نکات مراقبتی

  شما در این دوره باید از سلامت بدن خود اطمینان حاصل کنید. حال زمان آن است که این توصیه‎ها را رعایت کنید: حتماً در این هفته با پزشک مشورت کنید، البته ممکن است هنوز هم خبر از بارداری خود نداشته باشید. با این حال نگران نباشید خیلی از زنان باردار تا مدت‎ها متوجه بارداری نمی‎شوند و نرفتن پیش پزشک، به معنای آسیب دیدن این موجود کوچک نیست. چه بدانید باردار هستید یا نه، خوردن روزانه ۴۰۰ میکروگرم آهن خیال شما را از هر لحاظ راحت می‎کند. اگر با خوردن قرص‎های آهن راحت نیستید از موادغذایی شروع کنید که حاوی آهن هستند. جگر، گوشت قرمز، ماهی، زرده تخم مرغ، سبزیجات دارای برگ‎های سبز تیره و پهن مثل اسفناج، حبوبات و میوه‎های خشک مخصوصاَ برگه زردآلو و دانه‎های روغنی، بهترین منابع خوراکی حاوی آهن هستند.تقریباً همه زنان باردار می‎دانند که رنگ کردن موها در دوران بارداری توصیه نمی‎شود، اما در سه ماه اول این دوره، تأکید بیشتری از سوی متخصصان می‎شود که در این مدت اصلاً به رنگ موهای خود دست نزنند چرا که محققان معتقدند اثرات شیمیایی رنگ کردن مو، موجب سقط جنین می‎شود.اگر با پزشک یا دندان پزشکی در تماس هستید، آنها را از احتمال بارداری خود آگاه کنید.

  در گوشی با پدران

   همراه با همسرتان ورزش کنید. او را به پیاده‎روی ببرید. برنامه‏‎ریزی کنید تا همسرتان به اندازه کافی استراحت کند. توجه داشته باشید در زمان بارداری برنامه زندگی‎تان نمی‎تواند مانند گذشته باشد و شما باید بعضی مسئولیت‎های او را در انجام امور منزل، بر عهده بگیرید.

   خوردنی ها و نخوردنی ها

    در این هفته، کیفیت مواد غذایی مصرفی شما بر جنین تأثیر می‎گذارد. این نکات را به خاطر بسپارید: کالری موجود در مواد غذایی به رشد جنین کمک می‎کند.آهن به ساخت خون بیشتری، که بدن شما در طول بارداری به آن احتیاج دارد، کمک می‎کند. اسید فولیک در ۸ هفته اول بارداری، برای رشد مغز و سیستم عصبی مرکزی جنین، احتیاج است. پروتئین به تولید خون و ساخت بافت‎ها و عضلات جنین کمک می‎کند. کلسیم و ویتامین دی، هر دو در ساخت استخوان و دندان‎های جنین مؤثرند.
    اما چه نکاتی را باید در تغذیه خود رعایت کنید؟

    1. از مصرف مکمل‎های گیاهی، آنهایی که به عنوان کرم صورت استفاده می‎شوند، مانند: داروهای ضد آکنه و در نوشابه‎ها مانند: مانند کافئین، یافت می‎شوند، خودداری کنید.

    2. فوراً با پزشکتان درباره داروهایی که اخیراً مصرف کرده‎اید یا در حال حاضر مصرف می‎کنید، مشورت کنید.

    3. از مصرف زیاد ویتامین‎ها خودداری کنید.

    4. در روز ۵ وعده میوه و سبزیجات مصرف کنید.

    5. به مقدار زیاد آب بنوشید.

    6. اگر هنوز مصرف مولتی ویتامین‎ها را آغاز نکرده‎اید، از همین حالا مولتی ویتامین‎های بارداری را روزانه با ۴۰۰ میکروگرم فولیک اسید مصرف کنید.

    با کمک خدا

    1. روزهای پنجشنبه و جمعه، سوره یس و الصافات بخوانید و به شکم بدمید.

    2. صبح‎ها، سیب شیرین بخورید.

    3. روزهای جمعه قبل از صبحانه انار میل کنید و قبل از طلوع آفتاب، اندکی از تربت سیدالشهداء (علیه السلام) بخورید.

    4. نمازهای یومیه را در اول وقت به جا آورید و قبل از نماز، اذان و اقامه بگوید و در وقت گفتن اذان و اقامه، دست را روی شکم بگذارید.

    5. هر روز بر دو عدد خرما، سوره قدر بخوانید و آن را ناشتا بخورید.

    علائم مادر

     در هفته سوم، توده سلولی در رحم شما ثابت شده است و شما رسماً به عنوان یک بانوی باردار شناخته می‎شوید. البته طبیعی است که نمی‎توانید وجود او را در بدن خودتان تشخیص بدهید. به هر حال او هنوز توده‌ای کوچک است که اندازه‌اش ۱ تا ۳ میلی‌متر است. شاید اولین تغییراتی که مشاهده کنید، دیدن لکه‎های خونی است که یک یا دو روز بیشتر طول نمی‎کشد و سبک‎تر از دوره‎های عادی ماهانه است. به این مرحله «لکه‎بینی لانه‌گزینی» گفته می‎شود.

     علائم جنین

      کودک شما با چشم غیرمسلح، قابل دیدن نیست. او در این مرحله آنقدر ریز و کوچک است که برای دیدنش باید به یک میکروسکوپ متوسل شوید. او هنوز در مرحله بلاستوسیست است، مثل یک توپ گرد به اندازه ۰,۱ میلیمتر. سلول‎های بلاستوسیست با سرعتی بسیار زیاد در حال تکثیر هستند و در همین زمان جنسیت، رنگ چشم و جنس موی او هم مشخص می‎شود.در این مرحله جفت برای توسعه خود شروع به تولید هورمون HCG (گنادوتروپین جفت انسان) می‎کند که این هورمون در ادرار یا خون شما قابل تشخیص است.می‎دانید وظیفه این هورمون در بدن شما چیست؟ این هورمون دستورهای جدید به دستگاه رحم می‎دهد. از این به بعد به فرمان این هورمون، دیگر هیچ تخمکی از تخمدان‎ها آزاد نمی‎شود و پروژسترون و استروژن در بدن افزایش می‎یابد تا جداره‎های دیواره رحم خونریزی نکند. این زمانی است که به تدریج مایع آمنیوتیک (کیسه آب) در اطراف توده سلولی شکل می‎گیرد، تا ماه‎ها بعد، کیسه آب از کودک شما محافظت کند.

      قد: حدود 1 تا 3 میلی‏متر
      وزن:۰ گرم

      تصاویر جنین

      تشبیه جنین


      منتشر کننده: الو مامان

      تاریخ انتشار: 26 اسفند 1394
      تعداد بازدید: 49635 بار