nullگوشت یکی از منابع مهم دارای پروتئین برای بدن است. پروتئین موجود در غذای مصرفی در ساختن آنزیم‎ها و پروتئین‎های ساختمانی مورد استفاده قرار می‎گیرد اما مصرف زیاد گوشت برای بدن مضر است.

اگر گوشت زیاد می‎خورید، به‎تدریج آن را کم کنید و به هفته‎ای دوبار برسانید. هنگام خوردن گوشت، به‎خصوص گوشت قرمز، قدری روغن زیتون و کمی سرکه سیب همراه آن تناول کنید تا هضم آن در معده و روده آسان و سریع باشد و امکان ماندن و توقف آن در معده از بین برود.

همراه صرف گوشت (مخصوصاً گوشت قرمز)، سبزی و کاهوی فراوان میل کنید تا فیبر و الیاف موجود در سبزی‎ها، مواد گوشتی را محاصره کند و در روده‎ها به جلو براند و هرچه زودتر از دستگاه گوارش خارج کند؛ چون روده انسان مانند روده علف‎خواران دراز و حدود هشت‎متر است. بنابراین گوشت نباید زیاد در روده توقف کند و هرچه زودتر باید از آن خارج شود تا سموم حاصل از تخمیر گوشت، جذب خون نشود. در غیر این‎صورت، خون غلیظ در مفاصل و رگ‌ها و اعضای بدن، رسوب سمی و عوارضی چون آرتروز و نقرس پدید می‎آورد.

null

بدن انسان قادر به استفاده مستقیم از پروتئین‎های موجود در غذا نیست. این پروتئین‎ها باید ابتدا در دستگاه گوارش، به اسیدهای آمینه تشکیل‎دهنده خود تبدیل شوند تا بدن بتواند آن‎ها را به مصرف برساند. اسیدهای آمینه آزاد شده در فرآیند گوارش، جذب جریان خون می‎شود و در سرتاسر بدن توزیع می‎شوند.

بهتر است به‎جای زیاده‎روی در مصرف گوشت قرمز، از ماهی، مرغ، حبوبات، سبزیجات و غلات فیبردار استفاده بهینه و معقول کنیم و همانطور که امام صادق (علیه السلام) فرموده‎اند: «شکم خود را گورستان حیوانات نکنید.»

استفاده از «سوسیس و کالباس» نیز زیان‎های جبران‌ناپذیری به دنبال دارد. این مواد بر اعضا و ارکان بدن آثار سوئی دارد و پرهیز از آن‌ها توصیه و تأکید می‎شود.
این مواد از تفاله سویا، قسمت‎های کم‎ارزش گوشت قرمز یا ماهی تولید می‌شود. از عوارض مصرف سوسیس و کالباس، می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

null
  • آلوده‎شدن خون، ایجاد اسید اوریک (و در نتیجه ایجاد نقرس در مفاصل)، عوارض پوستی، عرق بدبو، ناراحتی روده، گرفتگی رگ‌ها، چاقی، ضعف دید، خواب‎رفتن اعضاء، روماتیسم، سکته مغزی، سوء‎هاضمه، اثر منفی بر طول عمر، فشار خون، واریس، اثر منفی بر قلب، یبوست، چربی خون، مرض قند، چسبندگی روده و هپاتیت B.

گوشت‎های قرمز (گوساله و گوسفند) که در برخی مراکز فروش گوشت و قصابی‎ها بدون شسته‌شدن و رعایت بهداشت، آن را با چرخ گوشت، چرخ می‎کنند، غالباً توأم با خونابه و غدد چربی و بعضی رگ و پی‎های چربی است که برای بدن انسان زیان دارد و موجب بسیاری از امراض پوستی می‎شود. بنابراین از گوشت‎های شسته برای چرخ کردن استفاده نمایید.

منابع: «تغذیه و گوارش» نوشته حسین الوندی، تهران، انتشارات مدرسه، 1382 . «اصلاح الگوی مصرف غذا» نوشته محمدصادق مروی، اعظم گرجی، تهران، گوهر منظوم، 1388 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 30 شهریور 1396
تعداد بازدید: 3772 بار