نکات مراقبتی

 1. اولین ملاقات‏‎های شما با پزشک آغاز شده است. در این زمان پزشک با استفاده از یک فرمول می‎تواند زمان زایمان شما را حدس بزند. برای این کار لازم است اولین روز از آخرین دوره قاعدگی خود را دقیق یادداشت کنید.

 2. مصرف داروها را کنار بگذارید. هر دارویی می‎تواند بر روی رویان تأثیر مستقیم بگذارد. اگر نمی‎دانستید باردار هستید و دارو مصرف کرده‎اید، حتماً این مسئله را با پزشک متخصص در میان بگذارید.

 3. سرخود و بر اساس توصیه‎های بزرگترها، داروهای گیاهی مصرف نکنید.

 4. به سلامت کلی بدنتان اهمیت دهید. به عنوان مثال با دندانپزشک قرار ملاقاتی بگذارید.

در گوشی با پدران

  حواستان به تغییرات روحی همسرتان باشد. تغییرات هورمونی طی دوران بارداری، ممکن است باعث شود اوضاع روحی همسرتان مدام در حال تغییر باشد و از شاد و سرخوش، ناگهان به ناراحت و غمگین تبدیل شود. آماده این تغییرات باشید و از قبل بدانید که باید چطور رفتار کنید. به او دلگرمی بدهید و استرس‎ها و دلشوره‎های او را درک کنید.

  خوردنی‌ها و نخوردنی‌ها

   بارداری فرصتی است تا به طور دقیق مواد غذایی مصرفی خود را مورد بررسی قرار دهید، چون انتخاب شما هم بر بدن شما و هم بر کودکتان تأثیر خواهد گذاشت.
   در طول هفته پنجم بارداری، نکات زیر را رعایت کنید: یک رژیم غذایی متعادل را در پیش بگیرید. به خاطر بسپارید که رژیم غذایی متعادل، به معنی خوردن یک نوع غذا نیست. شما باید غذاهای متفاوتی را برای دریافت مواد مورد نیاز بدنتان، مصرف کنید. برای یک برنامه غذایی مناسب، به خصوص در طول بارداری و شیردهی، با پزشک خود مشورت کنید. حال زمان آن است که بدن خود را هیدراته کنید و مقدار زیادی آب بنوشید. شما همچنین می‎توانید شیر، آب‌میوهای ۱۰۰ % طبیعی یا اسموتی میوه‌ای کم‌چرب، مصرف کنید. به محض آگاهی از بارداری خود، باید مصرف روزانه ویتامین و مواد معدنی را آغاز کنید. به جای نان سفید، نان سبوس‎دار مصرف کنید. با این روش، فیبر بیشتر و به همان نسبت منیزیم و کرومیوم بیشتری را به رژیم غذایی خود راه می‎دهید. به علاوه زینک، روی، ویتامین E و ویتامین ب۶ خود را فراهم می‎کنید.غلات سبوس‎دار مانند برنج قهوه‎ای، ماکارونی و نان سبوس‎دار مصرف کنید.

   با کمک خدا

   1. روزهای پنجشنبه و جمعه، سوره یس و الصافات بخوانید و به شکم بدمید.

   2. صبح‎ها، سیب شیرین بخورید.

   3. روزهای جمعه قبل از صبحانه انار میل کنید و قبل از طلوع آفتاب، اندکی از تربت سیدالشهداء (علیه‌السلام) بخورید.

   4. نمازهای یومیه را در اول وقت به جا آورید و قبل از نماز، اذان و اقامه بگوید و در وقت گفتن اذان و اقامه، دست را روی شکم بگذارید.

   5. هر روز بر دو عدد خرما سوره قدر بخوانید و آن را ناشتا بخورید.

   علائم مادر

   1. اگر در هفته گذشته، نشانی از علائم بارداری در شما نبوده، این هفته حتماً منتظرش باشید. اگر پستان شما درد می‎کند، زود خسته می‎شوید یا مدام مجبورید به دستشویی بروید، این علائم را جدی بگیرید.

   2. بدن شما در این هفته، خون بیشتری تولید می‎کند تا بتواند اکسیژن و غذا را به کودک برساند. ضربان قلب برای حفظ تعادل خود، افزایش می‎یابد و این افزایش خستگی، گیجی و سردرد را به همراه دارد.

   3. در این هفته، درد پستان‎ها یا حسی شبیه به سوزن سوزن شدن، شما را آزار می‎دهد. احتمال بزرگ‌شدن پستان‎ها و تیره‌شدن هاله رنگی دور آن نیز وجود دارد.

   4. ویار هم در این زمان بروز می‎کند و احتمالاً حسابی شما را حساس می‎کند. هر ماده غذایی که شما می‎بینید وسوسه می‎شوید که آن را بخورید. ویار به دلیل به‌هم خوردن تعادل بین انتقال دهنده‎های عصبی بدن مادر، حالت روحی و روانی خاص و همچنین نیازهای تغذیه‎ای او به وجود می‎آید.

   5. ممکن است وقتی دلتان پنیر می‎خواهد، ناشی از کمبود سدیم باشد یا هنگامی که حسابی هوس بستنی بزرگ کرده‎اید، نشان از نیاز بدن شما به کلسیم و چربی باشد.

   علائم جنین

    هرچند که دوست دارید در این هفته کودکتان را ببینید اما پیشنهاد می‎کنم فعلاً از دیدن عکس بازیگر رو به رویتان خودداری کنید. او این روزها در حال گریم است. به شما پیشنهاد می‎کنم از دیدن او صرف‌نظر کنید و بگذارید تا کمی بیشتر رشد کند. او الآن شبیه یک بچه قورباغه است. ناراحت شدید؟! خوب ناراحتی ندارد، حرف C انگلیسی را در نظر بگیرید، دقیقاً همین شکلی است، با یک سر، دم و یک بدنه شبیه به این حرف! می‎خندید؟ اما اگر نگاهی به نان بیندازید، بیشتر هم خنده‌تان می‏‎گیرد! او همین حالا به اندازه یک دانه کنجد است و اندازه‌اش حدود ۲ میلی‌متر است. ضربان قلب این دانه کنجد را می‎توانید در این هفته یا هفته بعد بشنوید. بگذارید ببینیم او تا چه اندازه رشد کرده‌است. رویان اکنون از سه لایه تشکیل شده است: 

    • لایه خارجی که مغز، نخاع، پوست و مو را تشکیل می‎دهد.

    • لایه میانی که  قلب، سیستم گردش خون، استخوان، عضله، کلیه و سیستم تناسلی را تشکیل می‎دهد.

    •  لایه داخلی که روده ها، کبد، پانکراس و مثانه را می‎سازد.

    بنابراین در این هفته این موجود کوچک در حال تغییر قیافه است و سلول‎های بدن او در حال ساخت اندام‎های مهم او مثل کبد، کلیه و سیستم عصبی هستند.به تدریج با رشد این سیستم، قسمت‎های نخاع، مغز و ستون فقرات هم شکل می‎گیرد.

    خوب به نظر می‎رسد که رویان در این دو هفته اخیر، گریم زیادی داشته! حالا این توده سلولی دارای پوست، مو، ناخن و غده‌های سینه است. قلب او همراه با دستگاه گردش هم به تدریج شکل می‎گیرد.

    جنین شما سالم و سلامت است. غذا و اکسیژنش را دوست مهربانش، جفت، به او می‎رساند و جای نگرانی نیست. البته به شما بگوییم این فرآیندی است که طی ۲ یا ۳ هفته به تدریج شکل می‎گیرد و این‌گونه نیست که شما تصور کنید رویان در آخر هفته لزوماً یک مرحله را به پایان رسانده و وارد مرحله بعد شده است، بلکه این مراحل به هم پیوسته است و برای هر کدام نمی‎توان زمان دقیقی مطرح کرد.

    قد: حدود ۰,۳ سانتی‌متر
    وزن: ۰ گرم

    تصاویر جنین


    تشبیه جنین


    منتشر کننده: الو مامان

    تاریخ انتشار: 26 اسفند 1394
    تعداد بازدید: 48128 بار