همان‌طور که می‌دانید تعداد باورها و عقاید رایج بین مردم درباره دوران بارداری زیاد است. در مطالب گذشته تعدادی از آنها مورد بررسی قرار گرفت و در ادامه تعدادی دیگر از این باورها بیان می‌شود:

  • استفاده از وان و استخر در دوران بارداری ممنوع است!

این اعتقاد وجود دارد که خانم باردار نباید از وان برای استحمام استفاده کند یا داخل استخر برود چون ممکن است دچار عفونت شود یا آب آلوده باعث بیماری جنین می‌شود.

 باید گفت یک پوشش مخاطی ضخیم دهانه رحم را پوشانده است و مانع انتقال عفونت به داخل رحم می‌شود.

البته لازم است یادآور شویم گرما و رطوبت بسیار زیاد حمام و یا حرارت بیش از 38 درجه آب، می‌تواند باعث افزایش درجه حرارت جنین و سقط او شود. لذا بهتر است برای جلوگیری از خطر سقط جنین، خانم‌های باردار از سونا، جکوزی و حمام داغ استفاده نکنند.

  • این زن دخترزا یا پسرزاست ؟(جنسیت جنین توسط مادر تعیین می‌شود!)

این باور اشتباه که جنسیت توسط مادر تعیین می‌شود در گذشته بین مردم بسیار فراگیر بود.

به همین دلیل مثلا اگر زنی فرزند دختر به دنیا می‌آورد و شوهرش فرزند پسر دوست داشت، مرد همسر دیگری می‌گرفت تا از او صاحب فرزند پسر شود، غافل از اینکه عامل تعیین جنسیت، خود اوست نه همسرش.

جنین در ابتدا از دو کرموزوم جنسی تشکیل می‌شود که یک کروموزم جنسی را از پدر و دیگری را از مادر می‌گیرد.

زن دو کروموزوم x و مرد یک کروموزوم x و یک کروموزوم y دارد.  زن تنها قادر است کروموزوم جنسی x به جنین بدهد، پس این مرد است که با دادن کروموزوم جنسی x  یا y  روی جنسیت جنین اثر می‌گذارد.

اگر جنین از پدر و مادر کروموزوم جنسی x   بگیرد، جنسیتش مؤنث می‌شود و اگر جنین از مادر کروموزوم x و از پدر کروموزوم y بگیرد، جنسیت جنین مذکر می‌شود.


  • هر چه شکم مادر باردار بزرگ‌تر باشد، فرزند سالم‌تر و قوی‌تری به دنیا می‌آورد!

ممکن است اطرافیان با دیدن شکم مادر باردار، راجع به وضعیت و سلامتی جنین اظهارنظر کنند، چرا که عده‌ایی بر این باورند که هر چقدر شکم مادر باردار بزرگ‌تر باشد، جنین او سنگین‌تر و قوی‌تر است و اگر شکم مادر کوچک باشد، نشان دهنده آن است که جنینی ضعیف و کم‌وزن در شکم دارد.

اگر چه اندازه شکم مادر یکی از مهم‌ترین فاکتورها در تعیین رشد طبیعی جنین است، اما تنها با اکتفا به این ملاک نمی‌توان راجع به وضعیت رشد و سلامتی جنین اظهارنظر کرد، زیرا بزرگی و کوچکی شکم مادر باردار به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله آنها می‌توان به ساختار عضلانی مادر اشاره کرد.

مادرانی که قد بلند هستند و عضلات قوی دارند، به احتمال زیاد جنین‌شان در موقعیت بالاتری قرار می‌گیرد و شکم‌شان چندان بزرگ به نظر نمی‌رسد اما مادرانی که قد نسبتاً کوتاهی دارند و ریزنقش هستند، معمولاً شکم‌شان بزرگ به چشم می‌آید.

عامل دیگری که می‌تواند در بزرگ و کوچکی شکم مادر باردار مؤثر باشد، تجربه بارداری‌های قبلی مادر است. اگر مادر برای چندمین بار بارداری را تجربه کند، احتمال اینکه شکمش بزرگتر جلوه کند، بیشتر است.

البته یکی از مهم‌ترین عوامل در تعیین اندازه شکم مادر، وضعیت قرار گرفتن جنین در رحم مادر است.

قرار گرفتن جنین در وضعیت قدامی، یعنی وضعیتی که پشت سر جنین به سمت جلوی شکم مادر و چشم‌های جنین به سمت کمر مادر است، سبب می‌شود شکم مادر بزرگ و گرد به نظر برسد.

اغلب شکم‌های بارداری تا ماه سوم و گاهی حتی ابتدای ماه چهارم خود را نشان نمی‌دهند اما مادران بارداری هم هستند که از ابتدای بارداری، شکم‌شان به وضوح برآمده می‌شود. نفخ مادران باردار، اصلی‌ترین دلیل برجستگی زودرس شکم‌شان است.

بزرگ‌بودن شکم در ایام بارداری، نه تنها همیشه نشان از سلامت جنین ندارد، بلکه گاهی علامت خطر است و نشان دهنده آن است که مایع آمنیوتیک اطراف جنین، بیش‌تر از مقدار معمول است. این نشانه بیش‌تر در مادران دیابتی و یا در بارداری‌های دوقلویی مشاهده می‌شود.

نسبت به کوچک بودن غیرمعمول اندازه شکم در ایام بارداری نیز نباید بی‌تفاوت بود، چرا که ممکن است نشانه کمبود مایع آمنیوتیک یا عدم رشد طبیعی جنین یا بیماری کلیوی مادر باشد.

طاق‌باز خوابیدن مادر باردار، مساوی است با مرگ جنین!قدیمی‌ترها به مادران باردار توصیه می‌کردند در تمام ایام بارداری، طاق‌باز نخوابند،  زیرا این مدل خوابیدن، باعث مرگ جنین خواهد شد، اما باید گفت این عقیده را نمی‌توان صددر صد پذیرفت چرا که طاق‌باز خوابیدن به تنهایی و بدون وجود عوامل خطرساز دیگر، مانند اختلال رشد جنین، نمی‌تواند سبب مرگ جنین شود.

بر اساس آخرین نتایج تحقیقات انجام شده در کشور استرالیا، زنانی که در ماه‌های آخر بارداری، طاق‌باز می‌خوابند، در صورت وجود عوامل خطرساز دیگر، به احتمال بیشتری در معرض مرده‌زادیی هستند.

طاق‌باز خوابیدن می‌تواند باعث تشدید وقفه تنفسی در خواب شود. در این وضعیت، تنفس به دفعات در طول شب، متوقف و دوباره آغاز می‌شود و در صورت آسیب‌پذیر بودن جنین، کاهش اکسیژن شناور در خون، احتمال مرده‌زایی را افزایش می‌دهد.  

خوابیدن در وضعیت‌های مشخص، فقط در شرایط استثنایی و خاص از سوی پزشک تجویز می‌شود. به عنوان نمونه در صورتی که فشار خون مادر بالا بوده یا جنین رشد طبیعی نداشته باشد.

اکثر پزشکان بر این عقیده اتفاق‌نظر دارند که بهترین وضعیت برای خوابیدن مادر باردار، وضعیتی است که خودش درآن احساس راحتی داشته باشد اما در نهایت خوابیدن به پهلوی چپ، شرایط بهتری را برای مادر و جنین ایجاد می‌کند چرا که در این وضعیت، مواد مغذی و خون‌رسانی به جفت و جنین بهتر می‌شود و فشار کمتری به اندام‌های داخلی مادر از جمله کبد که در سمت راست بدن قرار دارد، وارد می‌شود. در واقع در این حالت، فشاری که رحم روی عروق بزرگ شکمی (رگ آئورت و سیاهرگ بزرگی که خون را به طرف قلب می‌برد) کم می‌شود و فرآیند خون‌رسانی به قلب مادر بهتر صورت می‌گیرد.


منابع: بارداری به زبان آدمیزاد، نوشته ژوان استون، انتشارات هیرمند، 1389 . آفتاب . پارسی طب .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 14 اردیبهشت 1395
تعداد بازدید: 17002 بار