نکات مراقبتی

 1. «پره اکلامپسی» یا مسمومیت حاملگی در اثر افزایش فشار خون و اختلال در کارکرد کلیه‎ها و دستگاه عصبی مرکزی، ایجاد می‎شود. نشانه‎های مختلفی برای ایجاد این مشکل وجود دارد که افزایش وزن، تورم و پف کردن ناگهانی دست‎ها، تاری دید، سردرد و درد شکم از جمله این نشانه‎هاست.

 2. در مسمومیت شدید حاملگی، فشار خون به ۱۶ روی ۱۰ یا بالاتر می‎رسد. معمولاً استراحت مطلق در وضعیت خوابیده به پشت، توصیه می‎شود.

 3. کنترل دقیق فشار خون در طی بارداری و مراجعه منظم به پزشک لازم است.

خوردنی‌ها و نخوردنی‌ها

  تغییرات کوچک رژیم غذایی که می‎تواند به تفاوت‎های بزرگی ختم شود: بسیاری از مادران از این که تمام مواد مغذی را هر روزه به رژیم غذایی خود راه دهند، احساس ناتوانی می‎کنند.

  ما در اینجا چند راه را به شما پیشنهاد می‎کنیم:هر روز به همراه صبحانه، یک لیوان کوچک آب پرتقال بخورید. آب پرتقال منبع خوبی از ویتامین سی است که به سلامت لثه‎ها کمک می‎کند. در جذب آهن بدن نیز مؤثر است.کولین برای رشد مغز کودک شما ضروری است. تخم‎مرغ، گوشت بدون چربی و بادام زمینی موادی هستند که سرشار از این ماده‎اند.به جای کاهوی پیچ، از کاهوی معمولی استفاده کنید. فیبر، ویتامین ب، اسید فولیک، کلسیم، پتاسیم و مواد معدنی موجود در کاهوی معمولی دو برابر کاهوی پیچ است. به علاوه ویتامین سی آن چند برابر است که به سلول‎های قرمز خونی کمک می‎کند.

  مصرف لوتئین خود را افزایش دهید. لوتئین یکی از مهم‎ترین مواد برای سلامت قوه بینایی شما است. کلم، اسفناج و ذرت، منبع خوبی از این ماده است.

  با کمک خدا

  1. روزهای پنجشنبه و جمعه، سوره واقعه را قرائت کنید.

  2. شب‎ها در یک رکعت نماز، سوره والتین بخوانید.

  3. بعد از هر نماز، دست بر تربت امام حسین (علیه السلام) کشیده و بر شکم بمالید.

  4. پس از صرف صبحانه، انجیر و زیتون میل نموده و سعی کنید در روز یا شب مقداری مغز استخوان بخورید و از خوردن دنبه بپرهیزد.

  5. هر روز یک عدد انار را پس از خواندن سوره فتح ناشتا بخورید.

  6. در روایات، قرائت برخی از سوره‎های قرآن، به زن باردار، توصیه شده که برای خود و حملش، مؤثر است که در این جا به برخی از آنها اشاره می‎کنیم:

  • سوره مبارکه ذاریات: پیامبر اکرم (صلی ا‎لله علیه و آله وسلم) فرمود: اگر سوره ذاریات همراه زن حامله باشد، در آسان وضع حمل نمودن، مؤثر است. همچنین فرمود: اگر سوره ذاریات، بر زن حامله خوانده شود، حملش آسان می‎شود.

  •  سوره مبارکه فجر: پیامبر اکرم (صلی‎الله علیه و آله و سلم) فرمود: اگر زن حامله، این سوره را بخواند، خداوند فرزند مبارکی به او عطا می‎کند.

  •  سوره مبارکه حجرات: پیامبر اکرم (صلی‎الله علیه و آله و سلم) فرمود: هر که سوره حجرات را بخواند، برای حفظ جنینش از خطرها و سقط، مؤثر است.

  •  در برخی از نوشته‎ها و جزوه‎ها، درباره سفارش به زنان باردار آمده که تا چهار ماهگی، 40 مرتبه سوره یس را بخوانید و کندور بخورید که برای هوش مفید است، مشهور است که کندور در زیاد شدن هوش کودک مؤثر است. پیامبر اکرم (صلی‏‎الله علیه و آله و سلم) می‎فرماید: به زنان باردار خود، کندور بخورانید که فرزند شما چون در شکم مادر، با کندور تغذیه شود، عقلش محکم می‎شود و اگر پسر باشد، شجاع می‎شود.

  علائم مادر

  1. در این هفته، رحم به اندازه ۶ سانتی‎متر بالای ناف قرار می‎گیرد. این طبیعی است که در نیمه دوم حاملگی در هر هفته، ارتفاع رحم، یک سانتی‎متر افزایش یابد.

  2. در هفته‎های ۲۴ تا ۲۷، فشار خون شما افت کرده بود که در این دوران، دوباره جریان خون شما افزایش می‎یابد.

  3. در این دوران کمر درد، گرفتگی عضلات پا و فشار به ناحیه لگنی به علت حمل بار سنگین احساس می‎کنید.

  علائم جنین

  1. هر چقدر که سیستم عصبی کودک شما، رشد بیشتری می‎یابد، حرکت او در بدن شما، هماهنگی بیشتری دارد.

  2. اعصاب مرکزی هم با رشد بیشتر، جنین را قادر می‎سازد که دمای بدن خودش را با محیط اطرافش تنظیم کند.

  3. چشم‎ها تکمیل شده و آماده باز شدن هستند. جنین اکنون می‎تواند پلک‎هایش را باز و بسته کند.

  4. انتظار نداشته باشید با چشم‎های مشکی یا قهوه‎ای روبه‎رو شوید! رنگ‎های عنبیه چشم‎های او، به رنگ آبی یا خاکستری مایل به آبی است و تا چند ماه بعد از تولد، رنگ ثابتی نخواهد داشت.

  5. ریه‎های او با شاخه‎های برونش در بدنش تکامل می‎یابد. او همچنان در مایع آمنیوتیک تنفس می‎کند و این تمرین حسابی او را تا زمان تولد، برای نفس کشیدن، آماده می‎کند.

  6. جنین در این زمان، ۲ تا ۳ درصد چربی را با خود حمل می‎کند. با این حال وزن‎گیری را تا هفته‎های آخر ادامه می‎دهد.

  7. این جنین ناقلا، این هفته تقریباً به اندازه یک بادمجان است.

  قد: حدود ۳۹ سانتی‎متر

  وزن: حدود ۹۹۳ گرم

  تصاویر جنین
  تشبیه جنین


  منتشر کننده: الو مامان

  تاریخ انتشار: 07 فروردین 1395
  تعداد بازدید: 16950 بار