادی

عوارض درازمدت: افزایش بی‎توجهی، بیش‎فعالی و مشکلات رفتاری، دشواری در فرآیندهای جسمی و اجتماعی، سازگار نمودن خود و یادگیری

نوع ماده: آمفتامین‎ها

عوارض بارداری: فشار خون بارداری، تأخیر رشد داخل رحمی، مرگ جنینی

عوارض نوزادی: آنومالی‎های مادرزادی دستگاه اعصاب مرکزی، قلبی، عروقی، شکاف کام و لب

عوارض درازمدت: مشکلات رفتاری

نوع ماده: کوکائین

عوارض بارداری: سقط خودبه‎خودی، پارگی زودرس غشاها، زایمان زودرس، تأخیر رشد داخل رحمی، کنده‎شدن جفت

عوارض نوزادی: آنومالی‎های مادرزادی: ناهنجاری‎های تناسلی ـ ادراری، افزایش گذرا در علائم و نشانه‎های دستگاه اعصاب مرکزی و اتونومیک، وزن کم تولد، کاهش قد و دور سر (وابسته به دوز)

عوارض درازمدت: تأخیر زبان، اختلالات رفتاری ـ شناختی

منابع: «راهنمای مدیریت وابستگی به مواد در بارداری، تولد، شیردهی و نوزادی» نوشته علیرضا نورورزی و دیگران، اداره پیشگیری به پیشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد، تهران، انتشارات سپیدبرگ، 1390 . «بررسی ارتباط میان سوء مصرف مواد در زنان باردار و عوارض حاملگی در مرکز آموزشی درمانی شهید اکبرآبادی در سال 1388، نوشته سوسن عزیزمحمدی و دیگران، فصلنامه پرستار و پزشک در رزم، شماره بیست‎وسوم و بیست‎وچهارم، سال 1392 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 14 شهریور 1396
تعداد بازدید: 40266 بار