نکات مراقبتی

 1. اگر تا این هفته به پزشک مراجعه نکرده‌اید، باید دیگر خودتان را به یک متخصص نشان دهید. پزشک سؤالات متعددی از جمله: سابقه بیماری، عوارض ژنتیکی، سابقه بارداری قبلی و... را می‎پرسد و جدول اضافه وزن را به شما می‎دهد که بدانید در هر هفته، چه مقدار باید وزن اضافه کنید.

 2. اگر دنبال یک راه حل می‎گردید که تهوع صبحگاهی خود را برطرف کنید، ما به شما چند روش را یادآوری می‌کنیم:

 • حداقل ۸ ساعت در طول شب بخوابید و هر زمان که خسته شدید، استراحت کنید. هر زمان بدنتان به دلیل خستگی ضعیف شود، تسلیم حالت تهوع می‎شود.

 •   ویتامین‎های دوران بارداری را همراه غذا و مقدار زیادی آب بخورید. مواد مغذی موجود در ویتامین‎ها ممکن است سیستم دستگاه گوارش را به هم ریخته و حالت تهوع را بدتر کند. اگر با وجود خوردن ویتامین‎ها به همراه غذا، هنوز هم معده‎تان اذیت می‎شود، از دکترتان بخواهید ویتامینی حاوی مواد مغذی کمتر، برای شما تجویز کند.

 •  هر زمان بر محیط خود کنترل داشتید، عواملی که باعث حالت تهوع می‎شوند را رفع کنید. از عطر، شمع و پاک کننده‎های خانگی که باعث تهوع می‎شوند، اجتناب کنید.

 • دیگر عوامل محیطی که ممکن است نیاز به تنظیم شدن داشته باشند، عبارتند از: درجه حرارت اتاق، نور و کیفیت هوا.

در گوشی با پدران

  مدام همسرتان را در آغوش بگیرید. بسیاری از زنان طی این دوره خاص از زندگی، از در آغوش گرفته شدن، لذت می‎برند.

  خوردنی‌ها و نخوردنی‌ها

  1. مصرف آهن خود را از طریق مواد غذایی، افزایش دهید و خوردن مولتی‌ویتامین‎های بارداری  را پس از مشورت با پزشک، آغاز کنید.

  2. تغذیه بین هفته‎های ۵ تا ۸ بارداری، نقش مهمی  در رشد سیستم عصبی، گوارشی، تنفسی، گردش خون و سیستم تولید مثل، ایفا می‎کند.

  3. مصرف آهنی که از مواد غذایی به دست می‎آید و ویتامین‌های بارداری بسیار اهمیت دارد. افزایش حجم خون در طول بارداری و نیازهای جنین در حال رشد، مادر را در معرض خطر ابتلا به فقر آهن و کم‌خونی قرار می‎دهد. آهنی که در مواد غذایی قابل دسترس است، هِم نام دارد که در گوشت گاو و مرغ یافت می‎شود.مواد غذایی سرشار از آهن شامل: سبزیجات برگ سبز، لوبیا و نخود به همراه مواد سرشار از ویتامین C مانند گوجه فرنگی و پرتقال را به رژیم غذایی خود، اضافه کنید تا در جذب آهن، به شما کمک کند. مولتی‎ویتامین‎های بارداری نیز منبع دیگری از آهن هستند.

  4. میزان آهنی که در طول بارداری به شما پیشنهاد می‎شود، حدود ۲۷ میلی‎گرم است که در بیشتر مولتی‌ویتامین‎های بارداری، یافت می‎شود.

  5. از مصرف مولتی‌ویتامین‎های بارداری، غافل نشوید. این مواد، منبعی از آهن، فولیک‌اسید و دیگر مواد معدنی و ویتامین‎ها هستند. البته این نکته را به خاطر بسپارید که مولتی‌ویتامین‎ها، هیچ‌گاه جایگزین غذایی خوبی نیستند.

  با کمک خدا

  1. روزهای پنجشنبه و جمعه، سوره مُلک را تلاوت کنید.

  2. روز پنج شنبه، 140 مرتبه و روز جمعه، 100 مرتبه صلوات با (و عجل فرجهم) بگویید.

  3. دست را روی شکم بگذارید و صلوات کبیر بخوانید: (اَللهُمَ صَلِّ عَلی مُحَمّد و آل مُحمَّد و عَجِّل فَرَجَهُم وَ اَهلِک عَدُوَّهُم و العَن اَعدائَهُم مَنَ اَلجِنَّ وَالاِنسِ مِنَ الاَوَّلینَ و الآخِرینَ).

  4. هر هفته گوشت با مقداری شیر و سیب شیرین تناول کنید.

  5. هر روز بر دو عدد عناب، سوره توحید بخوانید و آن را ناشتا بخورید.

  6. سوره مبارکه ذاریات را به همراه داشته باشید و تلاوت نمایید. پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه وآله و سلم) فرمود: اگر سوره ذاریات همراه زن حامله باشد، در آسان وضع حمل نمودن، مؤثر است.همچنین فرمود: اگر سوره ذاریات، بر زن حامله خوانده شود، حملش آسان می‎شود.

  7. سوره مبارکه فجر را تلاوت کنید. پیامبر اکرم (صلی‎الله علیه وآله و سلم) فرمود: اگر زن حامله، این سوره را بخواند، خداوند فرزند مبارکی به او عطا می‎کند.

  8. سوره مبارکه حجرات را نیز فراموش نکنید. پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه وآله و سلم) فرمود: هر که سوره حجرات را بخواند، برای حفظ جنینش از خطرها و سقط، مؤثر است.

  علائم مادر

  1. رحم شما به تدریج در حال بزرگترشدن است و اندازه‎اش از یک مشت گره کرده به یک گرویپ فروت رسیده و ممکن است شما دردهای خفیف یا شدیدی را در شکم خود احساس کنید که این تغییرات ناشی از همان رشد تدریجی رحم است.

  2. حالت تهوع‎هایی که از چند هفته پیش شروع شده، همچنان ادامه دارد و تا هفته ۱۴ بارداری نیز با شماست. البته ممکن است این زمان بیشتر طول بکشد. بنابراین برای مقابله با آن حتماً در کنار تخت خود بیسکویت داشته باشید و مایعات زیادی بنوشید تا این مشکل، کمتر شما را دچار دردسر کند.

  3. گرمای شدید و احساس گُر گرفتن، شما را در این هفته آزار خواهد داد، سعی کنید لباس‎های کمتری بپوشید.

  4. احتمالاً با خوردن هر وعده غذایی، احساس می‎کنید که کوهی از غذا خورده‎اید. این طبیعی است؛ چرا که هضم غذا روند کندتری پیدا می‎کند. با کندتر شدن این روند، بدن مواد غذایی مفیدتر را می‎گیرد و این غذای مفید هم به رویان می‎رسد.

  5. یبوست، این هفته یقه شما را خواهد گرفت و مسلماً علاوه بر اینکه مجبورید تهوع‎های صبحگاهی را تحمل کنید، یبوست را نیز باید کنارش قرار دهید. یبوست به دلیل وجود هورمون پروژسترون، عملکرد روده‎های شما را مختل می‎کند.

  البته ممکن است که بانوان باردار هر کدام این علائم را در هفته‎های مختلف تجربه کنند. همه این اتفاقات روند طبیعی بارداری است و مشکل چندانی محسوب نمی‎شود.

  علائم جنین

  1. وروجک شما این هفته، سریع‎تر رشد خواهد کرد. اندازه سر تا دم کوچولو، در ابتدای هفته ۴-۵ میلی‌متر است که در انتها هفته به ۷- ۱۱ میلی‌متر می‎رسد.

  2. برجستگی‎های دست و پا که در هفته ششم جوانه زده بودند، حالا بیشتر رشد کرده‎اند و قسمت‎های مختلف دست و پا در حال شکل‎گیری است. سایه‎ای از آرنج و مفصل‎های او را می‎توانید ببینید. حالا دست او از مچ تا انگشتان به هم چسبیده تا در هفته‎های آیند،ه از هم جدا شود.

  3. سرش اکنون بزرگتر از بدن اوست و می‎توانید خوشحال باشید که روزهای این هفته، زمان تشکیل نیم‌کره‎های چپ و راست مغز اوست.

  4. پوستش را اگر ببینید، وحشت می‎کنید! آنقدر نازک است که می‎توان آن را به یک برگه کاغذ تشبیه کرد و رگ‎هایش به راحتی قابل دیدن است.

  5. دندان‎ها و فضای داخلی دهانش نیز به تدریج در گریم این هفته، گذاشته می‎شود و ظاهراً گوش‎هایش هم بیشتر رشد خواهند کرد.

  6. این هفته رویان قشنگ‎تر خواهد شد! پلک‌ها روی چشمانش را می‎پوشاند و بینی قلمی او هم توی صورت عجیب و غریبش پیدا می‎شود.

  7. روده‎ها و آپاندیس هم در راه هستند و تا پایان این هفته در بدن رویان، جا خوش می‎کنند.

  8. البته دیگر اعضای او برای آنکه عقب نمانند، به سرعت در حال رشد هستند. کبدهای او هم بیکار ننشسته‎اند و کارخانه تولید گلبول‎های قرمز را به راه انداخته‎اند.

  9. روده‎های نوزاد آینده شما، در اطراف بند ناف، در حال به هم پیچیده شدن است و بندناف هم با رگ‎های خونی که دیدن آنها چندان سخت نیست، مشغول سرویس‎دهی به کودک شماست.

  10.  روی سر او، لکه یا حفره‏‎های تیره رنگی هست که بعداً به چشم‎ها و گوش‎هایش تبدیل می‎شود.

  قد: حدود 10 میلی‌متر
  وزن: حدود 0.8 گرم

  تصاویر جنین

  تشبیه جنین


  منتشر کننده: الو مامان

  تاریخ انتشار: 08 فروردین 1395
  تعداد بازدید: 11109 بار