مصرف برخی مواد غذایی برای خانم‎های باردار مضر هستند و باید از آنها پرهیز کرد:


به عنوان مثال، غذاهایی که مادر، در حالت طبیعی و قبل از بارداری نسبت به آن حساسیت داشته و برای او خوب نبوده است، بهتر است در دوران بارداری نیز مصرف نشوند، همچنین غذاهای پرنمک و شور و غذاهای پرچرب و دیرهضم و اکثر شیرینی‌ها و کیک‌های خامه‌دار، ماهی دودی، آجیل، خیارشور، بستنی، فالوده و غذاهایی مانند: سوسیس، کالباس و کنسروها، موادی هستند که خانم باردار، باید از خوردن آنها خودداری نماید.

الکل 

الکل فقط تولیدکننده انرژی است. مصرف زیاد الکل، سبب کمبود ذخایر ویتامینB، اسیدفولیک، روی، منیزیم و سلنیوم می‌گردد و اثرات بد و مخربی روی مغز، کبد و سیستم عصبی جنین دارد.

علاوه بر این، مصرف زیاد الکل، سبب سقط خود به خود، جداشدن زودرس جفت و تولد نوزاد با وزن کم می‌شود.

غذاهای آماده

فست‌فودها و ساندویچ‌ها دارای چربی و سُس و مواد مضر برای بدن هستند که توصیه می‌شود مادران باردار از مصرف آنها خودداری نمایند.

همچنین توصیه می‌شود از خوردن غذاهای کارخانه‌ای و تنقلات مصنوعی مانند: چیپس، پفک، انواع ماکارونی و مواد غذایی‌ای که افزودنی و نگهدارنده دارد، خودداری نمایند.


چای قرمز(معمولی) و قهوه و لبنیاتی کارخانه‌ای توصیه نمی‌شود. همچنین خوردن قند مصنوعی و فرآورده‌های آن مثل شیرینی‎ها برای مادر باردار و جنینش مضر است.

 هشدار اول

بیشتر سرطان‌ها در کودکان، حتی شیرخوارگان به غذاهای والدین بر می‌گردد. کمبود منیزیم و نقص در سیستم تولید خون در مغز استخوان، باعث سرطان خون می‌شود.

در نتیجه غذای سالم، نطفه و تخمک سالم می‌سازد و محصول آن هم، بچه سالم می‌شود، به شرط آن که مادران در دوران بارداری از غذاهای سالم مصرف نمایند.

هشدار دوم

مادران در دوران بارداری از وسایلی که تولید یا جذب اشعه می‌کند، اجتناب نمایند و در صورت ضرورت، حداقل استفاده را نمایند. مانند: تلفن همراه، رایانه‌ها (لپ‌تاپ و تبلت)، کنترل‌ها، لامپ‌ها.


نکات مهم

  •  از کلیه دستگاه‌های الکترونیکی دوری کند. 

  • به جای چای سیاه، از دم‌نوش‌های نعنا، پونه، بادرنج‌بویه، اسطوخودوس و ... به صورت متنوع استفاده نماید.

  • به جای روغن نباتی(نفت)، از روغن‎های طبیعی مثل روغن کنجد، زیتون و روغن حیوانی استفاده کند.

  • به جای کره‌های گیاهی و مصنوعی از کره طبیعی با عسل در صبحانه استفاده کند.

  • یبوست در دوران بارداری طبیعی است و با خوردن غذاهای روان مثل آش، سوپ‌ها و روان‌کننده‌ها و مصرف غذاهای آبکی قابل حل است.

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 04 خرداد 1395
تعداد بازدید: 12642 بار