مهد کودک

وقتی مادران به کار تمام وقت بیرون از منزل، اشتغال دارند، اغلب فرزندان خود را به مهدکودک می‌سپارند، در عین حال، هشت تا دوازده ساعت دور ماندن کودکان از مادران، به مدت معمولاً پنج روز در هفته، بسیار طولانی است. این جدایی طولانی و تکراری، تأثیرات منفی عاطفی بر مادران خواهد داشت. آنها دلتنگ کودکشان می‌شوند و در روزهای شروع حضور فرزند در مهد کودک، نگران وضعیت روحی و روانی و مراقبت‌های بهداشتی او می‌شوند و با خود فکر می‎کنند: «آیا الأن خوشحال است؟»، خطری او را تهدید نمی‌کند و در امنیت کامل است؟»، «آیا مربیانش به او توجه و علاقه نشان می‌دهند؟»، «آیا دوستانی برای خودش پیدا کرده است؟» و... .

ممکن است والدین احساس گناه کنند چون از این می‌ترسند که مبادا حضور در مهدکودک، تأثیر منفی بر کودک آنها داشته باشد. اگر تغییری در رفتار او مشاهده نمایند، از خود می‌پرسند: «آیا این هم تأثیر برنامه‌های آموزشی مهدکودک است؟»
آنها از اینکه آن‎قدر وقت ندارند که در کنار فرزندان خود بمانند، احساس بدی دارند و  یک مادر شاید از خود بپرسد: «آیا ادامه کار تمام‎وقت خود را باید در اولویت قرار دهد؟» حتی بعدا از اتمام ساعات کاری، زمانی که مادر و کودک در کنار هم هستند، تأثیرات اشتغال مادر و مهدکودک رفتن کودک، همچنان ادامه دارد.
آنها در خانه نیز هرگز وقت کافی ندارند که با هم باشند و مادرانی که نیاز دارند اوقاتی را به خود اختصاص دهند، از اینکه به فرزندشان توجه کافی ندارند، احساس گناه می‌کنند.

طبیعی است که در مورد شرکت فرزندتان در برنامه آموزشی تمام‎وقت ناراحت باشید. با انجام کارهای مختلف می‌توانید از بروز احساس گناه و نگرانی جلوگیری کنید و برخی از مشکلات مربوط به نگهداری از کودک را رفع نمایید.

مهدکودک

مهم‌ترین گام آن است که از آسایش فرزندتان اطمینان پیدا کنید. در این صورت باید تماس دائمی و نزدیک با مربیان او داشته باشید. مرتباً با مهدکودک تماس بگیرید و از وضعیت او جویا شوید.
در صورت موافقت مربیان (که باید چنین کنند)، بخواهید فرزندتان را پای تلفن صدا کنند تا با او صحبت کنید.
وقتی فرصت پیدا کردید، بدون اطلاع قبلی به مهدکودک بروید تا بتوانید کودکتان را در حال بازی مشاهده کنید. اگر او را سرگرم بازی ببینید، احساس بهتری پیدا خواهید کرد.

اگر به شاد بودن او در مهدکودک شک دارید، از مسئله غافل نشوید. برای آنکه در جریان مسائل مهدکودک فرزندتان و وضعیت او قرار بگیرید، باید انرژی زیادی صرف کنید.
بعضی از والدین از همه مشکلات اجتناب می‌کنند یا آنها را نادیده می‌گیرند چون وقت، انگیزه یا انرژی لازم را برای این کار ندارند.
بعضی دیگر درباره کارهایی که فرزندشان در طول روز انجام داده، چیزی از او نمی‌پرسند چون می‌ترسند از برخی مسائل شکایت کند.

اگر در مورد سازگاری فرزندتان با مهدکودک نگران هستید، بهتر است با آن مرکز، تعامل بیشتری داشته باشید.
اطمینان حاصل کنید که برنامه‌های آموزشی در نظر گرفته شده برای او، کیفیت بالایی دارد و در این مورد از چیزی چشم‌پوشی نکنید.
زمانی که در خانه حضور دارید، تا جایی که امکان دارد، وقت بیشتری را  به او اختصاص دهید.
در هر صورت، نیاز خود به کار بیرون از خانه یا اشتغال تمام‎وقت را بررسی کنید. اگر بتوانید تا جایی که ممکن است، در طول چند سال اول و قبل از رفتن به دبستان، هر چه بیشتر در کنار فرزندتان در خانه بمانید، هر دو  رضایت و آرامش روانی بیشتری خواهید داشت.

منابع: «راهنمای کامل والدین (1)» نوشته جنت گالانت و رابین گلداستین، ترجمه مینا اخباری‎آزاد، انتشارات صابرین، 1392 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 16 مرداد 1395
تعداد بازدید: 6058 بار