گریه کردن تنها وسیله‌ایی است که کودک با آن ارتباط برقرار می‌کند. به‌خصوص در ماه‌های اول،  کودک در صورت گرسنگی، سرما، خیس بودن پوشک و خستگی، گریه می‌کند، یا در مواردی که  می‌خواهد جلب توجه کند یا کسی با او بازی کند نیز همین کار را انجام می‌دهد.

کودک بین شش تا نه ماهگی ممکن است شب‏‌ها گریه کند، چون تا والدینش را نبیند، درک نمی‌کند که آنها حضور دارند.

او دنیا را هم لذت‌بخش و هم ناراحت‌کننده می‌شناسد. وقتی نیازهایش رفع شود، احساس خوبی دارد، در غیر این صورت، احساس بدی دارد و گریه سر می‌دهد.

وقتی کودکی گریه می‌کند، بسیاری از والدین از خود می‌پرسند: «چه واکنشی باید نشان دهم؟»

 والدینی که می‌خواهند از غریزه خود پیروی کنند و اشک‌های کودک، آنها را ناراحت می‌کند، اغلب در برابر کسانی که می‌گویند: " بغلش نکن! با این کار او را لوس می‌کنی" یا "بگذار گریه کند، گریه کردن برای شش‌هایش خوب است" گیج می‌شوند.

حقیقت آن است که در آغوش گرفتن کودک گریان، او را لوس نمی‌کند. در عوض، حس امنیت او را پرورش می‌دهد و همین در بلندمدت، سبب خواهد شد احتمال گریه کردن او کمتر شود.

کودکی که گریه می‌کند، شروع به پیش‌بینی این واکنش مثبت می‌کند که هر زمان گریه کند، کسی هست که به گریه او واکنش نشان دهد. این رابطه علت و معلولی به کودک حس امنیت وآسایش می‌بخشد و همچنین به او می‌آموزد که به والدینش اعتماد کند.

یادگیری «اعتماد کردن» بخش مهمی از رشد اولیه کودک است. اگر والدین به گریه‌های کودک به طور نامنظم و پیش‌بینی نشده، واکنش نشان ندهند، یا به‌طور نامنظم و پیش‌بینی نشده با او رفتار کنند، او به سرعت احساس می‌کند تدثیر اندکی بر محیط خود دارد. در چنین موقعیتی او یاد می‌گیرد که نمی‌تواند به اطرافیان خود اعتماد کند.

هر چند والدین نهایت سعی خود را می‌کنند تا کودکشان آرامش و آسایش داشته باشد، ولی باز هم مواردی پیش‌می‌آید که کودکشان آشفته باشد، اما اگر طی ماه‌های اول تولد‌، کودک تحت مراقبت دائمی باشد،با حسی از اعتماد رشد می‌کند.

ایجاد آسایش برای کودک، بسیار مهم است و البته می‌تواند مشکل هم باشد، به‌خصوص اگر او اغلب و یا در شلوغی‌ها گریه می‌کند.

اگر فرزندتان شب‌ها زیاد گریه می‌کند، ممکن است آشفته شوید و ندانید چه کاری باید انجام دهید.

شاید غریزه‌تان می‌گوید کودک را در آغوش بگیرید، اما خسته هستید و شاید نصایح منفی دیگران، روی شما تأثیر گذاشته باشد.

شاید پزشک اطفال به شما توصیه کرده که  بگذارید کودکتان شب گریه کند، به‌خصوص به محض آنکه سه ماهه می‌شود.

بسیاری از مردم طرف‌دار نادیده گرفتن گریه کودک هستند، به این امید که او یاد بگیرد شب‌ها بخوابد!

نظریه دیگر می‌گوید اگر والدین شب‌ها از آرام کردن یا شیر دادن به کودک خودداری کنند، بعد از بیست دقیقه تا یک ساعت، گریه او قطع می‌شود و به خواب می‌رود و بعد از گذشت چند روز یا چند هفته، او دیگر شب‌ها از خواب بیدار نخواهد شد.


اگر چه ممکن است یک خواب شبانه بدون وقفه، برایتان جذاب باشد، اما وقتی کودکتان را آرام می‌کنید، می‌گذارید به شما متکی باشد و به او می‌فهمانید که برایتان ارزشمند است و اینکه به برآورده شدن نیازهایش اهمیت می‌دهید.

با در آغوش گرفتن و آرام کردن او در نیمه‌های شب، حس امنیت را به او منتقل می‌کنید و شالوده‌ایی از اعتماد رشد یافته در دنیا بنا می‌کنید.     

منابع: راهنمای کامل والدین 1 نوشته رابین گلداستین و جنت گالانت. ترجمه مینا اخباری‌آزاد. انتشارات صابرین. 1392 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 18 خرداد 1395
تعداد بازدید: 39614 بار