انواع بسیاری از کتاب‌های رنگ‌آمیزی نقاشی مثل کتاب‌های کارتونی و تصاویر حیوانات و کتاب‌های تاریخی وجود دارد. همه این کتاب‌ها در راستای یک نوع فعالیت تهیه شده‌اند یعنی کودک یک تصویر معین را رنگ کند.

اگر چه شاید این کار برای یک بزرگسال جالب باشد، کودک خردسالی که مدت زمان زیادی این نوع کتاب‌ها را رنگ‌آمیزی می‌کند، ممکن است فرصت نشان‌دادن خلاقیت در آثار هنری خود و درک لذت نقاشی را از دست بدهد.


گاهی والدین این کتاب‌ها را به این دلیل تهیه می‎کنند که فکر می‌کنند رنگ‌آمیزی خطوط سبب می‌شود هماهنگی بین دست و چشم کودکشان افزایش یابد.

زمانی که او یک دانه کشمش را برمی‌دارد، قطعات جورچین را کنار هم قرار می‌دهد، با لگوها ساختمان می‌سازد یا یک زیپ را می‌بندد، در واقع مهارت‌های مختلف خود را توسعه می‌دهد. او برای تمرین، نیازی به استفاده  از کتاب رنگ‌آمیزی ندارد.

بعضی از والدین معتقدند اگر کودکشان با کتاب رنگ‌آمیزی کار کند، می‌آموزد که وظایف خود را به انجام رساند اما در اغلب موارد، کودک نمی‌تواند درون خطوط را کاملاً رنگ‌آمیزی کند و دچار آشفتگی می‌شود.

امکان دارد کودکی که در سنین سه تا پنج‌سالگی است، با نگاه کردن به رنگ‌آمیزی نامنظم خود احساس کند نتیجه کارش خوب نبوده است .

علاوه بر این، وقتی کودک موظف است داخل خطوط مشخصی را رنگ کند و نه اینکه هر چه را دوست دارد نقاشی کند، ممکن است نقاشی او بیشتر مورد انتقاد والدینش قرار بگیرد. در نهایت ، ممکن است او علاقه‎اش را به نقاشی در رنگ‌آمیزی از دست بدهد و بگوید"من اصلاً نمی‌توانم خوب نقاشی کنم."

اغلب در مهد‌کودک یا مراکز نگهداری، کاردستی‌های آماده یا نیمه‌تمام به کودکان داده می‌شود. پس آنها نباید در خانه هم بیشتر کارهای هنری و کاردستی‌های خود را محدود به رنگ‌آمیزی کتاب‌هایی با تصاویر از پیش تعیین شده نمایند.

والدین باید استفاده از کتاب‌های رنگ‌آمیزی را برای کودکان خود محدود کنند تا زمانی که او حداقل به سن پنج یا شش‌سالگی برسد.

در این سنین او بهتر می‌تواند بین خطوط مشخص‌شده رنگ‌آمیزی کند و ممکن است این نوع فعالیت، رضایت‌بخش‌تر باشد. اما حتی در آن زمان هم استفاده از کتاب‌های رنگ‌آمیزی باید محدود باشد.


بهترین کار هنری، اثری است که کودک خلق می‌کند. وقتی فرزند سه تا پنج‎ساله شما خودش انتخاب می‌کند که کدام مداد‌ها، قلم‌ها، ماژیک‌ها و مدادشمعی‌ها را برای رنگ‌آمیزی یک کاغذ سفید استفاده کند، لذت می‌برد.

وقتی او چیزی را می‌کشد، آن را دوست دارد، نقاشی جزئی از وجود او می‌شود و تصاویری از آدم‌ها، حیوانات و ... که می‌کشد، منحصر به فرد می‌شوند.

البته بعضی از کودکان در مقایسه با هم‎سن و سال‌هایشان بیشتر به خلق آثار هنری و کاردستی علاقه دارند و بعضی از آنها مهارت‌‌های بیشتری از خود بروز می‌دهند اما همه کودکان از نقاشی کردن لذت می‌برند، به‌خصوص اگر احساس کنند در این کار موفق هستند.

منابع: «راهنمای کامل والدین (1)» نوشته رابین گلداستین و جنت گالانت ترجمه مینا اخباری‎آزاد. انتشارات صابرین. 1392 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 08 تیر 1395
تعداد بازدید: 49090 بار