کودک ، خانواده ،انسان

زمانی که من کودک بودم برای احساسات کودکان، چندان ارزش قائل نمی‌شدند، یادم هست که می‌گفتند: «... هنوز بچه است، چه می‌فهمد، چنان وانمود می‌کند که انگار دنیا به آخر رسیده است.»

من در کودکی همیشه این احساس را داشتم که احساساتم زیاد جدی تلقی نمی‌شود تا اینکه به سن بلوغ رسیدم ...

آنچه خواندیم پاره‌ای از کتاب، کودک، خانواده، انسان است. این کتاب حاصل تجربیات دو مادر است که به مدت 5 سال، در یک گروه تربیت کودک شرکت کردند تا بتوانند فرزندان خود را با روش بهتری پرورش دهند. ازآنجاکه نویسندگان این کتاب روان‎شناسان حرفه‌ای نیستند، در این کتاب از اصطلاحات دشوار و فنی، خبری نیست و این مادران که درواقع نویسندگان کتاب هستند، تجربیات خود را با زبانی مادرانه و در مقام یک مادر، در دسترس خواننده قرار داده‌اند و همین امر استفاده طیف وسیعی از مادران را از این کتاب ممکن ساخته است.

اگرچه تجربیات نویسندگان برای خواننده این کتاب، بیگانه و دور از ذهن نیست و مثال‌های این کتاب به‌گونه‌ای است که تقریباً همه مادران می‌توانند از آن استفاده کنند اما بهتر است مادران در استفاده از این کتاب به تفاوت‌ ارزش‌‌ها و هنجارهای ملی، فرهنگی و دینی خود توجه داشته باشند که بدون در نظر گرفتن آن‌ها، قادر به پرورش کودک خود بر مبنای اصول صحیح نخواهد بود.

این کتاب بر اساس نظریات تربیتی دکترهایم جینات تهیه و تألیف شده و در بخش‌های مختلف آن به مباحثی چون احساسات کودکان، استقلال کودکان و اعتمادبه‌نفس کودکان و مباحث جالب و کاربردی دیگر پرداخته‌شده است.

در این کتاب دکتر جینات توصیه و راهکارهایی را برای والدین در مواجهه با مسائل و موانع تربیت فرزندشان ارائه داده است.

هرچند که این کتاب، ساده، قابل‌فهم و کاربردی بوده و دارای نثری داستان‎گونه و مادرانه است اما مانند هر کتاب دیگری، نقاط ضعفی نیز دارد که به‌عنوان مثال می‌توان به عدم تناسب عنوان و طراحی جلد کتاب با محتوای آن اشاره کرد.

علاوه بر این‌، عدم ارائه راهکارها و دستورالعمل‌های بومی برای سبک زندگی ایرانی-اسلامی یکی دیگر از نقاط ضعف کتاب «کودک، خانواده، انسان» است که آن را تبدیل به یک منبع صرفاً نظری نموده است. انتظار می‌رود گردآورندگان و مترجمان ایرانی با ضمائم، مقدمه‌ها و یا پیوست‌های مناسبی این خلاء را پر نمایند تا این کتاب‌ها بتواند مانند یک مشاور زبردست آموزشی، خانواده‌ها را در تربیت نسلی فرهیخته یاری دهند.

این کتاب در 13 فصل، تألیف گردیده، توسط نشر قطره منتشر و بیش از 12 بار تجدید چاپ‌شده است.

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 11 آبان 1395
تعداد بازدید: 21372 بار