نکات مراقبتی

 1. اگر خونریزی همراه با درد داشتید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

 2. اجسام سنگین را بلند نکنید.

 3. با سرعت از پله‎ها بالا نروید، چرا که ممکن است موجب خونریزی شود. هنگام بالا رفتن از پله، آرام این کار را انجام دهید و بعد از بالا رفتن از چند پله، حتماً چند دقیقه‎ای استراحت کنید.

 4. در هنگام نشستن، برای آنکه فشار زیادی به بدنتان نیاید، یک زیر پایی یا صندلی قرار دهید تا مشکلی پیش نیاید.

 5. پیش از بارداری، می‎توانستید کارهایی مانند رنگ کردن منزل را انجام دهید. اما اگر قصد دارید این کار را اکنون انجام دهید، سعی کنید زیاد در معرض بوی رنگ قرار نگیرید. بهتر است از رنگ‎های بی‌بو استفاده کنید.

 6. دومین دیدارتان با پزشک، معمولا در هفته ۸ تا ۱۲ بارداری اتفاق می‎افتد. شما در این دوره، ضربان قلب او را خواهید شنید.

در گوشی با پدران

  با همسرتان در مورد پیشرفت بارداری و نوزادی که قرار است به دنیا بیاید، با خوش‎رویی صحبت کنید و سعی کنید که نگرانی‎ها را برطرف نمایید.

  خوردنی‌ها و نخوردنی‌ها

   بارداری به شما این فرصت را می‎دهد تا با دید تازه‎ای، به عادات غذایی خود نگاه کنید. زیرا این عادات غذایی بر شما و کودک در حال رشدتان تأثیر می‎گذارد. رژیم غذایی سالم، شامل مکمل‎های بارداری، مانند مولتی‌ویتامین‎ها است که باید پس از مشورت با پزشک، مصرف شود.

   شما باید از ۳ ماه اول بارداری خود، یک رژیم غذایی سالم را آغاز و در طول بارداری آن را ادامه دهید.

   با کمک خدا

   1. روزهای پنجشنبه و جمعه، سوره مُلک را تلاوت کنید.

   2. روز پنجشنبه، 140 مرتبه و روز جمعه، 100 مرتبه صلوات با (و عجل فرجهم) بگویید.

   3. دست را روی شکم بگذارید و صلوات کبیر بخوانید. (اَللهُمَ صَلِّ عَلی مُحَمّد و آل مُحمَّد و عَجِّل فَرَجَهُم وَ اَهلِک عَدُوَّهُم و العَن اَعدائَهُم مَنَ اَلجِنَّ وَالاِنسِ مِنَ الاَوَّلینَ و الآخِرینَ).

   4. هر هفته، گوشت با قدری شیر و سیب شیرین، تناول کنید.

   5. هر روز، بر دو عدد عناب، سوره توحید بخوانید و آن را ناشتا بخورید.

   علائم مادر

   1. از اول بارداری تاکنون، هورمون‎ها تأثیرگذارترین نقش را در بدن شما داشته‎اند. در این هفته، میزان هورمون حاملگی، به بالاترین زمان خود می‎رسد و ترشحات مهبلی، کمی افزایش می‎یابد.

   2. سینه‎هایتان پرتر و حساس‎تر می‎شوند.

   3. به علت ازدیاد چربی در زیر پوست، نیاز بیشتری به شست و شوی موهای خود پیدا می‎کنید.

   4. حجم خون شما همچنان در حال افزایش است و این اتفاق در سه ماه دوم، به حداکثر خود می‎رسد و در سه ماه سوم بارداری، کاهش می‎یابد.

   5. شما ممکن است در این زمان، دچار نفخ یا باد معده شوید که این امر هم کاملاً طبیعی است. ترشح هورمون پروژسترون در این زمان، ماهیچه‎ها و عضلات شما را شل می‎کند و این مسئله باعث کندتر شدن فرآیند هضم  غذا در بدن می‎شود و در نتیجه، مشکلاتی نظیر باد معده و آروغ‌زدن را افزایش می‎دهد. البته شل شدن عضلات، عوارض دیگری مثل عفونت و برفک واژن را هم ایجاد می‎کند.

   6. این روزها، حسابی بدخلق شده‎اید و حوصله هیچ کسی را ندارید. از کوچک‎ترین مشکلی، کوهی بزرگ می‎سازید! این حالات طبیعی است. خودتان را اصلاً سرزنش نکنید. نوسات خلقی، تا پایان بارداری با شما خواهد بود.

   7. در این هفته، می‎توانید با استفاده از دستگاه سونوگرافی، حرکات کودک خودتان را ببینید و با استفاده از دستگاه اولتراسوند، صدای نوزاد را بشنوید.

   علائم جنین

   1. در این زمان، رسماً می‎توان نطفه را جنین نامید. او اندازه یک گیلاس است و اندازه‎ای حدود 2 سانتی‎متر دارد.

   2. استخوان‎های او در حال سفت شدن هستند و به تدریج غضروف‎ها هم خودی نشان خواهند داد.

   3. سر جنین، از نظر ظاهری، شروع به بلوغ بیشتری کرده، ولی هنوز هم بر روی سینه‎اش خم است.

   4. تکامل چشم‎ها کامل نشده و هر چشم، هنوز یک پلک غشایی است.

   5. در این هفته، گوش‎ها تشکیل می‎شوند.

   6. دست‎ها و پاها به وضوح قابل رؤیت هستند.

   7. طی این هفته، حفره مربوط به قفسه سینه جنین، توسط یک دسته از عضلات که در نهایت ساختمان عضله دیافراگم را خواهند ساخت، از ساختار حفره شکمی جدا می‎شود.

   8. نخاع، در حال شکل‎گیری است و او این هفته، احساس آزادی بیشتری می‎کند، چرا که می‎تواند حرکات ظریف و عضلانی را همانند لگد زدن و جمع و بازکردن اندام‎ها انجام دهد. دستان او از مچ، خم می‎شوند و می‎تواند آنها را روی قلب خود بگذارد. البته شما هنوز قادر به حس این حرکات نخواهید بود.

   9. اندام‎های تناسلی او شکل می‎گیرند، اما با این وجود، هنوز پزشک قادر به تعیین جنسیت او، از طریق سونوگرافی نیست. این امر در دوره سه ماهه دوم محقق می‎شود.

   10. از همین حالا احتمالاً دلتان ضعف می‎رود، وقتی بشنوید با آنکه بیشتر از 2 سانت قد ندارد، اما سیستم معده، روده و لوزالمعده‎اش در حال توسعه است، ممکن است بپرسید که دقیقاً با این جثه کوچک، چگونه این امعاء و احشا، درون شکم او جای گرفته است؟ این سوالی است که پاسخ به آن ساده نیست!

   11. اما در این روند، تکامل روده کوچک دارای چین خوردگی‎هایی می‎شود که در آن پرزهایی شکل می‎گیرند که بعد از تولد، کمک به جذب غذا می‎کنند.

   12. این هفته، دستگاه گوارش او شروع به کار می‎کند.

   قد: حدود ۲,۵ سانتی‎متر

   وزن: حدود ۲,۴ گرم

   تصاویر جنین


   تشبیه جنین


   منتشر کننده: الو مامان

   تاریخ انتشار: 12 فروردین 1395
   تعداد بازدید: 32523 بار