nullشیر مادر دارای سه دسته اصلی مواد غذایی یعنی قند، چربی و پروتئین است و حاوی ویتامین‎های ضروری و مواد معدنی مختلف برای نوزاد است.
ترکیب شیرمادر همراه با رشد نوزاد تغییر پیدا می‎کند. این تغییرات کمک بزرگی به سیر نگهداشتن نوزاد می‎کند. با این‎حال در موارد معدودی شیر مادر برای نوزاد زیان‎بار است و توصیه نمی‎شود:

  • عفونت اچ آی وی (ایدز) مادر

شیردهی خطر انتقال HIV را از مادر به نوزاد خصوصاً در طول 6 ماه اول افزایش می‎دهد.
مادران اچ آی وی مثبت باید کاملاً از شیردهی اجتناب نموده و از شیرخشک به‎جای آن استفاده کنند.
مادرانی که به نوزاد خود شیر نمی‎دهند، باید از منافع تماس پوستی با نوزاد مطلع باشند.

  • مصرف مقادیر بالا و مستمر مواد محرک

هنگامی‎که مادر مواد محرک استفاده می‎کند، خطرات بالقوه شیردهی باید در برابر منافع آن سنجیده شود. باید به تصمیم مادری که تمایل دارد به کودک خود شیر دهد، احترام گذاشت و از آن حمایت کرد مگر آن‎که مادر مصرف‎کننده مستمر مواد محرک بوده و وضعیت ناپایدار داشته باشد که در این صورت باید به مادر توصیه شود شیر ندهد.

  • مصرف مقادیر زیاد الکل یا داروهای آرام‎بخش

وابستگی به الکل و بنزودیازپین‎ها از موارد منع شیردهی محسوب می‎شوند.
توصیه می‎شود در صورت مصرف مقادیر اندک الکل و داروهای آرام‎بخش نیز در خصوص شیردهی احتیاط شود.
اگر مادر شیرده حتی مقادیر کم الکل مصرف می‎کند، پیشنهاد می‎شود قبل از مصرف آن به کودک خود شیر دهد.

 به زنانی که بر روی متادون پایدار هستند اما گاهی مواد افیونی غیرقانونی مصرف می‎کنند، توصیه می‎شود برای یک دوره 24 ساعته شیر خود را دوشیده و دور بریزند و سپس شیردهی را شروع کنند.
در چنین مواقعی باید یک برنامه ایمنی برای نوزاد داشته باشد. این برنامه می‎تواند شامل دوشیدن شیر و نگهداری آن پیش از مصرف ماده افیونی یا تهیه شیرخشک به همراه تعیین یک فرد بزرگسال برای مراقبت کودک باشد.
باید به مادرانی که وضعیت ناپایدار دارند و به مصرف مواد افیونی مثل هروئین و یا مواد چندگانه ادامه می‎دهند، توصیه شود شیر ندهند و باید به آن‎ها کمک شود تا وضعیت خود را پایدار نمایند.

نکته

شواهدی مبنی بر اینکه شیردهی خطر انتقال هپاتیت سی یا هپاتیت ب را به نوزاد افزایش می‎دهد، وجود ندارد. ویروس از طریق شیر منتقل نمی‎شود، بلکه از راه خون منتقل می‎شود.
زنان آلوده به ویروس هپاتیت ب یا سی باید از خطر آلوده شدن شیرشان با خون مثلاً در اثر خون‎ریزی نوک پستان آگاه شوند و در صورت وقوع آن، شیر خود را دوشیده و دور بریزند.

منابع: «مزایای شیر مادر» نوشته علی‎اصغر حلیمی اصل، گروه آموزش به بیمار مرکز پزشکی آموزشی و درمانی شهدای تجریش، سال 1391 . «راهنمای مدیریت وابستگی به مواد در بارداری، تولد، شیردهی و نوزادی»، نوشته علیرضا نورورزی و دیگران، اداره پیشگیری به پیشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد، تهران، انتشارات سپیدبرگ، سال 1390 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 14 شهریور 1396
تعداد بازدید: 12121 بار