کودک بودن، خاص است. کودک بودن، مرحله‌ای از زندگی است که در همه عرصه‌ها و زمینه‌ها، اما و اگرهای فراوانی دارد. کودک بودن، هرماه و روز و سال و هفته‌اش برای خودش، کلی حرف و اصول و اسلوب و قانون دارد.

کودکی در همه عرصه‌ها، مهم و قابل‌توجه است، اما وقتی کودکی به دنیا می‌آید، قبل از هر چیزی و هر کاری نیاز به پوشیده شدن دارد. درواقع می‌توان نیاز به پوشاک را اولین نیاز هر نوزاد در ساعت‌هایی دانست که این دنیایی بودنش را تجربه می‌کند و همین اولین بودن، اهمیت این موضوع را بیش‌ازپیش نمایان می‌سازد.

همه ما می‌دانیم که تهیه پوشاک برای نوزادان، تنها به یک‌ راه ختم نمی‌شود. بعضی‌ها جذب رنگارنگی ویترین‌ فروشگاه‌های لباس‌ کودک می‌شوند و تمامی نیاز پوشاک فرزندشان را از همین ویترین‌ها تهیه می‌کنند و برخی دیگر دست‌به‌کار می‌شوند و باذوق و عشق، برای فرزندشان هنرآفرینی می‌کنند.

هرچند که کودکان کوچک‌اند و شاید به نظر برسد لباس دوختن برای آن‌ها کار ساده‌ای است اما دوختن لباس برای کودکان، سختی‌ها و اصول خاص خودش را دارد.

دوختن لباس برای کودکان و نوزادان، یک مأموریت سخت است که برخی آن را می‌پذیرند و انجام می‌دهند.

یک  گروه خاص

یکی از  بارزترین مشخصه‌های خیاطی کردن برای کودکان، خاص بودن آن است. کودکان خود خاص هستند و خیاطی کردن برای آن‌ها نیز خاص است.

از ویژگی‌های مهمی که باید برای لباس کودکان در نظر داشت، راحت بودن آن است. به‌عبارت‌ دیگر، لباس کودک باید بسیار راحت بوده و به‌سادگی قابل پوشیدن باشد چراکه یکی از بارزترین ویژگی‌هایی که برای کودکان می‌توان برشمرد، ناتوانی آن‌ها است و دامنه ناتوانی کودکان، لباس پوشیدن آن‌ها را هم شامل می‌شود و همین نوع از ناتوانی کودک است که اهمیت راحت پوشیدن لباس  به آنها را دوچندان می‌کند.

دقت در دوخت لباس کودک، تنها به مدل و راحتی آن محدود نمی‌شود، بلکه باید در تهیه و خرید پارچه‌هایی که در لباس کودکان مورداستفاده قرار می‌گیرد نیز دقت مضاعفی داشت تا ضمن اینکه از پارچه‌هایی بادوام و مقاوم در برابر پارگی استفاده شود، جنس پارچه نیز به‌نوعی باشد که سلامت پوست و راحتی کودک را نیز به همراه داشته باشد.

هیچ‌کسی پوشیدن لباس‌هایی با الیاف مصنوعی و حساسیت‌زا را دوست ندارد و این مسئله کودکان را  نیز شامل می‌شود که به‌مراتب از سایر رده‌های سنی آسیب‌پذیرتر  و حساس‌تر هستند.


دوراندیشی در دوخت لباس کودک

یکی از مشخصه‌های بارز کودکان، رشد سریع و تغییرات زودهنگام جسمی در آنان است. این تغییرات به‌گونه‌ای است که گاه ماهانه، روزانه یا هفتگی شاهد تغییرات زیادی در آن‌ها هستیم.

همین رشد روزافزون و تغییرات پرسرعت کودکان، دوخت و دوز و خیاطی کردن برای آن‌ها را کمی سخت کرده است چون چیزی نمی‌گذرد که اغلب لباس‌هایی که برای آن‌ها دوخته شده، یا  تنگ و چسبان می‌شوند و یا دیگر قابل استفاده نیست.

یکی از راهکارهایی که برای حل این مشکل می‌توان پیشنهاد داد، این است که در دوخت لباس‌های کودکان، اضافاتی را در نظر بگیریم تا بتوان در مدت‌زمان طولانی‌تر از آنها استفاده کرد.

شاید برای شما این سئوال پیش بیاید که این اضافات باید در کدام‌یک از بخش‌های  لباس در نظر گرفته شود؟!

اضافاتی که می‌توان از آن در لباس استفاده کرد، شامل موارد زیر است:

  1. قد دامن: می‌توان اندازه لب تای پایین پیراهن را بیش‌ازحد معمول تا کرد تا در مواقع لزوم، تا را بازکرده و قد دامن را بلند کرد.

  2. لب آستین: یکی دیگر از ترفندها که در خیاطی کودک به جهت بهره‌وری بیشتر می‌توان انجام داد، این است که همان‌طور که لب تای پایین دامن را بیش‌ازحد معمول تا می‌کنیم، لب آستین را هم بیشتر تا کنیم تا کت زیبای فرزندمان تنها به دلیل کوتاه شدن آستینش، از رده خارج نشود.

  3. دم‌پای شلوار: یکی از مشکلاتی که مادران در تهیه لباس برای فرزندانشان دارند، کوتاه شدن زودهنگام شلوار است. چیزی نمی‌گذرد که در کودکان، یک شلوار مناسب، به یک شلوارک تبدیل می‌شود اما می‌توان با کمی بیشتر داخل گذاشتن خط لب شلوار، آن را در مدت‌زمان بیشتر استفاده نمود.

  4.  چین در کمر لباس: چین دادن نیز یکی از ترفندهای خیاطی است که بودن یک لباس را در کمد فرزندمان چند ماهی بیشتر می‌کند. چین دادن این امکان را فراهم می‌کند که لباس با افزایش سایز فرزندمان، به‌زودی برای او تنگ نشود و علی‌رغم افزایش سایز، کودک بتواند بدون تحمل هیچ فشاری از لباس استفاده کند.

  5.  کش‌دوزی در کمر دامن، کمر پیراهن و در  کمر پشت شلوار: کش‌دوزی در کمر دامن، کمر پیراهن و در کمر پشت شلوار، روش دیگری است که لباس‌های فرزندانمان را چند ماهی دیرتر روانه قفسه لباس‌های از رده خارج می‌کند.

  6. استفاده از رکاب، بند، پیش‌سینه و بند شلوار: استفاده از رکاب، بند، پیش‌سینه و بند شلوار نیز ازجمله ترفندهای استفاده بهینه از پوشاک اطفال است.

  7. استفاده از نوار تزیینی: یکی دیگر از راهکارها برای استفاده طولانی‌مدت تر از لباس کودکان که به‌طور مشخص در لباس‌های دخترانه می‌توان از آن استفاده کرد، استفاده از نوارهای تزئینی در پشت لباس است. نوار تزئینی که علاوه بر شکل پاپیونی‌شان که دختربچه‌ها را خوشحال می‌کند، به مادران کمک می‌کند تا باکمی شل کردن گره پیراهن، پیراهن رنگارنگ دخترشان، روزهای بیشتری میهمان‌خانه آن‌ها باشد.

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 25 خرداد 1395
تعداد بازدید: 15552 بار