می‌توان محیط «بسته» را به محیط یک «گلخانه» تشبیه کرد. باغبان‌ها هر گیاهی را در فضای باز نگه‌داری نمی‌کنند. برخی گیاهان در فضای گلخانه رشد می‌کنند.

اولاً  در محیط گلخانه مراقبت افزون‌تری نسبت به آفات وجود داردو این محیط به دقّت مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و باغبان می‌کوشد هر آفتی را ازگل‌ها و گیاهان دور کند.

ثانیاً به گیاهان گلخانه، رسیدگی‌های ویژه‌ای می‌شود. باغبان بر آب، نور، تقویت‌کننده‌ها و سایر نیازهای گیاه، نظارت دقیق دارد. زمینه‌های رشد آن را با دقّت پیگیری می‌کند. پس هم گیاه نسبت به آفات محافظت می‌شود و هم لوازم رشد آن به دقّت و ریزبینی فراهم می‌گردد. ساخت گلخانه معمولا در شرایطی صورت می‌گیرد که در محیط بیرون آن، آفات و سوانح طبیعی وجود دارد یا درجه‌ حرارت و نور بسیار متغیر است. در چنین شرایطی گیاه را به گلخانه انتقال می‌دهند تا وضعیت نور و خاک و سموم و... به دست باغبان حاذق باشد و بتواند آن‌ها را کنترل کند.

«تربیت گلخانه‌ای» نیز عنوانی است که دارای معانی متفاوت هست. همین تفاوت‌ها، گاه منشأ برداشت‌های نادرست از تشبیه «صیانت» به «تربیت گلخانه‌ای» می‌شود. برای آن‌که معنای صحیح از «تربیت گلخانه‌ای» روشن شود، نخست معنای نادرست آن را بررسی می‌کنیم و سپس به تبیین نظر مختار خود می‌پردازیم.


آنچه خواندیم قسمتی از کتاب تربیت آرمانی  بود؛ کتابی که برای خودش یک دنیا حرف و راهکار و دستورات علمی و عملی دارد تا ما را برای تربیت یک فرزند شایسته یاری کند.

تربیت آرمانی تنها یک کتاب نیست؛ چکیده سال‌ها زندگی حکیمانه است که به قلم دکتر سید محمد بنی‌هاشمی و بر اساس آموزه‌های علامه کرباسچیان نوشته‌شده است.

این کتاب می‌تواند بهترین راهنما برای والدینی باشد که تربیت فرزندشان در کنار همه نیازها او، پررنگ و پراهمیت است

این کتاب در چهار بخش نگاشته شده و در مرکز فرهنگی انتشاراتی منیر به چاپ رسیده است.

در بخش‌های مختلف این کتاب مباحث زیر را خواهید خواند:

بخش اول: اهداف و تعریف تربیت

 فصل اول: حقوق فرزندان. فصل دوم: تعالیم الهی والدین به فرزندان. فصل سوم: تربیت، نهادینه‌سازی ارزش‌ها

بخش دوم: صیانت و فضاسازی دو راهبرد اصلی تربیت

فصل اول: پیشگیری به‌جای درمان. فصل دوم: صیانت نفس متربی. فصل سوم: فضاسازی دومین راهبرد تربیت عقلانی.

بخش سوم: شیوه‌های تربیتی راهبردهای صیانت و فضاسازی

فصل اول: ده روش نخست. فصل دوم: ده روش دوم. فصل سوم: روش فعال در تربیت آرمانی.

بخش چهارم: آموزه‌های وحی برای سه مقطع مهم تربیتی

فصل اول: هفت سال اول. فصل دوم: هفت سال دوم. فصل سوم: هفت سال سوم

از ویژگی‌های مثبت این کتاب، می‌توان به جزئی نگری آن، خاص در مقوله تربیت اشاره کرد. در واقع، در این کتاب، نویسنده تلاش کرده است که با درایت و ریزبینی خاصی مسئله تربیت را موشکافی و تبیین نماید، در کنار این ویژگی‌های مثبت، نقایصی نیز در این کتاب موجود است که از آن‌ها می‌توان به زبانی دور از صمیمیت و برخی کلی‌گویی‌ها درزمینهٔ راهکارهای تربیتی اشاره نمود. درواقع یکی از انتقادات وارد بر مطالب آموزشی در حوره تربیت در کشور ما، همین کلی‌گویی و آموزش مفاهیمی است که غالباً والدین اطلاع چندانی از جنبه‌های عملی کار و نحوه به‌کارگیری این اصول ندارند و به همین جهت، این اصول با همهمحتوای غنیخود، بالقوه و انجام‌نشده باقی می‌مانند.

 

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 18 اسفند 1394
تعداد بازدید: 19597 بار