null

هوشمند و ایمن کار کنید!

با بررسی محیط کار از مواد یا شرایط خطرآفرین برای جنین، سعی کنید تا در مسیر حفاظت از فرزند خود گام بردارید.

از لباس ایمنی، دستکش، ماسک چشم و بینی استفاده کنید. دستتان را بشوئید. برای کار گذاشتن سیستم تهویه مناسب اصرار داشته باشید و اگر امکان دارد به یک مکان امن‌تر بروید.

اگر همواره بیرون از خانه کار می‌کنید، از همان ابتدای بارداری خود، در مورد شرایط بهداشتی یا هرگونه عوامل مربوط به کار که بر روی شما تأثیر دارد و ادامه کارتان با پزشک خود مشورت کنید.

ادامه کار شما بستگی به عواملی چون سلامت خودتان و جنین، سن بارداریتان، تعداد حاملگی‌های پیش از این و هرگونه مشکلی که قبلاً در دوران بارداری داشته‌اید، دارد.

از کار بیش از 8 ساعت در روز و 5 روز در هفته، اجتناب کنید و از تمامی ساعت استراحت و ناهار استفاده نمایید.

نگرانی‌های بهداشتی

اگر بیماری‌های مزمنی مثل کلیه یا دیابت یا مشکلاتی ناشی از بارداری مثل کمردرد و فشارخون بالا دارید، ممکن است مجبور به کاهش ساعت کار یا قطع کامل آن شوید.

اگر چند قلو حامله هستید یا سابقه زایمان‌هایی را دارید که همواره دارای پیچیدگی‌ها و مشکلاتی بوده‌اند، باید هر چه زودتر کار را متوقف کنید.

نشستن طولانی‌مدت

اگر برای مدت طولانی پشت میز می‌نشینید، حداقل هر چند ساعت یک‌بار مثانه‌تان را خالی کنید و هر 1 ساعت یک‌بار بلند شوید و خود را کش و قوس دهید تا به این صورت، دردهای کمری، رگ‎های واریسی و لخته‎های خونی را کاهش دهید.

در محیط کار، همواره، از صندلی‌های دسته‌دار و قابل تنظیم و طبی و از تشک طبی برای پشتتان استفاده کنید.

همچنین وقتی روی صندلی می‌نشینید، زیر پایتان، زیر پایی قرار دهید. 

چنانچه کاری دارید و باید تمام روز، روی پا بایستید، هر 15 دقیقه بنشینید.

به جای ایستادن در یک مکان یک پای خود را روی جعبه یا چهارپایه بگذارید، تا فشار به پشتتان کم شود و همواره کفش‌های پاشنه کوتاه یا بدون پاشنه بپوشید.

مواد شیمیایی

محیط اطراف خود را از نظر وجود مواد شیمیایی خطرناک بررسی کنید.

اگر در صنایع و مراکز بهداشتی کار می‌کنید، ممکن است در معرض خطر موادی چون داروهای شیمی‌درمانی، گازهای بی‌هوش کننده، و اکسی اتیلن (برای استریل کردن تجهیزات پزشکی) قرار بگیرید.

این داروها با سقط جنین مرتبط هستند و داروهای شیمی‌درمانی، خطر ایجاد نواقص مادرزادی را افزایش می‌دهد.

کار کردن شما در دندان‌پزشکی، مطب یا دامپزشکی که همراه کار با اکسیدازت است، خطر نواقص مادرزادی را افزایش می‌دهد.

اگر با حلال‌ها، رنگ‌ها، محصولات تمیز کننده، عطرها، سموم، آفت‌کش‌ها، مواد شیمیایی مانند جیوه، منواکسید کربن یا فرم آلدوئیدها، کار می‌کنید، باید از آنها پرهیز نمایید.

سایر موادی که باید از آنها اجتناب کنید شامل حلال‌های ارگانیک، استون (لاک پاک‌کن)، تینر (رقیق‌کننده رنگ) هستند.

بر اساس تحقیقات انجام شده، مادرانی که در سه‌ماهه‌اول بارداری با این مواد کار می‌کنند، بیشتر احتمال دارد فرزندانی با نواقص و مشکلات مادرزادی داشته باشند.

اگر شما کارگر کارخانه، طراح گرافیک یا تکنسین آزمایشگاه هستید، این امکان وجود دارد تا در معرض چنین موادی قرار بگیرید.

سرب

 سرب همواره با خطر بالای سقط جنین یا تنش‌های شدید عصبی در دوران بارداری مرتبط است.
کار شما با سرب، فرزندانتان را در معرض نواقص مادرزادی و مشکلات عصبی شناخته‌شده‌ای قرار می‌دهد. چنان‌چه در صنعتی کار می‌کنید که از سرب استفاده می‌شود، کار با آن را محدود کنید. 

تشعشعات یونیزه کننده

محققان آزمایشگاهی که با ابزارهایی کار می‌کنند که تشعشعات یونیزه کننده ساطع می‌کنند، همواره در معرض خطر سقط جنین قرار دارند.

تکنسین‌هایی که با اشعه ایکس کار می‌کنند نیز در مقابل خطرات بیشتری قرار دارند. به‌همین دلیل پزشکان توصیه می‌کند که مادران همواره از چنین تشعشعاتی دور باشند.

 
منابع: «بارداری هفته به هفته» نوشته لورا رایلی ترجمه مریم سعیدی، نشر سیمای نورامید، ۱۳۹۳ .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 15 تیر 1395
تعداد بازدید: 12090 بار