nullوقتی با کودکانتان بازی می‌کنید، راحت به این دام می‌افتید که مرتب اشتباهاتشان را اصلاح کنید.
چقدر شده که بگویید: "نه! این مهره اونجا نمی‌ره!" یا "این راهش نیست!" این نوع انتقاد و اصلاح اشتباهات، سرانجام بچه‌ها را از بازی با اسباب‌بازی‌هایشان خسته می‌کند. این کار حس ناتوانی را در بچه‌ها تقویت می‌کند چون توجه به جای آنکه روی رفتارهای درست و شایسته متمرکز باشد، متوجه اشتباهات است و این نوع تأکید از سوی والدین، به‎جای تشویق جریان خلاق، به بچه‌ها این فکر را القا می‌کند که هدف بازی، رسیدن به کمال است.
آنچه اهمیت دارد، خلاقیت و تجربه است و نه نتیجه نهایی.
در نظر داشته باشید که بازی کودکان نباید برای شما معنی داشته باشد. اتومبیل‌ها می‌توانند در بازی، پرواز کنند و اسب‌ها می‌توانند حرف بزنند.

هنگام بازی، روی چیزهایی متمرکز شوید که کودکان انجام می‌دهند.

برای مثال، ممکن است بگویید: "عالیه! زرافه‌ات چه رنگ قرمز خوبی داره." یا "تو بازی مخصوص خودت رو اختراع کردی، چقدر جالبه!"

راه‌هایی برای تحسین نظرات، افکار و رفتار کودک خود پیدا کنید. شما می‌توانید مهارت‌های بسیاری مانند تمرکز، استقامت، تلاش برای حل مسئله، ابتکار، بیان احساس، همکاری، انگیزه داشتن و اعتماد به نفس را در کودک خود تقویت کنید. برای اینکه نحوه انجام این کار را تمرین کنید، سعی کنید هر دو سه دقیقه، کاری را که کودکتان انجام می‌دهد، تحسین کنید.

وقتی با کودکانتان بازی می‌کنید، اهمیت دارد که تماشاگر خوبی باشید. برخی از والدین آن‌قدر درگیر بازی می‌شوند که به کودکانشان اعتناایی نمی‌کنند و زمام بازی آنها را هم به دست می‌گیرند. بچه‌ها سرانجام به آنجا می‌رسند که فقط بازی والدین خود را تماشا کنند.

هنگام بازی با فرزندان، سعی کنید به جای درگیر شدن در آنچه انجام می‌دهید، روی آنها متمرکز شوید. زمان بازی، یکی از موقعیت‌های محدودی است که بچه‌ها می‌توانند در آن، تا زمانی که رفتارشان شایسته باشد، حاکم باشند، همچنین یکی از اوقات محدودی است که در آن می‌توانند بدون اینکه کوهی از مقررات و محدودیت‌ها مانع آنها شود، ستایش شما را برانگیزند.
سعی کنید خودتان را یک تماشاچی ستایشگر بدانید. عقب بنشینید و هر آنچه که کودکانتان می‌سازند، تماشا کنید و با شور و شوق، تلاش‌هایشان را تحسین کنید.


منابع: «سال‌های باورنکردنی» نوشته کارولین وبستر استراتون، ترجمه روحیه فنائیان، انتشارات نخستین، 1387 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 16 مرداد 1395
تعداد بازدید: 28384 بار