نکات مراقبتی

 1. به دلیل بزرگ شدن شکم در این دوران، حمام رفتن در این شرایط بسیار حساس می‌شود. اگر چه پزشکان با حمام رفتن مخالفتی ندارند، اما از آنجایی که هر گونه تکان خوردنی، تعادل شما را به هم می‌زند، سعی کنید با دقت بیشتری به حمام بروید. زمانی به حمام بروید که تنها نیستید و یکی از اعضای خانواده در کنار شماست تا در صورت بروز حادثه‌ای، به شما کمک کند.

 2. سرعت حرکت خود را کاهش دهید و آهسته‌تر قدم بردارید. شما نمی‌توانید مثل گذشته راه بروید. این احتیاط را در بالا رفتن از پله‌ها و در فصل زمستان نیز داشته باشید.

توصیه‌های ورزشی


تمرین ورزشی خوابیده به پهلو: 

در این تمرین ورزشی، ماهیچه‌هایی که در امتداد بدنتان قرار دارد، درگیر می‌شود و باعث تقویت و استحکام عضلات میگردد. برای انجام این حرکت ورزشی، به پهلوی چپ دراز بکشید و بدن خود را روی ساعد چپ، بالا بیاورید. شانه چپ را دقیقا بالای آرنج چپ قرار دهید. شانه، باسن و زانو ها را در یک امتداد قرار دهید. بازوی راست را در امتداد بدن، به حالت استراحت نگه دارید. برای چند ثانیه در این حالت بمانید و سپس پایین بیایید. این حرکت را به آرامی، ۱۰ بار تکرار کنید و سپس برای سمت دیگر نیز آن را انجام دهید.

خوردنی‌ها و نخوردنی‌ها

 1. شما در هفته ۳۲ بارداری به سر می‌برید و ممکن است احساس کنید که نمی‌توانید مقدار غذای زیادی را در هر وعده مصرف کنید. اگر احساس کردید که نمی‌توانید غذای خود را تمام کنید، نگران نباشید، طبیعی است. رحم شما بزرگ شده و به معده‌تان فشار می‌آورد که می‌تواند غذا خوردن را برایتان دشوار کند.

 2. اگر نمی‌توانید غذای زیادی در هر وعده بخورید، وعده‌های غذایی خود را به وعده‌های کوچک‌تری در طول روز تقسیم کنید.

 3. تنها این را به خاطر بسپارید که مواد غذایی‌تان را از هر ۵ گروه مواد غذایی انتخاب کنید: حبوبات، سبزیجات، میوه، لبنیات و پروتئین.

 4. سعی کنید اسنک‌هایی که انتخاب می‌کنید، حداقل از دو گروه نام برده شده باشد.

 5. هر وعده را از گروه‌های مختلف انتخاب کنید تا مواد مغذی لازم برای بدنتان، فراهم شود.

با کمک خدا

 1. پس از نماز صبح، سوره انعام را بر بادام بخوانید و سپس آن را بخورید و این کار را تا چهل روز ادامه دهید.

 2. خواندن اذان و اقامه و نماز شب را فراموش نکنید.

 3. روزهای دوشنبه، سوره نحل، و روزهای پنجشنبه و جمعه، سوره یس و تبارک را بخوانید.

 4. در تمام ماه‌های هفتم و هشتم و نهم، سوره نور را قرائت کنید و در نماز یومیه، سوره قدر و توحید را بخوانید.

 5. روزی 140 مرتبه صلوات بفرستید.

 6. در خوردن خربزه بعد از هر غذا، کوتاهی نکنید. اما قبل و بعد از آن آب میل نکنید.

 7. هر روز بر یک عدد به، سوره یس بخوانید و آن را ناشتا بخورید.

 8. پنج سوره قرآن که با تسبیح شروع می‌شود را تلاوت کنید که عبارتند از: حدید، حشر، صف، جمعه و تغابن.

 9. این سوره‌ها را در ایام هفته بخوانید: روزهای شنبه بعد از نماز صبح: سوره قدر 10 مرتبه، روزهای یکشنبه بعد از نماز صبح: سوره والتین دو مرتبه، روزهای دوشنبه: سوره یس، روزهای سه شنبه: سوره فرقان، روزهای چهارشنبه: سوره دهر، روزهای پنجشنبه: سوره محمد(صلی‌الله علیه وآله)، روزهای جمعه: سوره صافات.

 10. در خوردن ماست شیرین و عسل کوتاهی نکنید.

 11. هر روز جمعه، ناشتا انار شیرین میل کنید.

 12. در صورتی که ضرر نداشته باشد، هفته‌ای یک بار، سرکه بخورید.

علائم مادر

 1. در این هفته‌ها، به دلیل تغییر وضعیت جنین و خم شدن سر او به سمت قسمت‌های تحتانی شکم شما، پاهای او زیر دنده‌ها قرار می‌گیرد و در این شرایط، ممکن است دردهای شدیدی زیر دنده‌های خود احساس کنید. اگر در این زمان، پاهای این ناقلا زیر یکی از دنده‌های شما گیر کند که درد بیشتری را حس خواهید کرد. برای آنکه دچار این مشکل نشوید، در تمام روز، پشت خود را صاف نگه دارید.

 2. فشار رحم، بقیه اندام‌های بدن شما را جا به‌جا خواهد کرد. در این زمان، شکم شما حدود ۱۲ سانتی‌متر بالاتر از بدنتان قرار گرفته و طول رحم ، ۳۱ سانت شده است. این حالت احتمالا تعادل شما را بر هم می‌زند.

 3. دردهای کمر، کشاله‌های ران و پهلو، به دلیل کشیدن شدن شکم، طبیعی است و شما آن را در این دوران تجربه می‌کنید.

 4. خستگی، نفخ و ترش کردن هم علائمی است که نباید از وجود آنها در بدن خود تعجب کنید.

علائم جنین

 1. جنین شما کمی عاقل‌تر شده و شیطنت را کنار گذاشته، شاید هم تنبل شده باشد، به هر حال خیلی، حال و حوصله شیطنت کردن ندارد. البته او دیگر فضایی برای این کار ندارد! نه می‌تواند لگد بزند، نه اینکه مشت‌های گره کرده‌اش را به شما نشان دهد، اما به شیوه جدید، ورجه وورجه می‌کند و غلت می‌زند تا بتواند تکان بخورد.

 2. الآن او، از هفته گذشته، ۲ سانت بلندتر شده، منتها آنچه شما از قدش می‌بینید، بیشتر از ۳۲ سانتی‌متر نیست، چون او خودش را به شیوه همه جنین‌ها جمع کرده است.

 3. دست‌هایش با ناخن، و صورتش با موهای سیاهی که ممکن است روییده باشد، زیباتر شده است.

 4. بیشتر ساعات روز را استراحت می‌کند تا وقتی پایش را بیرون از شکم مادر گذاشت، حسابی انرژی برای آتش سوزاندن داشته باشد!

قد: ۴۷ سانتی‌متر

وزن: ۲۰۹۰ گرم

تصاویر جنین

تشبیه جنین


منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 10 فروردین 1395
تعداد بازدید: 24655 بار