هنر آب بازی

بچه‌ها به آب‎بازی علاقه ویژه‌ای دارند. یکی از بهترین وسیله‌ها برای تخلیه انرژی کودک و تزریق نشاط و شادابی، آب‎بازی است اما آب‌بازی می‌تواند دو مشکل عمده ایجاد کند: اول آن که محیط اطراف محل بازی کودک را خیس کند و دوم این که خود کودک خیس شده و در معرض سرماخوردگی قرار بگیرد. برای رفع این مشکلات، می‌توان به راهکارهای زیر توجه کرد:

  • استفاده از سفره‌های پلاستیکی طرح‌دار

برای اینکه خیس شدن اطراف محل بازی کودک مشکلی به‎وجود نیاورد، می‌توان از سفره‌های پلاستیکی طرح‌دار و بزرگ استفاده کرد. گل‌دار بودن سفره و شباهت آن به طرح فرش یا موکت، می‌تواند احساس محدودیت را از کودک دور کند. بزرگ بودن هم موجب می‌شود که حرکت‌های کودک در هنگام بازی، محدود نشود.

  •  توجه به مکان بازی

یک راه دیگر برای مقابله با مشکل اول، این است که مکان بازی او را در جایی قرار دهیم که یا خیس شدن آن مهم نباشد و یا خشک کردنش راحت باشد. مثلاً در فصل تابستان، آب‎بازی کردن را به حیاط یا بالکن هدایت کنیم و اگر در فصل سرما هستیم، به حمام یا آشپزخانه، البته در صورتی که کف آشپزخانه سرامیک باشد. در کف‌های سرامیک مثل حمام و آشپزخانه، باید مراقب سرخوردن کودک بود. پس بهتر است دمپایی‌های پلاستیکی برای بچه‌ها تهیه کرده و آن‌ها را به آب‎بازی بچه‌ها اختصاص داد. همچنین می‌شود از زیراندازی برای روی سرامیک استفاده کرد که اصطکاک کافی را با زمین ایجاد می‌کند، خیس و کثیف شدن آن نیز مشکلی ایجاد نمی‎کند و می‌توان پس از پایان بازی، به‎راحتی آن را آویزان کرد و خشک نمود.

  •  آب‎بازی در حمام

هر وقت کودک را به حمام می‌برید، اگر میل به آب‎بازی دارد، مانع‌ او نشوید.
اگر می‌خواهید کودک از حمام فراری نباشد، از حمام رفتن، خاطره خوشی در ذهنش ایجاد کنید. یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد این خاطره خوب، اجازه آب‎بازی است.

دغدغه یا مشکل دومی که والدین در آب‎بازی کودکان دارند، سرماخوردگی آنها است. برای رفع این مشکل نیز، چند راهکار پیشنهاد می‎شود:

  •  توجه به زمان آب‎بازی

بدون تردید در فصل سرما، اجازه آب‎بازی در محیطی مثل حیاط یا بالکن را به کودک نخواهید داد اما اگر در محیط خانه آب‎بازی کرده و با لباس خیس بیرون برود، باز هم احتمال سرماخوردگی وجود دارد. به همین دلیل، چند ساعت قبل از زمان‌هایی که قصد بیرون رفتن دارید، زمینه آب‎بازی را برای کودک فراهم نکنید.

  •  مدیریت تمایل کودک به آب‎بازی

در فصل سرما، قبل از رفتن به حمام، فرصت آب‎بازی بیشتری به کودک بدهید تا بیرون از حمام، کمتر تمایل به آب‎بازی پیدا کند. با این کار، تمایل کودک به آب‎بازی را مدیریت می‌کنید.

هنر آب بازی (2): راهکارها

  •  پرهیز از وسایل سرمایشی در هنگام آب‎بازی و بعد از آن

در فصل گرما، مکان آب‎بازی کودک را در مقابل وسایل سرمایشی قرار ندهید. پس از آب‎بازی نیز تا زمانی که کودک خیس است، به‎ویژه وقتی که از حمام بیرون آمده، او را از وسایل سرمایشی دور کنید. اگر دور کردن کودک از مقابل وسایل سرمایشی موجب آزار و اذیت می‌شود، حتی‌المقدور آن را خاموش کنید. در این موارد برای زود خشک شدن بدن کودک، از سشوار استفاده کنید اما سشوار رطوبت بیرونی را خشک می‌کند و کودک وقتی از حمام بیرون می‌آید، برای اینکه از خطر سرماخوردگی در امان باشد، باید رطوبت درونی او نیز به حد معمول رسیده باشد.

منابع: «من دیگر ما» نوشته محسن عباسی‎ولدی، انتشارات جامعه‎الزهرا (س)، جلد سوم، 1392 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 31 مرداد 1395
تعداد بازدید: 33698 بار