نکات مراقبتی

 1. ممکن است افسردگی را هم در دوران بارداری و هم پس از زایمان تجریه کنید. جای نگرانی نیست: همه مادران باردار به افسردگی دچار نمی‌شوند. ممکن است تغییرات روحی را تجربه کنید، اما این به معنای اینکه شما افسرده هستید، نیست.

 2. اختلالات خلقی پس از زایمان نیز، در یکی – دو هفته اول بعد از زایمان، خودش را نشان می‌دهد. شدت این اختلالات گاهی خفیف و گاهی شدید است. گفته می‌شود که ۷۰ درصد از خانم‌های باردار، دچار این مشکل می‌شوند، اما شدت بروز آن متفاوت است.

 3. در دوره  پس از زایمان، این احساسات خلقی را خواهید داشت: عصبانیت نسبت به خود یا نوزاد، بی خوابی و سردرد، احساس شکست، تنهایی، گیجی و فراموشی.

 4. بیشتر این موارد به دلیل حمایت نشدن عاطفی مادر از سوی پدر نوزاد است.

 5. ممکن است حتی این حالات روحی تا یک سال پس از زایمان نیز بروز نکند، اما ناگهان خودش را نشان دهد. افسردگی وقتی به عنوان مشکل جدی تلقی می‌شود که مادر نسبت به کودک خود، احساس خشم و دشمنی داشته باشد.

 6. خصوصیات زنان باردار در هفته‌های پایانی عبارت است از:

 •  مفاصل نرم بوده و خاصیت کششی آن افزایش می‌یابد.

 • تغییر مرکز ثقل بدن به علت تغییر شکل وضعیت بدن که ممکن است باعث اختلال تعادل و افزایش احتمال افتادن به هنگام ورزش شود.

 •  کمبود تحرک همراه با افزایش ماه‌های بارداری می‌تواند ضعف عضلات کمر، شکم و پاها را به همراه داشته باشد.

 •  بزرگی رحم، موجب فشار به دیافراگم و ریه می‌شود که می‌تواند باعث تنگی نفس شود.

 •  افزایش 30 درصدی در حجم خون در اواخر بارداری، باعث افزایش ضربان قلب در زمان استراحت می‌شود.

 •  افزایش میزان مصرف غذا به میزان 300 کالری در روز.

توصیه‌های ورزشی

فواید ورزش در دروان بارداری عبارت است از: 

 • کاهش شدت و تعداد دفعات کمر درد

 • کاهش اضطراب و افسردگی

 • کنترل افزایش وزن 

 • اصلاح هضم غذا و رفع یبوست

 • افزایش کشیدگی طیعی عضلات

 • فزایش قدرت و استقامت

 • بازگشت سریع به حالت اولیه پس از زایمان

در گوشی با پدران

  حضور شما در کنار همسر باردارتان، به او احساس امنیت خاطر می‎بخشد و به یقین می‎رسد کسی هست که پس از فارغ شدن، انتظارش را بکشد و کلمات محبت‎آمیز بگوید. نوازش‎های شما در روحیه همسرتان در این دوره تأثیر بسیاری دارد.

  خوردنی‌ها و نخوردنی‌ها

  1. بر خلاف آنچه بیشتر مردم به آن اعتقاد دارند، هیچ دلیل علمی برای این که غذاهای تند، بارداری را تحریک می‌کند، وجود ندارد. اگر غذاهای تند، بخشی از رژیم غذایی شما در طول بارداری بوده است، حالا دلیلی برای حذف آن  وجود ندارد اما اگر آن را در این دوره به برنامه غذایی خود افزوده‌اید، احتمال معده درد برایتان وجود خواهد داشت.

  2. غذاهای تند، موجب اختلال در خواب می‌شود. اگر شما اختلالات خواب دارید، ممکن است این مواد محرک باشند و بهتر است از خوردن آنها اجتناب کنید.

  3. پیاز، فلفل، فلفل قرمز یا دیگر غذاهای تند می‌تواند موجب سوزش معده و سوء‌هاضمه شوند.

  4. اگر علاقه زیادی به غذاهای تند دارید، به طوری که نمی‌توانید آنها را از رژیم غذایی خود حذف کنید، سعی کنید مصرف این مواد را در شام و اسنک‌های عصرانه محدود و به جای آن در صبحانه و ناهار میل کنید.

  با کمک خدا

  1. برای سلامتی امام زمان (علیه‌السلام) گوسفندی را ذبح کرده، از آن بخورید.

  2. در نماز ظهر یا عصر، سوره والعصر و سوره ذاریات را بخوانید.

  3. در روزهای پنجشنبه، سوره حج و در روز جمعه، سوره فاطر را تلاوت کنید.

  4. هر روز مقداری راه بروید.

  5. به عکس و آئینه کمتر نگاه کنید.

  6. هر روز بر مقداری شیر و خرما، سوره دهر بخوانید و آن را ناشتا بخورید.

  علائم مادر

  1. ممکن است دردهایی را در کشاله ران یا پشت ساق پا احساس کنید که آن دردها نشانه قرارگیری سر کودک به لگن یا حرکت او بر روی عضلات کف لگن باشد. البته گاهی سر کودک بر روی اعصاب لگن قرار می‌گیرد که چنین وضعیتی برای شما دردهایی را ایجاد می‌کند.

  2. در برخی از خانم‌ها، رشد رحم، متوقف شده و در برخی دیگر همچنان ادامه دارد. ممکن است شما از آن دست زنان بارداری باشید که رحم‌تان همچنان در حال رشد است. احتمالا در این هفته رحم در حدود ۱۶ تا ۱۸ سانتیمتر رشد کرده است.

  3. افسردگی، حالت روحی است که برخی از بانوان باردار را گرفتار خودش می‌کند. درصورتی که احساس می‌کنید حال و حوصله برای انجام دادن هیچ کاری ندارید، برای درمان این مشکل زودتر اقدام کنید، با ورود نوزادتان، بی‌حوصلگی روحی، دردساز می‌شود.

  علائم جنین

  1. این آقا یا خانم کوچک، قصد ندارد دست از چاق شدن بردارد. همچنان در حال وزن‌گیری است. نمی‌خواهد وقتی به دنیا می‌آید، خوش‌هیکل به نظر نرسد.

  2. در حالی که رشد او نهایی شده، اما مغز و ریه‌هایش همچنان برای تکامل تلاش می‌کنند و این تلاش شاید حتی بعد از به دنیا آمدن نوزاد هم ادامه یابد.

  3. این کودک چیزی که این هفته‌ها کم دارد، مجرای اشک است که هنوز تشکیل نشده است.

  4. از توانایی او در این هفته، گوارش مواد غذایی است که به ماده سیاه رنگی به نام «مامیزه» تبدیل می‌شود.

  5. خوب بهتر است پنبه‌ای هم برای گوش‌های خودتان آماده کنید تا بتوانید جیغ‌های بنفش این ناقلا را تحمل کنید! دستگاه تولید صدای او یعنی حنجره‌اش، خود را برای تولید صداهای مختلف آماده می‌کند.

  قد:حدود ۵۱.۵ سانتی‌متر

  وزن: حدود ۳۵۰۰ گرم

  تصاویر جنین  تشبیه جنین


  منتشر کننده: الو مامان

  تاریخ انتشار: 26 اسفند 1394
  تعداد بازدید: 35124 بار