نکات مراقبت‌

جفت سر راهی معمولا در سه ماهه آخر حاملگی اتفاق می‌افتد. خونریزی بدون درد، با حجم زیاد و با رنگ روشن، ممکن است از هفته ۲۸ حاملگی دیده شود. قرار گرفتن جفت سر راهی، معمولا به خود جنین آسیبی نمی‌رساند و تنها در هنگام زایمان است که این فرآیند را دشوار می‌کند. اگر جفت سر راهی در نیمه اول بارداری اتفاق بیافتد، با بزرگ شدن رحم، جفت به بالا حرکت می‌کند و مشکلی هم برای جنین ایجاد نمی‌کند. پزشک هم روند حرکت جفت را با سونوگرافی مورد بررسی قرا می‌دهد. بعد از هفته‌های ۳۲ یا ۳۴ نیز باید سونوگرافی انجام شود، تا محل دقیق جفت، تعیین شود. فقط در نیم یا یک درصد از مواقع، جفت در پایین رحم باقی می‌ماند. با این حال، اگر در طول مدت سه ماه دوم یا سوم جفت در سر راه باشد و خطری مادر یا جنین را تهدید کند، عمل سزارین انجام میشود.

توصیه‌های ورزشی

 1. شما در این هفته یک کودک کاملا رشد کرده را در بدن خود حمل می‌کنید. بنابراین ورزش مداوم و سبک در این دوران می‌تواند انرژی زیادی به شما دهد. پیاده‌روی یکی از بهترین مواردی است که شما می‌توانید در طول بارداری هم آن را انجام دهید.

 2.  از آنجا که ورزش می تواند موجب افزایش کشیدگی طبیعی عضلات، قدرت و استقامت آنها شود، در نتیجه می‌تواند به تحمل اضافه وزن دوران بارداری کمک کند. مادر را برای فشار زایمان، آماده سازد و پس از زایمان، بازگشت بدن مادر را به حالت طبیعی، آسان‌تر کند. همچنین فعالیت دوران حاملگی می‌تواند مشکلات فیزیکی ناشی از درد پشت و کمر، یبوست، خستگی و کوفتگی بدن، و تورم‌های موضعی را کاهش دهد، خلق و خوی شما را بهتر کند و حتی می‌تواند به شما کمک کند تا خواب بهتری داشته باشید.

 3. تمرین‌های منظم ورزشی، مانند پیاده‌روی سریع، شما را قادر خواهد ساخت که فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهید.

 4. ورزش، سیستم قلبی- عروقی شما را تقویت خواهد کرد، در نتیجه شما به سادگی خسته نخواهید شد. با عضلات قوی و کشیده، شما به تلاش کمتری برای انجام فعالیت‌های روزمره خود از قبیل خرید یا ملاقات های کاری نیاز خواهید داشت. به شما کمک می‌کند تا برای مرحله دشوار زایمان آماده شوید.

 5. این نتیجه را به خوبی خواهید دید، هر چه وضعیت بدنی بهتری داشته باشید، قوی‌تر خواهید بود و بهتر از عهده زایمان، برخواهید آمد. زایمان مشابه با دویدن در دوی ماراتن است! به استقامت، اراده و توجه نیاز دارد. فعالیت فیزیکی در دوران حاملگی، آمادگی خوبی برای مرحله سخت زایمان است.

 6. برخی محققان نشان داده‌اند که جنین خانم‌هایی که در دوران حاملگی ورزش می‌کرده‌اند، مراحل دشوار زایمان را بهتر از سایر خانم‌ها تحمل می‌کنند.

 7. ورزش ناراحتی‌های حاملگی را کاهش می‌دهد و افسردگی‌های دوران حاملگی را از بین می‌برد.

 8. پیاده‌روی، موجب بهبود گردش خون و شنا، موجب تقویت عضلات شکمی می‌شوند.

 9. حاملگی را می‌توان یک تمرین ۹ ماهه برای یک واقعه بزرگ (زایمان و تولد کودک) دانست. پس از آنکه هیجان اولیه اطلاع دادن حاملگی به اطرافیان از بین برود، شما می‌مانید و انتظار که در ماه‌های ششم یا هفتم، بارداری می‌تواند ملالت‌آور یا حتی کسل‌کننده شود و افزایش وزن و خستگی (که فعالیت‌های اجتماعی شما را محدود می‌کند) ممکن است موجب بی‌حوصلگی مضاعف گردد. پیدا کردن یک فعالیت سازگار با وضعیت بارداری، می‌تواند راه حلی برای این مشکلات باشد.

خوردنی‌ها و نخوردنی‌ها

 1. بهتر است غذای شما در این ماه، کباب باشد.

 2. ادویه نخورید.

 3. خرما میل کنید.

 4. مصرف مواد مغذی سالم و متعادل، نه تنها برای شما و کودکتان در این دوره لازم است، بلکه انرژی لازم را برای شیردهی و بهبود اندامتان پس از زایمان، فراهم می‌کند.

 5. بسیاری از زنان باردار، سوزش معده را در این دوره تجربه می‌کنند که دلیل آن تغییرات فیزیکی و هورمونی است که در طول بارداری در بدنشان رخ می‌دهد. برای جلوگیری از آن، از خوردن این مواد خودداری کنید: غذاهای تند و پرچرب، شکلات، مرکبات، قهوه.

 6. وعده‌های غذایی‌تان را زیاد و مقدار غذای هر وعده را کم انتخاب کنید.

 7. آهسته غذا بخورید و به خوبی آن را بجویید.

 8. هنگام غذا خوردن، صاف بنشینید و برای جلوگیری از نفخ معده، حداقل تا 2 ساعت و نیم، بعد از غذا خوردن دراز نکشید.

 9. به مقدار زیاد آب بنوشید.

با کمک خدا

 1. برای سلامتی امام زمان (علیه‌السلام) گوسفندی را ذبح کرده از آن بخورید.

 2. در نماز ظهر یا عصر، سوره والعصر و سوره ذاریات بخوانید.

 3. در روزهای پنجشنبه، سوره حج و در روز جمعه سوره فاطر را تلاوت کنید.

 4. هر روز مقداری راه بروید.

 5. به عکس و آئینه کمتر نگاه کنید.

 6. هر روز بر مقداری شیر و خرما، سوره دهر بخوانید و آن را ناشتا بخورید.

 7. چه ادعیه و اعمالی وارد شده که زن باردار بخوانند تا بچه صالح و سالم بیاورد؟ به منظور برخوردار بودن از فرزند صالح، رعایت نکات زیر توصیه مى‌گردد:

 •  اولین قدم و شرط، صالح و مصلح بودن والدین است. چرا که به صورت خواسته یا ناخواسته فرزند از والدین خود تأثیر مى‌پذیرد.

 •  رعایت آداب اسلامى به هنگام آمیزش.

 •  رعایت احکام شرعى خوراک و غذاى مصرفى در خانواده از قبل از آمیزش؛ همانند رعایت حلال و حرام بودن غذاى مصرفى، رعایت حقوق مالى دیگران در غذا و استفاده از مواد مجاز و مشروع.

 •  رعایت آداب اخلاقى و معاشرت با همسر و حفظ آرامش روانی و اجتناب از هر گونه عاملی که باعث اضطراب و تشویش خاطر می‌شود.

 •  رعایت اصول بهداشتى در دوران باردارى، شیرخوارگى و طفولیت و... .

 •  رعایت آداب شیردادن و غذا خوراندن توسط والدین به خصوص مادر

 •  جلوگیرى از بروز آسیب‌ها و آفت‌ها و اختلال‌هاى خانوادگى، حتى مشاجرات ابتدایى و ساده.

 •  توجه به انجام واجبات دینی مثل نماز و روزه و اهتمام ورزیدن به برخی مستحبات مثل نماز اول وقت، قرائت و تلاوت قرآن، با وضو بودن در ساعات شبانه روز و... .

 •  همواره دعا کردن و از خداوند طلب فرزند صالح نمودن به ویژه دعاهاى قرآنى مربوط به این موارد؛ مانند:"رَبِّ هَبْ لِی مِنْ لَدُنْکَ ذُرِّیَّةً طَیِّبَةً إِنَّکَ سَمِیعُ اَلدُّعاءِ" (آل عمران، آیه 38)"ربَّنا هَبْ لَنا مِنْ أَزْواجِنا وَ ذُرِّیَّاتِنا قُرَّةَ أَعْیُنٍ وَ اِجْعَلْنا لِلْمُتَّقِینَ إِماماً" (فرقان، آیه 74)/"رَبِّ اِجْعَلْنِی مُقِیمَ اَلصَّلاةِ وَ مِنْ ذُرِّیَّتِی رَبَّنا وَ تَقَبَّلْ دُعاءِ" (ابراهیم، آیه 40) و...

 •  تلاوت قرآن به هنگام باردارى به ویژه با صداى بلند.

شیرینى زندگى در گرو مراعات اصولى اخلاقى، از سوى طرفین و نیز مراقبت از زندگى است. توصیه‌هاى کلى ما در این زمینه عبارت است از:

 • هرگز دروغ نگویید و صداقت خودتان را اثبات کنید.

 •  احساسات خود را در مورد همسرتان بیان کنید (ابراز علاقه).

 •  از سرزنش و ملامت همسرتان بپرهیزید و اگر انتقادى به او دارید، سعى کنید به طور غیرمستقیم و با لحنى مهربانانه به او برسانید.

 •  از قاطعیت بى‌جا و به کار بردن واژه‌هاى جزمى پرهیز کنید.

 • به حرف‌هاى همسرتان گوش کنید و به طور منظم، با یکدیگر گفت وگو داشته باشید.

 •  از انتقاداتى که به شما مى‌شود، استقبال کنید و با درایت و تأمّل‌نظر آن را بررسى کنید.

 •  از کارهاى مثبت همسرتان تجلیل کنید و آ نها را نادیده نگیرید.

 •  زندگى و خانواده را کانونى مقدس بدانید و همه تلاش خود را جهت بهبود اوضاع زندگى به کار گیرید. شیطان، همواره در صدد ایجاد اختلاف و درگیرى است. به هوش باشید و به نداهاى شیطانى - که ممکن است ظاهرى فریبنده و خیرخواهانه داشته باشد - پاسخ ندهید.

علائم مادر

 1. قله رحم در این هفته، دقیقا به زیر استخوان جناق سینه می‌رسد.

 2. اگر اولین باری است که باردار شده‌اید، ظرف چند هفته بعد که سر کودک، داخل حفره رحم شما قرار بگیرد، با وقوع چنین حالتی مشخص می‌شود که کودک توانایی عبور از حفره‌های لگن را به راحتی دارد یا نه؟ در بارداری‌های بعدی این حالت تا زمان شروع دردهای زایمانی برای مادر ایجاد نمی‌شود.

 3. اما قرارگیری او در لگن، حس خوشایندی نیست! حس شما این گونه است که توپی در بین پایتان قرار دارد و هر لحظه ممکن است به پایین بیافتد. اما این اتفاق نمی‌افتد.

علائم جنین

 1. به نظر می‌رسد که حسابی مظلوم شده باشد و برای اینکه دل شما را بدست بیاورد، تکان‌هایش را کم کرده. اصلا گولش را نخورید! جای کافی ندارد و گرنه آنچنان شیطنت می‌کرد که دلتان می‌خواست همان موقع از شکمتان بپرد بیرون!

 2. فکرش را بکنید که هنوز هم، روزی ۳۰ گرم وزن اضافه می‌کند. می‌خواهد بعد از تولد حسابی خودنمایی کند. همه چیز در بدن او، برای ورود به دنیای جدید آماده است.

 3. ریه‌های جنین، تنها عضوی است که تا آخرین لحظه‌ها در حال تکامل است و در بیشتر موارد نارسایی این عضو پس از تولد، مشکل ایجاد می‌کند.

قد:حدود ۵۰,۵ سانتی‌متر

وزن: حدود ۳۱۸۲ گرم

تصاویر جنینتشبیه جنین


منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 10 فروردین 1395
تعداد بازدید: 37238 بار