null

مهیاکردن یک اتاق کوچک برای فرزندی که در راه دارید، یک کار هیجان‌انگیز و شیرین است، آماده کردن اتاق کودک علاوه بر هیجانات و جذابیت‌هایش، باید و نبایدهای بسیار دارد. اصولی که دانستن آن‌ها به مادران کمک می‌کند شادی، سلامت و ایمنی فرزندانشان را در اتاقی که اتاق کودک نام دارد، تأمین کنند، عبارتند از:

شرایط کلی اتاق‌خواب 

اگر این امکان وجود داشته باشد که یکی از اتاق‌های منزل یا گوشه‌ای از یک اتاق را به کودک اختصاص دهید، بهتر است قبل از تولد نوزاد، آن  را آماده کنید،
در صورت نیاز، کف اتاق را سنگ نموده و حتی‌المقدور آفتاب‌گیرترین، دل‌بازترین و راحت‌ترین اتاق را به کودک دلبندتان اختصاص دهید.
بهتر است دمای اتاقی که به‌عنوان اتاق کودک انتخاب می‌شود، بین 21 تا 23 درجه سانتی‌گراد باشد و برای زیبایی دیوار اتاق، از کاغذدیواری‌های زیبا و رنگ‌های شاد و قابل شست‎وشو استفاده کرد که آماده نقاشی‎کردن کودک نیز باشد! 
علاوه بر شاد بودن در رنگ‌آمیزی دیوارها، سقف و هم‌چنین قاب پنجره‌ها، باید به آرام‌بخش بودن رنگ‌ها توجه لازم را داشت و بین رنگ دیوار، سقف و قاب پنجره‌ها تناسب و هماهنگی منطقی و اصولی وجود داشته باشد.

لازم است به رعایت مسائل ایمنی در طراحی و آماده‌سازی اتاق کودک، توجه  ویژه‌ای داشت، چون زمان زیادی نمی‌گذرد که کودک، خود را به‌تمامی زوایای اتاق می‌کشاند.
 اتاق او باید عاری از هرگونه وسایل نوک‌تیز و خطرناک باشد که زمینه مناسبی را فراهم می‌سازد تا کودک بتواند با آرامش در بخشی از خانه که متعلق به اوست، آزادانه، بازی کرده و خطری او را تهدید نکند.

کف‌پوش‌ها 

nullکف‌پوش‌ها بخش دیگری از اتاق کودک هستند که هم در روحیه و هم در سلامت او نقش مهمی دارند،
به‌طورکلی کف‌پوش اتاق کودک باید از نوع قابل‌شست‌وشو و از رنگ‌های شاد و نقش‌های زیبا انتخاب شود. اگر کف‌پوش اتاق کودک از نوع پارکت است، باید اقدامات لازم جهت پیشگیری از خراب شدن آن به عمل آید،

موکت‌های بادوام و قالیچه‌های قابل شستشو و انعطاف‌پذیر نیز به شرطی که فکری برای لغزش و حرکت آن‌ها شود، از جمله کف‌پوش‌های مناسب برای اتاق کودک محسوب می‎شوند اما در مقابل، پهن کردن فرش‌های بزرگ در اتاق کودک، گزینه مناسبی نیست چون علاوه بر اینکه گرد و خاک را در خود نگه می‌دارد، زمانی که کودک شروع به راه‎رفتن می‌کند، احتمال اینکه پای او به آن گیر کند و به زمین بخورد، زیاد است.
بدون پرز بودن کف‌پوش اتاق کودک، مسئله بسیار مهمی است که کمتر به آن توجه می‌شود. با توجه به حساس بودن ریه‌های کودک، استفاده از فرش‌های فیلامنت پلی‌استر، یا پلی پروپیلین توصیه می‌شود که در برچسب فرش‌ها با عبارت‌هایی چون پروپیلین فلامن یا یکسره نشان داده می‌شوند.
شناسایی جنسی که کف اتاق کودک را با آن مفروش می‌کنید، از اهمیت بالایی برخوردار است، چون بدن کودک، تماس مستقیم با زمین داشته و  بر روی آن راه می‌رود و بازی و فعالیت می‌کند،
داشتن جنسی مرغوب، لطیف و بهداشتی از لازمه‌های کف‌پوشی است که برای اتاق کودک استفاده می‌شود.

تاتامی گزینه‌ای جدید برای اتاق کودکان

کف‌پوش‌های فومی یا تاتامی از گزینه‌های جدیدی است که امکان استفاده از آن‌ها در اتاق کودک وجود دارد. این کف‌پوش‌ها از فوم نرم و قابل شست‎وشو تولیدشده است.

null

در اتاق کودک، استفاده از کف‌پوش تاتامی استاندارد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چون اتاق او مکانی است که وقت زیادی را در آن سپری می‌کند و به بازی و فعالیت می‌پردازد.
تاتامی‌ها به جهت نرمی و انعطاف قابل‌توجهی که دارند، در تأمین امنیت کودکان نقش به‎سزایی دارند و در رنگ‌ها و ابعاد مختلفی در بازار موجود هستند.

پرده اتاق کودک

پرده اتاق کودک نیز ازجمله مواردی است که جنس، رنگ، اندازه و نوع آن می‌تواند در سلامت و زیبایی اتاق کودک مؤثر باشد.
اولین و مهم‌ترین نکته درباره انتخاب پرده اتاق کودک، این است که برای رعایت مسائل بهداشتی، قابل‌شست‌وشو، شاد و تهیه‌شده از الیاف طبیعی باشد.
اگر اتاق کودکتان پنجره‌های کوتاه یا در اصطلاح «نیمه» دارد، پرده آن را بلند انتخاب نکنید چون کنجکاوی کودکانه، او را به‌ سمت پرده می‌کشاند و خطر سقوط چوب‌پرده وجود دارد.
نور مستقیم و درخشان گرچه فایده‌ای بسیار دارد، اما استفاده دائم و همیشگی آن به شکلی که غیرقابل تنظیم باشد نیز مناسب نیست. لذا پیشنهاد می‌شود برای تلطیف نور خورشید در روز، از پرده‌های توری که نور را از خود عبور می‌دهند اما از شدت آن می‌کاهند، استفاده شود.

null

قرمز، آبی، زرد و هر رنگ شاد دیگری، رنگ کودکان است، البته در استفاده از این رنگ‌ها هم باید اصولی را رعایت کرد از جمله اینکه: از رنگ قرمز خالص برای پرده اتاق کودکتان استفاده نکنید، چون رنگی تحریک‌کننده و حساسیت‌برانگیز است و ممکن است موجب پرخاشگری کودکان و فعالیت بیش‌ از حد آن‌ها شود.
پرده اتاق کودک بهتر است از رنگ آبی با تلفیق زرد و سبز باشد، چون بازتاب این رنگ‌ها به‌خصوص در زمان خواب، آرامش خوبی را به مغز کودک می‌دهد.

منابع: «فنون مراقبت و نگهداری کودک» نوشته اعضای کمیسیون تخصصی رشته کودک‌یاری، شرکت چاپ و نشر کتاب‌های درسی ایران، ۱۳۹۲ .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 14 مرداد 1395
تعداد بازدید: 20136 بار