نکات مراقبتی

 1. در هنگام بارداری، لثه‌های برخی از خانم‌ها، حالت شکننده پیدا می‎کند و دچار خونریزی می‏‎شوند که  زمینه را برای ابتلا به آلودگی‎ها، فراهم می‎کند. برای جلوگیری از این مشکل، در روز، حداقل ۲ بار به مدت ۳ دقیقه، مسواک بزنید و از نخ دندان نیز به طور مرتب استفاده کنید. مسواک مورد استفاده شما، باید کوچک و نرم باشد. دقت کنید که غرغره کردن آب نمک، التهاب لثه‎ها را کمتر می‎کند. برای کاهش این مشکل، از خوردن شیرینی و غذاهای چسبنده خودداری کنید.

 2. اگر در خانواده‎تان، فردی مشکل ژنتیکی داشته است، حتماً از پزشک، درباره آزمایش CVS پرس‌و جو کنید. این آزمایش برای افرادی تجویز می‎شود که مشکلات ژنتیکی در خانواده خود دارند و در هفته‎های ۱۰ تا ۱۲، برای بررسی جنین انجام می‎شود. البته این تست برای افراد باردار بالای ۳۵ سال سن نیز توصیه می‎شود.

در گوشی با پدران

  با همسرتان در ناراحتی‎ها و مشکلات دوران بارداری، مانند: تهوع، کمردرد، تکرر ادرار و ...، اظهار همدردی کرده و در صورت بروز علائم غیرطبیعی و خطرناک، با پزشک تماس بگیرد.

  خوردنی‌ها و نخوردنی‌ها

   با انتخاب برنامه غذایی مناسب و متنوع، می توانید کودک خود را از طریق مواد گوناگون تغذیه کنید. برای به دست آوردن ۲۰۰۰ کالری از مواد غذایی، رژیم غذایی زیر توصیه می‎شود:

   • ۱۷۰ گرم از نان و حبوبات

   • ۱۵۵ گرم پروتئین (گوشت و لوبیا)

   • ۳ فنجان لبنیات

   • ۲ فنجان میوه (تازه، یخ‎زده و خرد شده)

   • ۲ فنجان سبزیجات (تازه، یخ‎زده و خرد شده)

   با کمک خدا

   1. روزهای پنجشنبه و جمعه، سوره آل‌عمران را قرائت کنید.

   2. 140 مرتبه صلوات با(وعجل فرجهم) بخوانید.

   3. قبل از نماز، دست را روی شکم گذارده و صلوات کبیر را بخوانید.

   4. هر هفته، مقداری گندم، گوشت و شیر میل کرده و صبح‌ها کمی عسل تناول نمایید.

   5. هر روز، بر یک عدد سیب، آیة‌الکرسی بخوانید و آن را ناشتا بخورید.

   6. مقداری کندر، به اندازه یک عدس، ناشتا بخورید.

   7. مراقبت از نماز اوّل وقت را فراموش نکنید. آیت‌الله بهجت (رحمة‌اللّه علیه)  از مرحوم آقای قاضی (رحمة‌اللّه علیه) نقل می کردند که ایشان می‎فرمود: «اگر کسی نماز واجبش را اول وقت بخواند و به مقامات عالیه نرسد، مرا لعن کند و همین که نمازگزار اهتمام داشته باشد و مقیّد باشد که نماز را اوّل وقت بخواند، فی حدّ نفسه، آثار زیادی دارد، هر چند حضور قلب هم نباشد.

   8. اگر اوایل بارداری، با ماه مبارک رمضان مصادف شد، سعی کنید با وسواس بیشتری، با مسأله روزه‎داری برخورد کنید و اگر وضعیت جسمانی شما اقتضای روزه گرفتن، حتّی به صورت متناوب را داشت، از این رحمت بی‌بدیل، محروم نشوید.

   علائم مادر

   1. در چند هفته اخیر، شکم شما به اندازه چند میلی‎متر بزرگ‌تر می‌شود.

   2. رباط‎ها و عضلات شما کش می‎آید و رحم نیز بزرگتر می‎شود.

   3. در کنار این‎ها، وضعیت جسمی و روحی شما هم چندان خوب نیست. نگران نباشید! این حالات موقتی است. همه این‎ها زیر سر هورمون‎های حاملگی استروژن و پروژسترون است.

   4. دغدغه و نگرانی‎‏های شما از موضوع ساده‎ای مثل لباس‎های بارداری، شروع می‎شود تا مسائل مهمی مثل وضعیت آینده کودکتان، پیش می‎رود!

   5. ممکن است شما با ورود بازیگر اصلی دیگر، یعنی جنین، هنوز هم کنار نیامده باشید! با اینکه می‎دانید باردار هستید و مادر شده‎اید. با این حال ،هنوز هم نمی‎توانید وجود او را باور کنید. بیشتر زنان در این زمان، رفتارهای متفاوتی از خود نشان می‎دهند. برخی از آنها با شنیدن صدای قلب نوزاد، او را می‎پذیرند و برخی دیگر با دیدن برگه آزمایش و البته دسته سومی هستند که بعد از تکان‌خوردن‎های وروجکشان، تازه می‎توانند این کوچولو را باور کنند.

   علائم جنین

    ورود شما و «رویان» را به مرحله جدید تبریک می‎گوییم! شما باید او را از این هفته، با نام جدیدش «جنین» صدا بزنید. دختر یا پسر کوچولوی شما اکنون، تقریباً بیشتر اندام‎ها را دارد. در حقیقت، دوران رویانی، دورانی است که بیشتر اندام‎های بدن او شکل می‎گیرد و به همین دلیل، در این دوران، عدم تماس با عوامل خارجی از اهمیت زیادی برخوردار می‎شود. برخورد رویان با هر عامل خارجی که وارد بدن مادر شود، او را به سمت ناهنجاری‎های مادرزادی می‎کشاند. به همین دلیل است که بیشتر ناهنجاری جنین، قبل از هفته دهم ایجاد می‎شود. نیروی عظیمی در بدن او، در حال کار و فعالیت است. اگر نگاهی به اندام داخلی این کوچولوی ۸ گرمی بیندازید، خواهید دید که ریه و روده‎ها، مغز و کلیه‎ها در حال کار هستند. کیسه زرده که از آن در هفته دوم سخن گفتیم، به تدریج در حال نابودی است، چرا که وظیفه او را که ساختن گلبول‎های قرمز است، اکنون کبد برعهده گرفته است. کلیه‎هایش هم البته عضو پرتلاشی‌ست که اکنون در حال فیلتر کردن خون و تولید ادرار است.

    سرش را اگر نگاه کنید، از خنده روده‌بر می‎شوید! جنین هنوز سر بزرگی دارد و تقریباً بقیه اندام‎هایش به اندازه سرش رشد نکرده‌اند. اگر چه غضروف‎های جلوی سر، به تدریج درحال تبدیل شدن به استخوان هستند، اما هنوز هم نرم و حساس است و خیلی راحت می‎توان تقسیمات مغزی او را دید. انگشتان دست و پاهایش دیگر شبیه به دست‎های اردک نیست که با پوستی به هم چسبیده باشد، حالا انگشتان از هم جدا شده‎اند. مچ‎هایش خم می‎شود و دیگر آن‌قدر شکل و شمایل گرفته که روبه‌روی قلبش قرار بگیرد. بازوهایش کمی منحنی شده‎اند. ناخن‎هایش حالا در حال رشد است و انگشتانش را قشنگ‎تر از قبل کرده. موهایش را اگر ببینید، بیشتر قربان صدقه‎اش می‎روید. کرک‎های نازک روی هلو را لمس کرده‎اید؟ موهای جنین شما در این هفته، همان وضعیت را دارد.

    خوب! قدش که بلند بشود، پاهایش هم بلندتر می‎شود. حالا این پاها بزرگتر شده و می‎تواند تکان بخورد. خیالتان هم که از غذا و اکسیژن کودک راحت است! جفت که هنوز خودش در حال رشد است، آب و غذای کودک شما را فراموش نمی‎کند و درست سر ساعت، زمانی که شکم جنین شکموی شما، سر و صدا به راه می‎اندازد، او مواد غذایی لازم را به بدنش می‎رساند.

    خوب! هنوز هم برای آنکه بفهمید دختر است یا پسر، زود است. اندام‎های جنسی او شکل گرفته، اما تشخیص آن با دستگاه‎های سونوگرافی کار دشواری است.

    قد: حدود ۳,۲ سانتی‎متر
    وزن: حدود ۵,۱ گرم

    تصاویر جنین


    تشبیه جنین


    منتشر کننده: الو مامان

    تاریخ انتشار: 12 فروردین 1395
    تعداد بازدید: 7255 بار