هر ماه، یک تخمک در درون تخمدان یک خانم به بلوغ می‌رسد. هنگامی که اندازه آن به حد معینی رسید، تخمک از تخمدان آزاد شده و از طریق لوله‌های فالوپ (لوله‌های رحمی)، به طرف رحم حرکت می‌کند. اینکه در هر بار، کدام تخمدان یک تخمک آزاد می کند، نسبتاً نامشخص است.

آنچه مشخص می‌باشد این است که وظیفه تخمک‌گذاری در سیکل‌های قاعدگی به صورت منظم و یکی در میان بین تخمدان‌ها تقسیم نمی‌شود.


نشانه‎های تخمک‌‍گذاری

1- تغییر ترشحات دهانه رحم

هر چقدر روزهای بیشتری از پریود شما بگذرد، حجم این ترشحات افزایش پیدا کرده و بافت آنها نیز تغییر می‌کند.

این تغییرات، بیانگر افزایش سطح هورمون استروژن در بدن شما است. هنگامی که این ترشحات شفاف، لیز و چسبنده باشد، احتمال باردار شدن شما به حداکثر می‌رسد.

به نظر بسیاری از خانم‌ها، ترشحات در این دوره مانند سفیده تخم‌مرغ است.

 این ترشحات در حالت طبیعی به عنوان یک سد محافظ عمل می‌کنند، اما در زمان اوج توانایی باردارشدن در شما، این ترشحات به اسپرم اجازه می‌دهند تا از مجرای رحم عبور کرده و به سمت رحم بروند. سپس به طرف لوله‌های فالوپ (لوله‌های رحمی) حرکت کنند تا با تخمک شما برخورد نمایند.

2- افزایش دمای بدن

پس از تخمک‌گذاری، دمای بدن شما ممکن است بین نیم تا یک درجه افزایش پیدا کند. شما این تغییر را احساس نخواهید کرد، اما می‌توانید با استفاده از یک دماسنج، "دمای پایه بدن" یا BBT خود را اندازه‌گیری کنید.

دمای پایه بدن یعنی دمای بدن در هنگام صبح و پس از بیدار شدن از خواب، پیش از آنکه هرگونه فعالیتی انجام دهید.

 این افزایش دما بیانگر آن است که تخمک‌گذاری در بدن شما انجام شده است، چون آزاد شدن یک تخمک منجر به تحریک و افزایش تولید هورمون پروژسترون می‌گردد که دمای بدن را افزایش می‌دهد.

 زمان حداکثر توانایی شما برای باردار شدن، دو تا سه روز پیش از این است که دمای بدن شما افزایش پیدا کند.

 برخی از متخصصان بر این باورند که 12 تا 24 ساعت پس از مشاهده اولیه افزایش دما نیز شما شانس باردارشدن را دارید، اما اکثر آنها معتقدند که این زمان برای حامله شدن خیلی دیر است.  


پس از تخمک‌گذاری، یک تا دو روز طول می‌کشد تا سطح هورمون پروژسترون به حدی برسد که دمای بدن شما را افزایش بدهد. اما از آنجا که تخمک تنها حداکثر 24 ساعت می‌تواند زنده بماند، هنگامی که دمای بدن افزایش پیدا می‌کند، دیگر برای باردارشدن خیلی دیر شده است.

به همین دلیل، متخصصان توصیه می‌کنند که دمای بدن خود را برای چندماه دقیقاً زیر نظر گرفته و نموداری برای آن طراحی کنید تا بتوانید الگوی افزایش دما را تشخیص داده و زمان احتمالی تخمک‌گذاری خود را مشخص کنید.

در این صورت می‌توانید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که دو تا سه روز پیش از موعد افزایش دمای بدن خود، آمیزش داشته باشید.

3- درد در ناحیه پایین شکم

حدوداً 20 درصد از خانم‌ها می‌توانند تخمک‌گذاری و فعالیت مربوط به آن را احساس کنند که نشانه‌های آن می‌تواند از درد ملایم تا تیرکشیدن‌های شدید و ناگهانی زیر شکم باشد.

این حالت که به آن میتل اشمرز (mittelschmerz) گفته می‌شود، ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

منابع: «بارداری هفته‌به‌هفته» نوشته اکبر شعبانی، انتشارات مبین‌اندیشه، چاپ دوم، 1394 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 01 تیر 1395
تعداد بازدید: 34555 بار