خلاقیت هنری
فعالیت هنری برای رشد کودکان اهمیت زیادی دارد. پس او را تشویق کنید تا حد امکان، هنر را در هر سنی که هست، تجربه کند. 
برای تقویت خلاقیت هنری کودکان، پیشنهاد می‌شود:
 • الگو باشید. به‎جای آنکه بگویید: «نمی‌توانم حتی با خط‌کش یک خط راست بکشم»، بگویید: «عاشق آن هستم که چیزهایی را خلق کنم.» روند خلاقیت بسیار مهم‌تر از محصول آن است. اگر فرزندتان ببیند که از فرصت‎ها بهره‌ می‌گیرید و چیزی درست می‌کنید، او نیز از شما الگوبرداری می‌کند.
 • آثار هنری کودکان را تنها با یک آهنربا روی یخچال قرار ندهید. فرزندتان اکنون می‌داند که «هنر واقعی» در جای‎جای خانه قاب شده و روی دیوارها آویخته شده است. همچنین می‌توانید اثر هنری کودک را روی اشیای مختلفی در خانه مانند پیش‌بند آشپزخانه یا چیزهایی از این قبیل چاپ کنید.
 • به وضوح نشان دهید که اثر خلاقانه کودک برایتان مهم‌تر است. به او بیاموزید که کپی کردن، دنباله‌روی و رنگ‌آمیزی هنر بزرگسالان، کار خلاقانه‌ای نیست. کپی کردن یعنی تقلب کردن مانند تقلب در ریاضی. کمک کنید فرزندتان درک کند که حل مشکلاتی که بر سر راه یک اثر هنری وجود دارد، به شما می‌آموزد که چگونه مشکلات جنبه‌های دیگر زندگی را حل کند.
 • دقیقاً بگویید که چرا یک نقاشی را دوست دارید. گفتن عبارت «قشنگ است» چندان مفید نیست. به‎عنوان مثال بگویید: «این رنگ‎ها درخشان و شاد هستند، چند خط صاف و منحنی در آنجاست که ترکیب خوبی با هم ایجاد کرده‌اند، این رنگ‎ها مرا به یاد روزی انداخت که تو ناراحت بودی.» با این جملات می‌توانید دایره لغات فرزندتان را گسترش دهید. به این ترتیب، آنچه بچه‌ها به صورت فطری انجام می‌دهند، تقویت می‌شود.
 • همراه با فرزندتان به تماشای نگارخانه یا موزه هنری بروید. به یک اثر هنری نگاه کنید و فرزندتان را تشویق کنید به آن نگاه کند و بدون نگرانی از این‎که آنچه می‌گوید، «صحیح» است یا نه، در مورد آن صحبت کند.
 • از طراحی‏‎ها و نقاشی‌های کودکان، کارت‌تبریک سال نو درست کنید و برای دوستان و فامیل ارسال کنید. 
 • از میهمانان جشن تولد فرزندتان بخواهید تا کیک خود را با استفاده از تیوپ‌های فشاری خامه تزئین کنند.
 • قسمتی از خانه‌ را مشخص کنید که همیشه می‌تواند «نامرتب» باشد. در آنجا سه‌پایه، تخته‌سیاه، مدادشمعی، رنگ، چسب و جعبه‌ای از خرده‌ریزهای مختلف را قرار دهید. این قسمت از خانه را هنرکده بنامید و فرزندتان را تشویق کنید هر روز در آنجا کار هنری انجام دهد.
 • یک کیف بزرگ بخرید و آثار هنری را در آن نگهداری کنید. هیچ چیز ناراحت‌کننده‌تر از آن نیست که کودک ساعت‎ها روی یک نقاشی وقت صرف کند و مادر هنگام نظافت خانه، آن را دور بریزد.
 • گه‌گاهی چیزهای ساده‌ای به رنگ روشن مانند لباس، پرده، بشقاب یا کیسه پارچه‌ای بخرید تا کودک آنها را تزئین کند. از آنچه کودک تزئین کرده است، استفاده کنید!
 • دفترچه‌ای با جلد سخت برایش بخرید تا هر روز از آن استفاده کند حتی هنگامی که در سفر هستید. پس از مدتی، این دفتر نشان‎دهنده رشد کودک شما خواهد بود.
منابع: «کلیدهای پرورش خلاقیت هنری در کودکان و نوجوانان» نوشته سوزان استرایکر و سالی وارنر، ترجمه اکرم قیطاسی، انتشارات صابرین، 1385 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 24 مرداد 1395
تعداد بازدید: 47362 بار