بالارفتن کودک

بعد از اینکه یک ماه یا بیشتر از راه رفتن کودک می‌گذرد، احتمالاً او شروع به بالا رفتن از صندلی، تخت، کاناپه، پیشخوان و هر چیزی دیگری که دستش به آن می‌رسد، می‌کند.

او از هر چیزی بالا می‌رود چون میل شدیدی برای لمس و کشف وسایل اطراف خود دارد. وقتی می‌بیند والدینش کارهایی انجام می‌دهند که به‎نظر او جادویی است، مثل حرف‎زدن با تلفن، شستن ظرف‌ها، روشن کردن چراغ‌ها، یا بازکردن درها، او می‌خواهد خودش را به این وسایل نزدیک‌تر و کارهای آنان را تقلید کند و برای انجام چنین کارهایی - رسیدن به تلفن یا بالای میز- مجبور است از همه جا بالا برود.

دیدن اینکه کودک از هر چیزی بالا می‌رود، برای والدین مشکل است چرا که آنها باید امنیت کودکشان را حفظ کنند، یعنی آنها دائماً باید مراقب او باشند و اگر چند دقیقه‌ای کودک را تنها بگذارند، صدای کشیدن صندلی را می‌شنوند که کودک می‌خواهد برای بالا رفتن از یک جای دیگر، از آن استفاده کند.

والدین اغلب نمی‌گذارند کودک از جایی بالا برود چون می‌ترسند سقوط کند و به احتمال کمتر، به این دلیل که ممکن است وسایل خانه را خراب کند. البته شاید هم آنها اصلاً نمی‌خواهند کودکشان از چیزی بالا برود اما میل کودک برای بالا رفتن از وسایل، شدید است و زمانی که او را از این کار منع می‌کنند، باعث عصبانیت و ناراحتی کودک می‌شوند. پس از آن، والدین یا مجبورند با این رفتار کودک کنار بیایند یا سعی کنند توجه او را به چیز دیگری منحرف کنند.

ممکن است کودکی که در طول روز از همه چیز بالا می‌رود، به هنگام شب یا در طول یک خواب کوتاه، از تخت خود هم بالا برود، آن هم به این دلیل که نزد والدینش برود یا اتاق را کشف کند. اغلب وقتی برای اولین بار چنین اتفاقی می‌افتد، والدین شگفت‌زده می‌شوند.

مادری دخترش را برای یک خواب کوتاه، در تختش گذاشت، سپس رفت تا دوش بگیرد. وقتی در حال شستن موهایش بود، صدایی به گوشش خورد، به دور و برش نگاه کرد و دید دخترش آنجا ایستاده است.

null

تقریباً غیرممکن است بتوانید کودکتان را مجبور کنید در تختش بماند اما می‌توانید تدابیری بیندیشید که بالا رفتن از تخت برایش خطری ایجاد نکند. اگر او دائماً از تختش بالا می‌رود، فضای اطراف تخت را خلوت کنید و اطمینان پیدا کنید که آنجا اسباب‌بازی‌های مانع یا وسایلی نباشد که پایش به آن گیر کند و بیفتد.

وقتی او در تختش است، ورودی‌های راه‌پله‌ها را ببندید و شب‌ها از یک چراغ‌خواب در قسمت ورودی اتاق استفاده کنید تا اگر از تختش بیرون آمد، بتوانید او را ببینید. اگر احساس می‌کنید او آمادگی دارد، تخت کودک را کنار بگذارید و او را در تخت اصلی خودش بخوابانید.

برای آنکه در طول روز بتوانید از او در کمال امنیت و رضایت مراقبت کنید، سعی کنید هر بار بالا رفتن را برایش ساده کنید. شاید بخواهید به او یک زیرپایی کوچک بدهید که بتواند داخل خانه از آن استفاده کند.

مثل یک سرسره کوچک که بتواند در کمال امنیت با آن بازی کند. همچنین می‌توانید یک صندلی را نزدیک پنجره‌ای که از بسته بودن و امنیت آن اطمینان دارید بگذارید تا او بتواند بیرون را ببیند. کوسن‌ها را از روی کاناپه بردارید تا بتواند از آنها بالا برود، یا حتی یک تشک روی زمین بیندازید تا بتواند از آن بالا برود، رویش بپرد و در کمال امنیت به کشف خود ادامه دهد.

منابع: «راهنمای کامل والدین (1)» نوشته رابین گلداستین و جنت گالانت، ترجمه مینا اخباری‎آزاد، انتشارات صابرین، 1392 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 29 تیر 1395
تعداد بازدید: 46304 بار