نکات مراقبتی


 1. یکی از آزمایش‎هایی که برای تشخیص بیماری‎های کروموزومی از جمله سندروم داون، بیماری اسکلتی، عفونت‎ها، بیماری دستگاه‎های عصبی و اختلالات ساخت و ساز بدن، استفاده می‎شود، آزمایش آمنیوسنتز است. البته این آزمایش برای کسانی تجویز می‎شود که سن بالای ۳۵ سال دارند، یا اینکه در خانواده ازمشکلات ژنتیکی رنج می‎برند. در این آزمایش، مقداری از مایع آمنیوتیک  اطراف بدن جنین، توسط سوزنی که از راه شکم وارد رحم شده، خارج می‎شود. این آزمایش معمولاً در حوالی هفته‎های ۱۶ تا ۱۸ بارداری انجام می‎شود. چرا که در این زمان، رحم به اندازه کافی بزرگ شده و در عین حال، اطراف جنین را مقدار کافی مایع آمنیوتیک احاطه کرده که بدون صدمه زدن، می‎توان آن مایع را تخلیه کرد. این آزمایش حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زمان می‎برد. پزشک بعد از ضد عفونی کردن و بی‏‎حس کردن پوست شکم، با استفاده از سونوگرافی، محل قرار گرفتن جفت و جنین را تعیین می‎کند و با یک سوزن باریک و بلند از روی دیواره شکم، وارد حفره آمنیون شده که مسیر سوزن همزمان در سونوگرافی دنبال می‎‌شود و ۳۰ سی سی از مایع را داخل سوزن مخصوص می‎کشد و برای غربالگری به آزمایشگاه می‎فرستد. نتیجه آزمایش ۲ تا ۳ هفته بعد آماده می‎شود.

 2. آمنیوسنتز با خطراتی همراه است. صدمه دیدن جفت و جنین و عفونت، از جمله عوارضی هستند که ممکن است ادامه بارداری را به مخاطره اندازند.

 3. اگر مادر RH منفی (گروه خون منفی) باشد، تزریق آمپول روگام لازم است.

 4. در طول آمنیوسنتز، فرد کاملاً هوشیار است. نیاز به بی‎هوشی یا بی‎حسی نیست. درد و ناراحتی نیز وجود ندارد، ولی گاهی اوقات هنگام استفاده از سوزن، ممکن است درد اندکی ایجاد شود. بعد از پایان آمنیوسنتز، مادر باید حدود ۲۰ دقیقه استراحت کند. آمنیوسنتز احتمال سقط جنین را یک درصد افزایش می‎دهد.

 5. نتیجه آزمایش: اگر نتیجه آزمایش منفی باشد، به معنای آن است که جنین مشکل کروموزوم ندارد. البته همه مشکلات ژنتیکی با این آزمایش قابل تشخیص نیست. اگر جواب مثبت باشد، پزشک متخصص، تست و آزمایش‏‎های دیگری را برای بررسی بیشتر تجویز می‎کند.

در گوشی با پدران

  سعی کنید آرام باشید. اضطراب نداشته باشید، نگران نباشید و به هیچ وجه از این که عضو جدیدی به خانواده‎تان اضافه می‎شود، دلهره نداشته باشید، چون به راحتی ممکن است این دلهره را به همسرتان منتقل کنید. برای برطرف کردن دلهره و ترس‎های خودتان، با فرد دیگری جز همسرتان مشورت کنید و از کسانی که شرایطی شبیه شما داشته‌اند، راهنمایی بخواهید. ابراز این نکته که شما هم از آمدن عضو جدیدی به خانواده احساس نگرانی و ترس می‎کنید، می‎تواند احساس امنیت را در همسرتان از بین ببرد.

  خوردنی‌ها و نخوردنی‌ها

   در این هفته از بارداری، آهن نقش بسیار مهمی در تولید سلول‌های خونی قرمز بدن شما دارد و یکی از اصلی‌ترین مواد مغذی مورد نیاز هم برای مادر و هم برای کودک است. بدون آهن کافی، شما دچار کم‌خونی می‌شوید که می‌تواند خستگی و بیماری‌های دیگر را به همراه داشته باشد. در صورت امکان، این مواد را در رژیم غذایی خود، وارد کنید:

   • غلات مانند: گندم یا نان سبوس‎دار

   • میوه و سبزیجات مانند: سیب، هلو، هویچ و اسفناج

   •  مواد مغذی کم‎چرب و سرشار از پروتئین مانند: گوشت گاو، ماست کم‎چرب و ماهی تن

   • گوشت و مرغ خود را با دقت انتخاب کنید. گوشت بره گزینه خوبی است.

   •  چربی‌های اشباع نشده مانند: روغن زیتون و روغن کانولا

   از طرف دیگر، مصرف این مواد را کاهش دهید:

   • چربی‌های اشباع شده و چربی‌های ترانس که در دمای اتاق جامد هستند، مانند: کره و چربی گوشت گاو

   • کالری‌های خالی مانند: نوشابه‌های شیرین شده

   با کمک خدا

   1. روزهای پنجشنبه و جمعه سوره دهر را بخوانید.

   2. در تمام نمازها، در یک رکعت، سوره قدر را تلاوت کنید.

   3. بعد از نماز، دست را روی شکم گذارده، سوره قدر و کوثر و صلوات کبیر را بخوانید و بعد از آن بگویید: «رَبَّنا هَبْ لَنا مِنْ أَزْواجِنا وَ ذُرِّیَّاتِنا قُرَّةَ أَعْیُنٍ وَ اجْعَلْنا لِلْمُتَّقینَ إِماماً».

   4. هفت مرتبه «أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ وَ أَتُوبُ إِلَیْه‏» بگویید.

   5. هر روز بعد از نمازها، 140 مرتبه صلوات بفرستید.

   6. سیب شیرین و عسل و انار میل کنید.

   7. از اول ماه چهارم، نماز شب بخوانید. (درصوت امکان نیمه شب و اگر موفق نشدید، قضای آن را ترک نکنید.)

   8. هر روز بر دو عدد انجیر سوره و التین بخوانید و آن را ناشتا بخورید.

   علائم مادر

   1. در این هفته احتمالاً حرکات او را حس می‎کنید. این حرکات «کوئیکینگ» نامیده می‎شود. حرکاتی مثل قلقلک، لرزش و حساسیت در شکم خود درک می‎کنید. البته اگر هنوز حرکات جنین را حس نکرده‎اید، نگران نباشید و فکر نکنید که جنین شما زنده نیست. احساس حرکات جنین در هفته‎های ۱۶ تا ۲۰ شروع می‎شود و گاهی ممکن است تا هفته ۲۴ هم طول بکشد. زمان درک حرکات او در زنان مختلف، متفاوت است، حتی در حاملگی‎های مختلف یک زن هم، این زمان فرق می‎کند.

   2. فعالیت غده سازنده شیر در سینه‎ها و افزایش جریان خون موجب می‎شود که وریدهای سینه را ببینید. پستان‎های شما سنگین و متورم شده‎اند و جریان خون، حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش یافته است.

   3. رحم، شش هفته قبل، حدود ۱۴۰ گرم وزن داشت، ولی اکنون وزن آن به ۲۵۰ تا ۳۲۰ گرم رسیده است. مایع آمنیون نیز در این مرحله در حدود ۲۵۰ گرم است. اگر تا به حال وزنی اضافه نکردید، این هفته اضافه وزن به سراغتان می‎آید.

   علائم جنین

   1. جنین شما این هفته بیشتر تلاش می‎کند چیزهای بگوید، اما هیچ کس چیزی از حرف‎هایش را نمی‎شنود! ماهیچه‎های صورتش حسابی رشد کرده‎اند، بنابراین او لب‎هایش را باز و بسته می‎کند.

   2. او این هفته آن قدر رشد کرده که دست به کارهای خطرناک بزند. می‎گویید محال است، جنین توانایی‎اش را ندارد؟! خیر! به شما می‎گوییم چگونه از همین حالا، در حالی که تازه به اندازه یک آووکادو (گلابی) است، شیطنت می‎کند. از هفته پیش که چنگ می‎زد، حالا هم بند ناف را می‎گیرد، اما خوب خیالتان راحت باشد، کاری از پیش نمی‎برد! قدرتش به آنجا نمی‎رسد که بخواهد به بند ناف آسیبی برساند.

   3. برخی از اعضای بدن او، مدت زیادی است که کارشان را آغاز کرده‎اند و مشغول فعالیت هستند. این اعضای پرکار، یکی دستگاه گردش خون است و دیگری، مجاری ادراری. قلب هم که با سرعت باورنکردنی در طول روز، ۲۵ لیتر خون را پمپاز می‎کند.

   4. چشم‎ها و گوش‎هایش، به تدریج به دنبال محل مناسب خود می‎گردند و دیگر تا زمان پیدا کردن مکان مناسب، چیز زیادی باقی نمانده است. با این حال، چشم‎هایش به آرامی حرکت می‎کند.

   5. اگر چه بند ناف فعلاً همه نیازهای بدن او را تأمین می‎کند و از این وضع هم شکایتی ندارد، با این حال، صفرا درون معده‎اش ترشح می‎شود.

   6. پاهایش بلندتر شده و حالا در حال شنا کردن در کیسه آب شماست و احتمالاً لبخندی هم از روی رضایت بر لب دارد.

   7. او از این هفته به بعد، به عنوان یک شخصت مستقل شناخته می‎شود، به دلیل اینکه اثر انگشت‎ها، خودشان را در سر انگشتان، نشان می‏‎دهد.

   8. سیستم دفاعی او در این هفته شکل می‎گیرد و می‎تواند از خودش دفاع کند.

   9. کلیه‎هایش هم مثل ساعت کار می‎کند و ادرار را دفع می‎کند.

   10. یادتان می‎آید گفتیم روی سر جنین، کرک‎هایی شبیه کرک هلو در آمده است؟ به این کرک‎ها لانگو می‎گویند.

   11. می‎خواهید بدانید که او چقدر قد کشیده و چند گرم به وزنش اضافه شده؟ او باید در حدود ۱۱ تا ۱۴ سانتی‌متر قد کشیده و چند گرم ناقابل به اندازه ۲۰ تا ۳۰ گرم هم از هفته پیش تاکنون وزن اضافه کرده باشد.

   قد: حدود ۱۳,۵ سانتی‌متر

   وزن: حدود ۱۵۸ گرم

   تصاویر جنین   تشبیه جنین


   منتشر کننده: الو مامان

   تاریخ انتشار: 11 فروردین 1395
   تعداد بازدید: 50137 بار