نکات مراقبتی

 1. بدن شما خود را با وضع جدید وفق می‌دهد. عضلات رحم کشیده می‌شوند و این می‌تواند دردناک باشد. بیشتر خانم‌های حامله در این وضع، نگران می‌شوند که شاید مشکلی به وجود آمده است، اما جای نگرانی نیست و این دردها طبیعی است.

 2. همچنین سرگیجه نیز می‌تواند در آغاز حاملگی پیش آید. بیشتر خانم‌ها فکر می‌کنند که به احتمال زیاد، مشکل کم‌خونی دارند اما در واقع، دلیل سرگیجه می‌تواند از فشارخون پایین باشد. فکر خود را آرام نگه دار! این بسیار مهم است.

 3. بعضی‌ها در آغاز حاملکی وزنشان کم می‌شود و بر عکس بعضی‌ها هم وزنشان بسیار بالا می‌رود. در هر دو حال، احتیاجی به نگرانی نیست زیرا به هر حال جنین انرژی مورد نیاز خود را، از انرژی بدن مادر تأمین می‌کند و در بیشتر خانم‌ها این انرژی ذخیره شده یافت می‌شود. در سه ماهه اول حاملگی، وزن مادر، به میزان کمی بالا می‌رود و در آخر حاملگی، وزن مادر به عنوان مثال: 200 الی 800 گرم در هفته، بالا می‌رود. اگر وزن مادر به شدت بالا رود و همچنین در دست‌ها و پاها ورم دیده شود، می‌تواند خطرناک باشد و بهتر است که مادر به طور منظم، زیر نظر پزشک باشد. اما اگر وزن مادر، بسیار کم در دوران حاملگی بالا می‌رود، این خطر نیز وجود دارد که وزن کودک درهنگام تولد، بسیار کم باشد. به هر حال، به طور متوسط، وزن مادر در طول حاملگی، 10 الی 16 کیلو بالا می‌رود. اگر وزن مادر، قبل از حاملگی، کم باشد، در دوران حاملگی، می‌تواند بیشتر افزایش یابد.

 4. در این هفته، سرتان شلوغ خواهد بود. این هفته باید آزمایش بدهید. نمونه خون و ادرار برای چند علت مورد نیاز است: نمونه ادرار: این آزمایش برای تعیین میزان قند خون و عفونت‌های موجود در بدن آزمایش می‌شود. نمونه خون: نمونه خون شما نیز آزمایش می‌شود تا سطح هورمون‌های بارداری و کم‌خونی بررسی شود. البته مواد دیگری مثل سرخجه، آبله مرغان و بیماری‌های مقاربتی مانند: سفلیس و هپاتیت B، سوزاک و کلامیدیا مورد بررسی قرار می‌گیرد. این آزمایش‌ها قرار نیست هر بار تکرار شود، این فقط برای بررسی‌های اولیه است.

 5. معاینه فیزیکی: تقریباً هر بار که شما به پزشک متخصص مراجعه کنید، فشارخون را می‌گیرد. برای اولین بار ممکن است که پزشک پستان‌ها شما را معاینه بکند و حتی اگر تست پاپ اسمیر نداده‌اید، این کار را برای شما انجام دهد. سپس لگن شما را معاینه می‌کند. پزشک یا ماما ممکن است فقط برای بررسی وضعیت رحم، شکم شما را معاینه کند. برخی از پزشکان ترجیح می‌دهند از روی شکم این کار را انجام دهند و برخی دیگر از داخل، رحم را بررسی کنند.

 6. رعایت بهداشت: در این دوران بیشتر مراقب سلامتی خود باشید: مدام دست‌هایتان را بشویید تا از ورود آلودگی به بدنتان جلوگیری کند. از دیدار با افراد بیمار خودداری کنید. ترجیحاً به زباله‌ها هم نزدیک نشوید. مواد غذایی را خام مصرف نکنید و تا می‌توانید همه آنها را بپزید. از مصرف مواد غذایی باز جدا خودداری کنید، چرا که آلودگی هوا بر روی این مواد غذایی می‌نشیند. لبنیاتی که پاستوریزه نیستند نیزنخورید. همه این توصیه‌های از ایجاد عفونت جلوگیری می‌کند.

 7. آب بهترین نوشیدنی است، چون در دوران بارداری، حجم خونتان تا 40 درصد افزایش می‌یابد که حدود 4 درصد از وزن حاملگی شما را تشکیل می‌دهد. این حجم از خون اضافی وظیفه انتقال و رساندن مواد غذایی لازم به جنین را برعهده دارد و کمک می‌کند تا کلیه‌های شما، مواد زائد را دفع نماید. مصرف آب، خطر ابتلا به عفونت مثانه، مجاری ادراری و کلیه‌ها را پایین می‌آورد و مانع از یبوست می‌شود.

 8. سعی نمایید که از سموم دفع حشرات در دوران بارداری، دوری جویید. همچنین از اشعه X نیز در هفته 6 بارداری باید دوری گزینید.

 9. سعی کنید درهفته ششم بارداری، موهای خود را رنگ نکنید.

 10. برای مصرف ویتامین‌های روزانه، برنامه منظمی طراحی کنید: ویتامین‌ها را در یک جعبه دارو که محفظه‌های جداگانه‌ای برای هر یک از روزهای هفته دارد، قرار دهید. هر روزی شک کردید که آیا ویتامین‌های آن روز را مصرف کرده‌اید یا نه، محفظه مربوط به آن روز را چک کنید. جعبه دارو را در کنار مسواک خود قرار دهید تا هر شب، در هنگام مسواک زدن، مصرف ویتامین را به یاد بیاورید.

در گوشی با پدران

  برای شروع همکاری جدی با همسرتان در دوره بارداری، باید او را در مراجعه به مطب پزشک خصوصاً در اوایل بارداری همراهی کنید تا پزشک در حضور هر دو، وضع جسمانی و مشکلات دوران بارداری را تشریح نماید. گاهی ممکن است همسرتان به علت تغییر اندام و هیکل و به وجود آمدن محدودیت‎هایی در فعالیت و کار، نگران و ناراضی باشد، بنابراین لازم است شما حداکثر سعی خود را برای برطرف کردن این مشکلات انجام دهید.

  خوردنی‌ها و نخوردنی‌ها

  1. پروتئین یکی از عناصر اصلی برای ساختمان بدن نوزاد است. نوزاد شما برای سلول‌ها و اندام‎هایش و شما برای داشتن «جفت»، نیاز به پروتئین دارید. بدن زنان باردار، به 10 گرم پروتئین اضافه، نیاز دارد، یعنی به جای 50 گرم پروتئین که زنان غیرباردار، به آن نیاز دارند، شما به 60 گرم پروتئین نیاز دارید. سعی کنید برای تأمین پروتئین مورد نیازتان از غذاهای کم‎چرب یا بدون چربی‎های اشباع شده استفاده کنید. به طور مثال از تکه‌های بدون چربی گوشت گوساله و مرغ بدون پوست استفاده کنید.

  2. چند نمونه از غذاهای سرشار از پروتئین عبارتند از: 100 گرم مرغ بدون پوست و استخوان : 30 گرم پروتئین، 115 گرم همبرگر ذغالی با گوشت گوساله : 30 گرم پروتئین، 115 گرم ماهی تن : 25 گرم پروتئین، 215 گرم ماست بدون چربی : 12 گرم پروتئین، 215 گرم شیر بدون چربی : 8 گرم پروتئین، 2 قاشق کره بادام زمینی : 8 گرم پروتئین، 1 عدد تخم مرغ : 8 گرم پروتئین.

  3. مصرف تمام مواد معدنی و به ویژه مصرف موادی مانند کلسیم و روی، برای رشد جنین ضرورت دارند. اگرچه روی و کلسیم در مواد غذایی مختلف یافت می‎شوند اما در صورت نیاز به مصرف مکمل آنها، باید با پزشک مشورت شود.

  4. خانم‎های بارداری که تحت درمان دارویی هستند (مثلاً خانم‎هایی که دیابت یا کم‎خونی دارند) و خانم‎هایی که سابقه زایمان نوزادی با کمبود وزن را دارند، حتماً باید برای مصرف انواع مکمل‎ها و مقدار آنها با پزشک خود مشورت کنند. در ضمن باید به خاطر داشته باشید که مصرف بیش از حد این مکمل‎ها، نه تنها مفید نیست، بلکه ممکن است برای کودک بسیار مضر نیز  باشد، پس باید در مصرف آنها حد اعتدال را رعایت کرد.

  با کمک خدا

  1. روزهای پنجشنبه و جمعه، سوره مُلک را تلاوت کنید: حضرت علی (علیه‎السلام) فرمود: هر کس سوره (ملک) را بخواند روز قیامت بر بال‎های ملائکه آید و رویش در حسن، مثل روی یوسف باشد. رسول اکرم (صلی‎الله علیه و آله و سلم) فرمود: دوست دارم که این سوره در دل هر مؤمنی باشد و هر که آن را تلاوت کند، گویا لیله‎القدر را زنده نگه داشته است.

  2. روز پنج شنبه، 140 مرتبه و روز جمعه 100 مرتبه صلوات با (و عجل فرجهم) بگویید.

  3. دست را روی شکم بگذارید و صلوات کبیر بخوانید: (اَللهُمَ صَلِّ عَلی مُحَمّد و آل مُحمَّد و عَجِّل فَرَجَهُم وَ اَهلِک عَدُوَّهُم و العَن اَعدائَهُم مَنَ اَلجِنَّ وَالاِنسِ مِنَ الاَوَّلینَ و الآخِرینَ).

  4. هر هفته گوشت با قدری شیر و سیب شیرین تناول کنید.

  5. هر روز بر دو عدد عناب، سوره توحید بخوانید و آن را ناشتا بخورید.

  6. سعی کنید در همه حال، آرامش خود را حفظ کنید و عصبانی نشوید.

  7. خواندن قرآن را فراموش نکنید و در صورت خستگی یا عدم توانایی، به صورت روزانه به نوار قرآن گوش کنید.

  8. مراقب هیجانات روحی خود باشید و آن‎ها را تحت کنترل درآورید. از پیش کشیدن اختلافات، جر و بحث‎های طولانی، دعوا و نزاع، به شدت بپرهیزید چون تمامی این حالات بر روی جنین تاثیر می‎گذارد و این تأثیر از بین نخواهد رفت.

  9. فشار عاطفی مادر باردار در طولانی مدت، خواه ناشی از مشکلات زناشویی باشد یا عقاید منفی، در مورد بچه‏‎دار شدن و یا حوادث ناگوار زندگی، نتایج منفی برای کودک به دنبال خواهد داشت.

  علائم مادر

  1. خوب! حالتان خوب نیست؛ تهوع‎های صبحگاهی، حسابی شما را به ریخته. حتی دلتان نمی‎خواهد غذا بخورید. همان غذایی که هم می‎خورید، معلوم نیست چقدر در معده‎تان باقی می‎ماند. احساس خستگی می‎کنید و حوصله هیچ کسی را هم ندارید. اینها تنها بخشی از نشانه‎های بارداری است، باید منتظر بروز مشکلات بیشتر باشید.

  2. ممکن است بگویید که چقدر حرف‎های منفی می‎زنیم؛ نه! می‎خواهیم برای این شرایط آماده باشید. دیده‎اید که گاهی بازیگرها مجبور می‎شوند در شرایط سختی، بازی کنند. خوب به نظر می‎رسد که شرایط سخت شما هم شروع شده و بازی کردن در نقش مادر باردار اصلاً کار راحتی نیست. این هفته با مشکلاتی رو به رو می‎شوید که چندان برای شما خوشایند نیست.

  3. ممکن است با یک سرفه ساده، خنده یا عطسه کردن، احساس کنید که قدری ادرار از شما ترشح کرده! مسلماً این وضعیت با روحیه حساس این روزها، شما را کلافه می‎کند. این طبیعی است؛ رحم در حال بزرگتر شدن است و به مثانه فشار وارد می‎کند. بنابراین برای رفتن به توالت، تنبلی نکنید و به سرعت و در فاصله زمانی کمتر، به توالت بروید. در صورتی که پزشک به شما استراحت مطلق داده، می‎توانید از نوار بهداشتی استفاده کنید. برای بهبود بی‎اختیاری ادراری در این دوران، می‎توانید از ورزش‎های کف‌لگنی یا تقویت کننده عضلات واژن استفاده کنید: در این روش باید ماهیچه‎های اطراف واژن و مقعد خود را به حالت فشرده، نگه دارید به گونه‎ای که انگار نمی‎خواهید به توالت بروید. سپس این ماهیچه‎ها را منقبض کنید و به تنفس خودتان ادامه دهید، بعد آنها را رها کنید.

  4. ممکن است طی این هفته بعد از ادرار، لکه‎هایی را روی لباس خود ببینید و ترس شما را بردارد که نکند اتفاقی برای رویان افتاده! این امر کاملاً طبیعی است. با این حال، با پزشک خود مشورت کنید، چرا که ممکن است این علائم مربوط به سقط جنین باشد.

  5. این هفته ممکن است دچار یبوست شوید.

  علائم جنین

   بدن کودک شما، در حال شکل‎گیری است و سلول‎هایی که بعداً اندام‌ها و سیستم‎های بدن او را تشکیل خواهند داد، به سرعت در حال تقسیم شدن هستند. اکنون، او به اندازه یک دانه کوچک عدس (با عرض تقریبی 4 تا 5 میلی‎متر) است. که قابل اندازه‎گیری توسط سونوگرافی می‎باشد. اگر شما می‎توانستید درون رحم خود را ببینید، یک سر بزرگ و چند نقطه تیره رنگ را می‎دیدید که محل تشکیل چشم‌ها و بینی او خواهند بود. دو حفره کوچک در دو طرف سر، محل شکل‎گیری گوش‌ها هستند. دست‎ها و پاهای او، به شکل برآمدگی‎های کوچکی، قابل مشاهده می‎باشند. دست‎ها و پاها شبیه به باله ماهی هستند که پرده ضخیمی بین انگشت‎های در حال رشد قرار گرفته است، اما انگشتان دست و پای او، به زودی از یکدیگر جدا خواهند شد. زیر سوراخی که بعداً دهان او خواهد شد، چین‎های کوچکی قرار دارند که نهایتاً به گردن و آرواره پایین، تبدیل خواهند شد. در داخل بدن او، زبان و تارهای صوتی در حال شکل‎گیری می‎باشند. اندام‎های او با سرعت بیشتری در حال تغییر است. بافت بدنی پشت رویان، زودتر از بافت جلویی او، رشد کرده و حالت خمیده‎ای به اندام او داده است. اگر اندام یک اسب دریایی را پیش چشم خود، تصور کنید، کوچولوی شما الآن خودش را به این صورت درآورده است.در هفته 6 بارداری، بند ناف که وظیفه رساندن مواد مغذی و اکسیژن به جفت است نیز تشکیل می‎شود. قلب کودک شما که مرحله تقسیم به حفره‎های چپ و راست را آغاز کرده است. حدود 100 تا 130 بار در دقیقه (تقریباً دوبرابر تعداد ضربان قلب شما در دقیقه) می‎زند، و جریان خون در بدن او آغاز شده است. احتمالاً با استفاده از سونوگرافی می‎توان قلب کودک را در این هفته مشاهده نمود. روده‎های او در حال رشد هستند و مجاری کوچک عبور هوا، به تدریج در محلی که بعداً به ریه او تبدیل خواهد شد، ظاهر می‎شوند. تولید سلول‎های ماهیچه‎ای، آغاز شده است و احتمالا از اواسط این هفته، کودک شما، تکان دادن اعضای کوچک خود ر،ا آغاز خواهد کرد. اما باید تا چند هفته پس از پایان سه ماهه اول دوران حاملگی خود، صبر کنید تا بتوانید از احساس کردن حرکت‎های آرام کودک خود، لذت ببرید!

   قد: حدود 5 میلی‌متر

   وزن: حدود 0.5 گرم

   تصاویر جنین
   تشبیه جنین


   منتشر کننده: الو مامان

   تاریخ انتشار: 08 فروردین 1395
   تعداد بازدید: 10135 بار