در سال‌های اخیر از روش‎های مختلفی برای جلوگیری از بارداری در مردان استفاده می‎شود که شایع‎ترین و ساده‎ترین آنها وازکتومی است.

وازکتومی چیست؟ 

وازکتومی(Vasectomy)  نسبت به توبکتومی، عمل جراحی شایع‎تری است. سابقه این عمل که به عقیم‎سازی مردان منجر می‌شود به حدود صد سال قبل می‎رسد. در دهه 1960 پس از 60 سال تحقیق و تجربه از سوی سازمان بهداشت جهانی به عنوان راحت‌ترین و مطمئن‌ترین روش پیشگیری از بارداری معرفی و توصیه شد و در کشورهای مختلف از جمله چین، کانادا، انگلستان و آمریکا مورد استقبال گسترده قرار گرفت. سالانه حدود دو میلیون خانواده در دنیا وازکتومی (Vasectomy) را به عنوان روش پیشگیری از بارداری خود انتخاب می‌کنند.  در ایران این روش از سال 67 تا 68 رسماً در برنامه‌های تنظیم خانواده گنجانده شده است و در اوایل اردیبهشت ۱۳۷۲، به ایران، این روش به محافل علمی معرفی شد. نکته جالب توجه این است که معمولاً عمل‎های جراحی دارای عوارض مختلفی هستند و وازکتومی نیز استثنا نیست.

عوارض پزشکی بستن لوله‎ها در مردان

بسیاری از افراد به اشتباه، فکر می‎کنند بستن لوله‎ها در مردان، قابل برگشت بوده و هیچ عارضه‌ای ندارد. در این‌جا به برخی از این عوارض اشاره می‌شود:

  • غیرقابل برگشت بودن

اولین و مهم‌ترین عارضه بستن لوله‌ها مردان آن است که حداقل در نیمی از موارد، عقیمی به وجود آمده، دائمی و غیرقابل بازگشت است. فقط حدود 70 درصد امکان وصل کردن لوله‎ها با موفقیت، وجود دارد و مهم‎تر اینکه، در صورت موفق بودن بازشدن لوله‎ها، فقط در حدود 47 درصد آنها، امکان باروری وجود دارد. علت این موضوع آن است که حتی اگر لوله‎ها باز شوند، به علل ایمنی در زمان بستن آنها، سلول‏های باروری بیضه و تولید آنتی‎کور ضد آنها، خاصیت باروری را برای همیشه از دست می‎دهند.

  • خونریزی و تجمع لخته در محل عمل (هماتوم)

در 2 تا 29 درصد عمل‎های انجام شده، این عارضه دیده می‎شود.

  • عفونت محل جراحی

بالا بودن میزان عفونت عمل جراحی، بین 12 تا 38 درصد از موارد و به طور متوسط حدود 3.4 درصد از افراد دیده می‎شود.

  • درد بیضه و تورم مزمن موضع بستن لوله (گرانولوم)

این مسئله در تعداد کمی از بیماران ایجاد که می‌ود که باعث اختلال فکر شده و کارآیی شغلی آنها را کاهش می‎دهد.

  • ناتوانی جنسی

یکی از عوارضی که بعد از بستن لوله در مردان دیده می‌شود ناتوانی جنسی است که بیشتر منشا روحی دارد و به ندرت منشا اورمونی. (اختلال سلول‌های لیدیگ در مقالاتی گزارش و تایید شده است.) علت اصلی تغییر تصور بیمار از بدن خود و عدم قابلیت باروری (Body Image) یعنی تغییر در تصور شخص از خودش است. این نوع ناتوانی جنسی گاهی در مقابل درمان‌های رایج مقاوم است. گرچه این عارضه شایع نیست ولی از نظر خانوادگی و حفظ خانواده دارای اهمیت خاصی است.

در برخی از مقاله‌های منتشر شده در انگلیس، ادعا شده است که بستن لوله‌ها در مردان، شیوع سرطان پروستات را افزایش می‌دهد و دیگر اینکه بستن لوله‌ها، خطر عوارض قلبی عروقی و تصلب شرائین را فازایش می‏دهد. گرچه دو موضوع فوق را پزشکان نمی‎پذیرند اما در هنگام عمل جراحی، آن را به صورت مکتوب نوشته و از بیمار امضا می‌گیرند!

منابع: رساله نکاحیه؛ کاهش جمعیت، ضربه‌ای سهمگین بر پیکر مسلمین نوشته علامه سیدمحمدحسین حسینی طهرانی، انتشارات مؤسسه ترجمه و نشر دوره علوم و معارف اسلام، 1383 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 01 اردیبهشت 1395
تعداد بازدید: 11787 بار