با کامل شدن رویش همه دندان‌های شیری، کودک وارد یک دوره با وضعیت نسبتاً ثابت دندانی می‎شود تا به تدریج، زمان افتادن اولین دندان شیری فرا برسد و فرآیند طولانی رویش دندان‎های دائمی آغاز گردد.

عموماً در کودکان پیش‎دبستانی، کنترل رژیم غذایی، نسبت به دوران قبل از آن، بسیار دشوارتر است. کودکان در این دوران به بعضی از غذاها، علاقه زیادی نشان می‎دهند و از بعضی دیگر بدشان می‎آید.

همچنین تبلیغات رسانه‌ای و وسایل ارتباط جمعی به میزان قابل توجهی بر ذائقه و علائق کودک تأثیر می‎گذارد.

نکته مهم این است که بعد از یک دوره رشد سریع در 3 سال اول زندگی، سرعت رشد به نحو چشمگیری کاهش می‎یابد. بنابراین نیاز به دریافت کالری کم می‎شود اما یک رژیم غذایی متعادل مورد نیاز و مورد تأکید است و باید از مصرف خوراکی‏‌هایی که به دندان یا بافت‎های دندانی بچسبد، اجتناب شود.تغییرات رفتاری کودک در این دوره، از جمله میل به استقلال در آنها، باعث مشکلاتی در حفظ بهداشت دهان و دندان می‎شود که والدین باید ضمن توجه به مسائل رفتاری و روانی کودک، مراقبت‎های بهداشتی را اعمال کنند و آنچه مهم است اینکه نباید مسئولیت تمیزکردن دندان‎های کودک را به خود او واگذار نمود.

از سوی دیگر، در این سنین، کودک توانایی‎های فکری، اجتماعی و تکاملی خوبی به دست آورده است و  باید این توانایی‌‏های او را به کار بگیرید. پیشنهاد می‌شود تعادلی بین نیاز به استقلال کودک و مشارکت خودتان، ایجاد کنید.

در این دوره، همه دندان‎های شیری درآمده‎اند و به تدریج، فضاهایی که قبلاً بین دندان‎ها وجود داشت، شروع به بسته شدن می‎کند.

با توجه به اینکه تمیز کردن دندان‎ها شامل مسواک کردن دندان‎ها و تمیزکردن لثه‎ها در محل اتصال آنها است، چنین عملی نیاز به توانایی ظریف حرکتی دارد که اکثر کودکان 3 تا 6 ساله، هنوز آن را به طور کامل کسب نکرده‎اند.برای کودکی که در ساعات پایانی شب، همچنان اصرار دارد بیدار بماند و یک برنامه تلویزیونی را تماشا کند و در عرض 20 تا 30 ثانیه، دندان‎هایش را مسواک می‌‏کند، قسمت‎های زیادی از دندان‌ها تمیز نخواهد شد!

با بسته شدن فضاهای دندانی، استفاده از نخ‎دندان، ضروری است اما کودک در این سن، نمی‎تواند این کار را انجام دهد و والدین باید با ظرافت و به گونه‎ای که لثه او، آسیب نبیند، با نخ‎دندان، بین دندان‎های کودک را تمیز کنند.

در این سنین، میزان توانایی فرد برای استفاده از خمیردندان‎های حاوی فلوراید، افزایش می‎یابد امااستفاده از دهان‌شویه‎های حاوی فلوراید، توصیه نمی‌شود، چون امکان بلعیدن آن وجود دارد.

 

 

منابع: بهداشت دهان و دندان در کودکان پیش دبستانی نوشته هاله حسینی و سعید ممتازی، نشر طبیب، ۱۳۸۰ .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 07 اردیبهشت 1395
تعداد بازدید: 39084 بار