null

پرسش‏‎های کودکان درباره‏ خدا را جدی بگیرید و به آن‏‎ها پاسخ دهید. پاسخ‏‎هایی از قبیل این که «بعد می‏‎فهمی» یا «بزرگ می‎‏شوی و خواهی فهمید»، درست نیست؛ چون ممکن است از ناآگاهان یا غرض‎‏ورزان بپرسد و دچار سردرگمی یا انحراف شود.

هیچ‎‏گاه به پرسش‎‏های کودکان درباره خدا، بی‎‏درنگ و بدون تأمل پاسخ ندهید. پاسخ به این‎گونه پرسش‏‎ها باید در زمان و مکان مناسبی باشد.
هنگام آشپزی، زمان آماده شدن برای خروج از منزل، هنگام مرتب کردن اتاق‎‏ها و ...، زمان‎‏های مناسبی نیستند و اگر کودک شما در این‎گونه موقعیت‎‏ها پرسید، پاسخ آن را به زمان مناسبی موکول کنید.

پاسخ‎های شما باید با سن کودک متناسب باشد. استفاده از استدلال‎‏های ساده برای اقناع کودک خوب است؛ اما استدلال‎‏های فلسفی سنگین فایده‎‏ای ندارد.

مهم‎‏ترین و شایع‎‏ترین پرسش‏‎های کودکان درباره‏ خدا، عبارتند از:

 • خدا کیست و چیست؟ برای پاسخ به این سؤال، باید از اوصاف خداوند و مقایسه‏ او با دیگران استفاده کرد: خدا کسی است که مهربانی‎‏اش از پدر و مادر هم بیشتر است. او کسی است که از پدر و مادر هم بیشتر از تو مراقبت می‏‎کند. خدا از قوی‏‎ترین کسی که می‎‏شناسی هم قوی‎‏تر است.
 • خدا کجا است؟ خدا همه‎جا هست.
 • چه‎طور و چگونه خدا همه جا هست؟ خدا مثل ما انسان‎‏ها نیست که فقط در یک جا هستیم. او قدرتی دارد که می‎‏تواند همه جا باشد؛ مثل سخنران تلویزیون که در همه‏ خانه‏‎ها او را می‎‏بینند.
 • اگر خدا همه جا هست، چرا او را نمی‎‏بینیم؟ خیلی چیزها مانند هوا، گرما و برق را نمی‎‏بینیم اما وجود دارند. فرزندی، همین نکته را از پدر خود می‏‎پرسد. پدر لیوانی آب و دو حبه قند می‏‎آورد و مقابل دیدگان فرزند، آن دو حبه قند را داخل آب در لیوان قرار می‏‎دهد و آن‎‏ها را در آب حل می‏‎کند؛ آن‎گاه می‎‏پرسد: «آیا حبه‏‎های قند داخل لیوان هستند یا از آن خارج شده‎‏اند؟» فرزند پاسخ می‌‏دهد: «داخل لیوان هستند.» پدر: «آیا تو آن‏‌ها را می‌‏بینی؟» فرزند: «خیر.» پدر: «آن‏‎ها داخل لیوان هستند؛ اما با چشم دیده نمی‎‏شوند؛ خدا هم این‎گونه است.»
 • خدا چقدر بزرگ است؟ نمی‎‏دانم چقدر بزرگ است؛ اما می‎‏دانم که هیچ‎چیز در دنیا بزرگ‏تر از خدا نیست. خدا از بزرگ‏ترین کسی که تو می‎‏شناسی، بزرگ‏تر است.
 • لباس‏‎های خدا چه اندازه است؟ خدا مثل ما آدم‎‏ها نیست که لباس بخواهد.
 • اگر خدا بالا هست، چرا پاهای او را نمی‎‏بینیم؟ خدا مثل ما آدم‎‏ها نیست که پا داشته باشد. گذشته از این، ما خدا را با چشم نمی‏‎بینیم.
 • اگر خدا همه جا هست، چرا به آسمان نگاه می‎‏کنیم؟ برکت‎‏های خدا مثل باران، از آسمان فرود می‏‎آید. ما آدم‎‏ها، جاهای بلند را بهتر می‎‏دانیم؛ به همین دلیل، نفر اول مسابقه در کشتی، بر روی سکوی بالاتر می‎‏ایستد.
 • خدا که بزرگ است، چگونه در قلب ما جا می‏‎گیرد؟ همان‎طور که پدر و مادرت در قلب تو هستند.
 • آیا خدا در جاها مانند توالت هم هست؟ بله، خدا همه جا هست. توالت از نظر ما آدم‏‎ها بد است؛ ولی از نظر خدا بد نیست؛ چون او همه چیز را آفریده است؛ مانند مامان که وقتی برادر کوچولویت را تمیز می‏‎کند، بدش نمی‎‏آید.
 • خدا را چه کسی آفریده است؟ خدا همیشه بوده و ما به این مطلب ایمان داریم و در پی دلیل آن نمی‎‏رویم؛ مانند این که تو ایمان داری هیچ‎‏گاه از روی زمین بلند نمی‎‏شوی؛ ولی دلیل آن را هم نمی‎‏دانی.

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 23 شهریور 1396
تعداد بازدید: 28531 بار