علائم رشد کودک

1. گنجینه لغات نام‏‎ها و اشیاء در ذهن کودک به سرعت در حال افزایش است.

2. می‏‎تواند خصوصیات اشیای آشنا را شرح دهد و آنها را شناسایی کند.

3. می‏‎تواند فرمان‎‏های پیچیده را اجرا کند.

4. می‏‎تواند چیزی را که قبلاً با آن بازی کرده است، را پیدا کند.

5. بدون وقفه صحبت و سئوال می‏‎کند.

6. وزن کودک در پایان سال دوم زندگی، چهار برابر و قد او حدود 1.75 برابر وزن و قد هنگام تولدش می‎شود.

7. پرتوان، سخت‎کوش و پر از شور و شوق است.

8. مغز کودک تا پایان دو سالگی سریع ترین دوران رشد خود را پشت سر می‎گذارد و تکامل مغزی و حرکتی او در این دوره بسیار زیاد است.

9. ماهیچه‎های بدن کودک محکم‏‎تر و قوی‏تر و استخوان پاها کشیده‎تر می‎شود.

10. برای یک کودک دو ساله، برعکس کودک هیجده ماهه، اطاعت، کاری دلپذیر و آسان است و بیشتر اوقات، شنونده و اجرا کننده بسیار خوبی است.

11. می‎تواند با پازل‎های ساده که قطعه‎های بزرگی دارند، کار کند، مهره‎ها را به نخ بکشد و گل یا خمیر بازی را دستکاری کند.

12. تلاش می‏‎کند استقلال خود را نشان دهد.

13. تا حدودی در زمینه رشد مهارت‎های حرکتی ظریف مانند مهارت‎هایی که برای بریدن، چسباندن، یا استفاده از مداد یا قلم موی نقاشی مورد نیاز هستند، محدودیت دارد.

14. کودک در این سن، بسیار به کاوش حسی علاقمند است. مانند: حس کردن رنگ‎ها، گِل رس، ماسه و... .

15. استفاده از زبان را به طور مؤثر شروع می‎کند مانند: «شیر می‏‎خوام!»

16. بیشتر از کودکان خردسال‎تر تلاش می‎کند تا با همسالان خود به بازی جمعی بپردازد.

17. کودک از بودن در کنار دیگر کودکان لذت می‎برد، اما با این حال هنوز توانایی‎اش برای مشارکت و همکاری بسیار محدود است.

18. بین دو تا سه سالگی، کودک، منفی باف، لجوج و سرسخت می‎شود.

19. اگر بخواهید با عجله لباس او را تنش کند، فریاد می‌زند: «خودم می‌خواهم بپوشم» و اگر پدر به او بگوید: «لباست را بپوش»، می‌گوید: «می‌خواهم مامان لباس تنم کند!»

20. انتخاب‎های او چند تایی است و در هر دقیقه، نوعی را می‌پسندد. مثلا اگر به او بگویید: «مربا می‌خوری؟» می‌گوید: «نمی‌خواهم!» اما به محض اینکه مربا کنار گذاشته شود، او مربا می‌خواهد.

21. در تمام دستورها، خواهش و تقاضاهایش، تکبر و غرور بیش از حدی دیده می‌شود.

22. بین دو نیم تا سه سال، ممکن است کودک بخواهد به زمان شیرخوارگی برگردد، دوست دارد دوباره از پستان مادر شیر بخورد و خود را در آغوش مادر جای دهد.

23. کودک دوست دارد در کالسکه بخوابد و از شیشه بوسیله پستانک شیر بخورد!

24. به طور منظم به توپ لگد می‎زند.

25. می‎تواند با شش مکعب، برج بسازد.

26. کودک در این سن به عروسک غذا می‎‏دهد و او را به گردش می‏‎برد.

27. با آب و شن بازی می‎کند.

28. اسباب‎بازی‎های متعلق به خود را کاملاً می‎شناسد و حاضر نیست در اسباب‎بازی‎های خود کودکان دیگر را سهیم کند.

29. توانایی ترسیم خط‎های دایره‎ای و یا زاویه‎دار ظاهر می‎گردند.

30. یک تاب برای کودک می‎تواند، یک کشتی فضایی تصور شود که به سیاره‎ای دوردست سفر می‎کند یا پرنده‎ای وحشی باشد که در آسمان پرواز می‎کند.

31. کودک علاقمند به کاسه‏‎های پلاستیکی، قاشق‎های چوبی، کلید و قوطی‎های خالی است.

32. در سال دوم زندگی، بازی‎ها برای کودک دارای مفهوم خاص و عمیقی است. برای مثال، ممکن است دختر بچه‎ای اسباب‎بازی خود را در ملافه بپیچد و در دهان خرس خود تکه نانی بگذارد و فعالیت‎هایی از این قبیل انجام دهد.

33. در دو سالگی به صورت تک تک ورق می‎زند.

34. می‎تواند تسبیح، نخ کند.

35. بدون تقلید کاغذ را لوله می‎کند و با یک دست با قیچی کاغذ می‎برد.

36. کودک دو ساله می‎تواند حدود هفت دقیقه پشت سرهم، به یک بازی ادامه دهد. پس از آن، خسته شده و به سوی بازی دیگری می‎‏رود.

37. در دو سالگی به خوبی می‎دود، کم‎تر به زمین می‎خورد، از پله‎ها بالا می‎رود.

38. بسیار فعال و سرزنده و بانشاط است.

39. یک کودک دو ساله می‌تواند محیط اطرفش را با کمک حواس پنجگانه و ماهیچه‌های حرکتی دست و پای خود بشناسد.

40. یک کودک دو ساله می‌تواند اندام‌های مختلف بدنش را نام ببرد.

تغذیه

  1. کلسیم و آهن برای رشد کودک ضروری است و فقط در صورتی که برنامه غذایی کودک حاوی مقدار مناسبی از مواد غذایی نظیر لبنیات ( شیر و ماست و ...) باشد کلسیم مورد نیاز او تأمین می‎شود. گوشت، حبوبات نان (غلات)، بعضی از سبزی‎ها و میوه‎های تازه و خشک، سرشار از آهن هستند و می‎توانند به رفع نیازهای تغذیه‎ای کودک از نظر آهن کمک کنند ولی هنوز هم کودک باید آهن را به میزان 15 میلی گرم در روز تا پایان 24 ماهگی دریافت کند که معمولاً به صورت قطره یا شربت آهن است.

  2. در برنامه غذایی روزانه کودک باید میوه و سبزی گنجانده شود تا کودک علاوه بر استفاده از قطره A و D (یا مولتی ویتامین) قسمتی از ویتامین‎های مورد نیاز خود را از طریق میوه و سبزی هم دریافت نماید.

  3. توصیه می‏‌شود در صورت امکان مواد غذایی با منبع حیوانی مانند گوشت، مرغ یا ماهی مورد استفاده قرار گیرند.

  4. مصرف حبوبات (نخود، لوبیا، عدس) و مغزها (گردو، پسته، بادام و ...) گرچه حاوی مقادیر مناسبی از آهن هستند و اگر با مواد غذایی حاوی ویتامین C مصرف شوند، آهن موجود در آن‎ها بهتر جذب می‎شود ولی نمی‎توانند به طور کامل جانشین مواد غذایی با منبع حیوانی باشند.

  5. یک برنامه غذایی مناسب باید کلیه مواد مغذی، نشاسته‎ای، پروتئینی و چربی را به نسبت‎های متعادل در اختیار کودک قرار دهد تا انرژی مورد نیاز او که در این سن، 100 کیلو کالری به ازاء هر کیلوگرم وزن بدن است، تأمین نماید. ضمناً باید حاوی مقادیر کافی از ویتامین‎ها و املاح باشد تا نیاز کودک به ریزمغذی‎ها نیز برآورده شود.

  6. غذای کودک باید کم حجم ولی مقوی و مناسب و شامل همه گروه‎های غذایی باشد. مقدار غذای کودک در صورتی که اضافه وزن نداشته باشد، می‎تواند بر حسب اشتهای او افزایش یابد.

  7. کودک 2 ساله باید حداقل 5 گرم فیبر در روز دریافت کرده و در ازای هر سال افزایش سن، پنج گرم بیشتر مصرف کند. مواد غذایی با فیبر زیاد که نزدیک به 2.5 تا 5 گرم فیبر دارند، شامل: جو و سبوس جو، لوبیا، نخود، عدس، آرد کامل گندم، خرما، گلابی، آلو، اسفناج، آرتیشو (کنگر فرنگی)، کلم بروکلی، هلو و کشمش است. مواد غذایی با فیبر متوسط که 2 تا 4.9 گرم فیبر دارند شامل: انوع سبزی خوردن، کرفس، هویج، ذرت، انجیر، سیب با پوست، پرتقال، بادام و پسته است و مواد غذایی با فیبر کم که کمتر از 2 گرم فیبر دارند، شامل: آب‎میوه، سیب بدون پوست، انگور و غلات بدون سبوس، مواد غذایی همچون آرد سفید، ماکارونی بدون فیبر، انواع کمپوت‌ها است که آب میوه‌های صنعتی از نظر میزان فیبر بسیار فقیر هستند.

  توصیه های دینی

   امام صادق (ع) می‌فرمایند: «کودک خود را رها کن تا هفت سال بازی کند، سپس او را به مدت هفت سال تربیت کن، و به مدت هفت سال دیگر مشاور و ملازم خود قرار بده؛ اگر در این امر موفق گشتی چه بهتر، و در غیر این صورت هیچ خیر و ثمری در او نخواهد بود.» (میزان الحکمه، ج 1، ص 105.) حضرت علی (ع) می‎فرمایند: «قلب کودک مانند زمین خالی است که هر بذری را در آن بریزند، رشد خواهد کرد.» اولین نیاز روانی کودک شما، مهر و محبت و دوست داشتن او است . هر کودکی برای داشتن احساس امنیت، باید مورد محبت قرار گیرد. ابراز محبت، موجب دلگرمی و علاقه‏‎مندی کودکتان به شما و زندگی خواهد شد. احساس امنیت در کودک سبب می‎شود زمینه پیوند شما با او توسعه یابد. باعث می‎شود رفتار صحیح دینی را بیاموزد‎، رابطه مهرآمیز همراه با گذشت و مدارا، با همگان و به خصوص با کودکان، قوی‎ترین و پرجاذبه‏‎ترین و سازنده‎ترین رابطه‎ها است. البته زیاده‎روی در محبت برای فرزند زیان‎بار است. در پایان 2 سالگی، طبق سفارش قرآن کریم لازم است کودک خود را از شیر بگیرید. گرفتن شیر از کودک، در مدت تعیین شده در قرآن، به کودک انعطاف می‎بخشد، موجب پایداری در زندگی بعدی می‎شود. انعطاف خاص در روان کودکتان پدید می‎آورد و از نظر باطنی، نظم‎پذیر می‎شود. بهتر است که مناسبتی دینی را برای از شیر گرفتن کودک انتخاب کنید، مانند: ولادت ائمه (علیهم‎السلام)، ماه مبارک رجب یا شعبان، اعیاد مذهبی مثل: غدیر و ... . در مدتی که کودکتان را از شیر می‎گیرید باید از مصرف غذاها یا داروهایی که باعث افزایش شیر می‎شوند، مانند: رازیانه، شوید، آویشن، سیاه‎دانه، زیره سبز و ... پرهیز کنید. اگر برایتان قابل تحمّل باشد، می توانید در این دوره، مصرف غذاهای سردی را در رژیم غذایی خود، اندکی افزایش دهید. برای از شیر گرفتن کودک مادر می‎تواند به یکی از حرم‎های امامان معصوم یا امامزادگان (ع) برود، با وضو باشد و با کودک خود به همراه یک ظرف حاوی انار دانه شده، در زیر بقعه متبرکه بنشیند و دعا و زیارت و توسل به آن امام معصوم(ع) را به جا آورد و در حالی که از هر دو سینه‎اش به کودکش شیر می‎دهد، سوره مبارکه یاسین را بخواند و در حین تلاوت، به انار بدمد و در پایان، ثواب آن را به روح مقدس حضرت علی اصغر (ع) ومادر گرامی‎اش تقدیم نماید و انار دانه شده یا آب آن را به کودکش بخوراند و از خداوند بخواهد این دوران شیردهی را برای کودک، پر روزی گرداند. به سفارش بزرگان شیرین بودن انار بسیار مفید و حائز اهمیت است که در روز جمعه خورده شود.

   ویژگی های ظاهری

   1. وزن حدود 11.5 کیلوگرم برای دختران و حدود 12.2 کیلوگرم برای پسران

   2. قد حدود 85.7 برای دختران و حدود 87.1 برای پسران   منتشر کننده: الو مامان

   تاریخ انتشار: 03 اسفند 1394
   تعداد بازدید: 50587 بار