مؤثرترین شیوه در تربیت کودک، تفریح کردن همراه او و لذت بردن از وجود اوست.

تربیت کودک، کار دشواری است و در بهترین حالت نیز فرصت چندانی برای شما باقی نمی‌گذارد ولی لذت‌های خاص خود را دارد. بنابراین از وجود خردسالان لذت برده و با آن‌ها تفریح کنید.

کودک را به چشم موجودی که باید دائماً به او رسیدگی کرد، نگاه نکنید، بلکه او را منبع لذت و تفریح بدانید.

لذت بردن از تربیت کودک، معیار بسیار مهمی در موفقیت شماست. با به دنیا آمدن بچه‌ها، وقت چندانی برای اوقات فراغت باقی نمی‌ماند. پس باید از هر فرصتی برای به دست آوردن آن استفاده کنید.

همه اعضای خانواده به زمان و وقت اختصاصی و مخصوص به خود نیاز دارند. بنابراین باید برای خود، همسر و فرزندان دیگرتان این زمان را در نظر بگیرید.

همه اعضای خانواده به توجه شما نیاز دارند و اگر همه توجه خود را به فرزند کوچک معطوف کنید، سایر اعضای خانواده از جمله خودتان، دچار کمبود محبت می‌شوید و لذت بردن از زندگی دشوار می‌شود.

برای ایجاد وقت شخصی و اوقات فراغت، باید برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشید. اگر مراقب خود و روابطتان نباشید، در درازمدت از نظر ذهنی و عاطفی تخلیه می‌شوید و دیگر توانایی تغییرات ضروری را نخواهید داشت.


در دوران گذشته که خانواده‌ها گسترده بوده و چند نسل با یکدیگر و در کنار هم زندگی می‌کرده‌اند، افراد زیادی مادر را در نگهداری و تربیت کودک مورد حمایت قرار می‌دادند.

امروزه خانواده‌ها فقط از پدر، مادر و فرزندان تشکیل می‌شود که در برخی موارد، مادر نیز شاغل است. بنابراین طبیعی به نظر می‌رسد که در این شرایط، به حمایت دیگران نیاز داشته باشید.

یاری گرفتن از دیگران را نشانه قدرت بدانید نه ضعف ولی عاقلانه کمک بگیرید چرا که  اشکالی ندارد اگر گاهی اوقات پدربزرگ یا مادربزرگ یا اقوام نزدیک در انجام امور مختلف به شما کمک کنند.

کمک گرفتن از دیگران را محدود به مشکلاتی نظیر زایمان یا اسباب‌کشی نکنید، چون بدون تردید شما نیازمند اوقات فراغت هم هستید و بهتر است در این زمینه‌ها نیز از سایرین کمک بگیرید.

کودک در هیچ صورتی نباید والدین را از شغل، روابط و موقعیت اجتماعیشان محروم کند. بنابراین پدر و مادر باید زمانی را برای رسیدگی به امور شخصی و زندگی زناشویی خود در نظر بگیرند.


در هر شغلی پاداش و اضافه حقوق وجود دارد. پس در شغل تربیت کودک نیز این پاداش را در نظر بگیرید.

به طور مثال هر ماه،  زمان خاصی را به خودتان اختصاص دهید و به آرایشگاه، سینما یا استخر بروید، دوستانتان را ملاقات کنید و به کارهای مورد علاقه‌تان بپردازید تا از نظر عاطفی تجدید قوا کرده و قادر به رسیدگی دوباره به اعضای خانواده خود باشید.

به هر حال داشتن وقت شخصی، گزینه‌ایی تجملی نیست بلکه ضرورتی واقعی است.

طی چند ماه اول پس از زایمان که برای تطبیق با شرایط جدید در تلاش هستید، باید به نیازهای شخصی خود توجه داشته باشید تا از تلاطم‌های عاطفی پس از زایمان در امان بمانید.

پدر و مادر شدن به این معنا نیست که شما سلامت جسمی، عاطفی و روانی خود را به فراموشی بسپارید.

باید خوب و به موقع غذا بخورید، خواب کافی داشته باشید و خود را در خانه زندانی نکنید چون بدون تردید، پدر و مادرشدن، روشی برای خودکشی نیست بلکه مسئولیتی برای تأمین نیازهای اعضای خانواده از جمله خودتان است.

از اوقات فراغتی که برای خودتان در نظر می‌گیرید، احساس گناه نکنید. کیفیت زمانی که صرف فرزنداتان می‌شود، از کمیت و میزان آن به مراتب مهم‌تر است.

اگر می‌خواهید پدر و مادر خوبی باشید، زمانی را که با فرزندانتان می‌گذرانید، شاد، پرانرژی، شوخ وهشیار باشید و فراموش نکنید؛ مدت زمانی که با کودکتان هستید، اهمیت چندانی ندارد.

بدون شک، پدر و مادری که زیر فشار کار و مسئولیت زندگی از پا درآمده اند و از نظر جسمی و روحی کاملاً تحت فشارند، در صورتی که برای فرزندشان وقت خاصی را هم در نظر بگیرند، بهره و نصیب چندانی عاید خود و کودکشان نمی‌کنند.    

منابع: مادر کافی نوشته جی أ فراست. انتشارات زوار. 1386 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 04 خرداد 1395
تعداد بازدید: 9742 بار