برخی والدین ایرانی به دلیل نگرانی از مسلئه نجسی و پاکی یا خلاصی از شر کهنه و پوشک در امر آموزش توالت رفتن به بچه‌ها، وسواس وعجله به خرج می‌دهند، اما اگر آموزش توالت رفتن را در زمان مناسبی آغاز نمایید، کودک به سرعت و در عرض یک یا دو هفته آن را فرا می‌گیرد.

به یاد داشته باشید اگر این کار را زودتر  شروع کرده یا برای آن استمرار و پشتکار نداشته باشید، یعنی کار را نیمه تمام رها کرده و پس از مدتی دوباره از سر بگیرید، مدت یادگیری طولانی‌تر خواهد شد.

بهترین زمان برای آموزش توالت رفتن بین دو و نیم تا سه سالگی است. پس عجله نکنید.

با وجود اینکه امروز اکثر والدین از پوشک یک‌بار مصرف استفاده می‌کنند ولی باز هم کنار گذاشتن پوشک بچه برایشان خوشایند است.

 بهتر است بدانید هم‌زمان با آموزش توالت رفتن، مجبورید ساعت‌ها مشغول شست‌وشو، خیساندن، ضدعفونی کردن لباس‌ها و استفاده از مواد سفیدکننده باشید. در واقع تفاوت عمده‌ایی که ایجاد می‌شود، عدم نیاز شما به خرید پوشک خواهد بود.

همان‌طور که گفتیم، آموزش توالت رفتن را پیش از موعد مقرر آغاز ننمایید، اما شایسته است پیش از فرا رسیدن زمان مناسب، با عملکرد طبیعی بدن و مواد دفعی آن، راحت و ساده برخورد کنید تا کودک برای آموزش توالت رفتن آماده شود.

فرزند شما در حدود هجده ماهگی به حدی از رشد و تکامل می‌رسد که قادر به کنترل مثانه خود می‌شود اما در اکثر موارد، یک سال دیگر نیز طول می‌کشد تا او به این درک برسد که چه زمانی احساس دفع دارد و در این موقعیت، چه کاری باید انجام دهد.

دفع ادرار و مدفوع در شیرخواران، ناآگاهانه است و به طور معمول بعد از غذا خوردن و گاهی نیز هم‌زمان با آن صورت می‌گیرد.


کمی قبل از دو سالگی، کودک می‌تواند پیش از عمل دفع، آن را احساس کند و متوجه اتفاق‌های بعدی شود. بعضی والدین با دیدن چهره یا وضعیت بدنی کودکشان متوجه می‌شوند که او در حال دفع مدفوع یا ادرار است اما برای آموزش توالت رفتن، پیش‌بینی از روی ظاهر و قیافه کافی نیست.

برای اینکه فرزندتان توالت رفتن را یاد بگیرد، باید بتواند معنای توضیحات شما را در این باره درک کند و به موقع از شما بخواهد تا او را به دستشویی ببرید. او در ابتدا این احساس را به موقع اعلام نمی‌کند و چند لحظه پیش از دفع یا حتی حین دفع، شما را مطلع می‌سازد، در این صورت باید خوشحال باشید و بدانید که در مسیر درست قرار گرفته‌اید و او به زودی توالت رفتن را فرا خواهد گرفت.

خشک ماندن پوشک نیز نشان‌دهنده کنترل آگاهانه و داوطلبانه ادرار است. اگر کهنه یا پوشک فرزند شما تمام شب خشک می‌ماند، زمان آموزش توالت رفتن فرارسیده است اما توجه داشته باشید نباید شب‌ها کهنه و پوشک را کنار بگذارید زیرا کودک در کنترل ادرار و مدفوع، به خصوص هنگام خواب، مهارت کافی را به دست نیاورده است. در ضمن آگاه باشید اغلب کودکان، کنترل مدفوع را زودتر از کنترل ادرار یاد می‌گیرند زیرا به طور معمول، فوریت در دفع ادرار، بیش‌تر از مدفوع می‌باشد و کودک توانایی کمتری برای کنترل ادرار دارد. اگرچه گروهی از بچه‌ها نیز کنترل ادرار را زودتر یاد می‌گیرند.

اگر متوجه آمادگی کودک برای آموزش توالت رفتن و کنار گذاشتن پوشک و کهنه شده‌اید ولی شرایط منزل و زندگی شما مساعد نیست، (برای مثال بچه  دوم به زودی متولد خواهد شد یا اینکه مجبور به اسباب‌کشی هستید و یا ... ) بهتر است تا زمانی که اوضاع به حالت عادی بازنگشته است، آموزش توالت رفتن را به تعویق بیندازید.

منابع: مادر کافی نوشته جی اُ فراست. انتشارات زوار. 1392 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 28 اردیبهشت 1395
تعداد بازدید: 48966 بار