null

بسیاری از والدین دوست ندارند درباره ایدز با فرزند خود صحبت کنند. با این وجود، کودکان از این بیماری اطلاع دارند.
آن‎ها درباره این بیماری در تلویزیون و رادیو، برنامه‌هایی را می‌بینند و می‌شنوند، داستان‌هایی در این‎باره در روزنامه‌ها و مجله‌ها می‌خوانند و شاهد صحبت کردن بزرگسالان و کودکان دیگر درباره این بیماری هستند.
کودکان شنیده‌اند بیمارانی که به ایدز مبتلا می‌شوند، می‌میرند. همچنین باور دارند که این بیماری، بسیار عجیب است چون دقیقاً نمی‌دانند که مردم چرا و چگونه به این بیماری مبتلا می‌شوند. به همین دلیل، ایدز برایشان وحشتناک جلوه می‌کند.

وقتی با کودکتان درباره ایدز صحبت می‌کنید، اطلاعات را به روشی درست، به او انتقال دهید تا بی‌جهت او را نترسانید.
از آنجا که احتمال ابتلای کودکان به این بیماری کم است، می‌توانید با او صادق باشید اما در مورد عدم احتمال ابتلا به این بیماری، او را مطمئن کنید.

اجازه دهید سئوال‌های خود را بپرسد و به شما بگوید که از قبل راجع به این بیماری چه اطلاعاتی داشته است. شاید بعضی از اطلاعات او، کاملاً اشتباه باشد. شاید بعضی از سئوال‌های او برای شما بسیار پیچیده باشد و نتوانید بدون تحقیق کردن، پاسخی به آنها بدهید. با این وجود، گفت‌وگوی آزاد، بهترین روش برای اطمینان از آن است که او یک نگرش واقعی نسبت به این بیماری پیدا کند.

null

شاید او باور داشته باشد که ایدز نیز مثل آبله‌مرغان یا سرماخوردگی، به‎راحتی منتقل می‌شود. به او آگاهی دهید که همه ویروس‌ها شبیه هم نیستند و آلوده شدن به ایدز، بسیار مشکل است.
جزئیاتی را که فکر می‌کنید در سطح درک اوست، در اختیارش قرار دهید مانند : «گاهی افرادی که این ویروس در بدنشان وجود دارد، آن را به دیگران منتقل می‌کنند»، «دکترها می‌توانند خون مردم را آزمایش کنند تا ببینند که آیا این بیماری در بدن آنها وجود دارد یا نه»، «کارهایی هست که مردم با انجام آن‌ها می‌توانند مطمئن شوند ایدز نمی‌گیرند.»
برای او شرح دهید که اصلی‌ترین راه انتقال ایدز از طریق روابط جنسی و تزریق سرنگ‌های آلوده است. اگر فرزندتان بتواند درباره ایدز با شما گفت‌وگو کند، کمتر نگران آن می‌شود.
اگر او تا سن نه‎سالگی، خودش درباره این بیماری صحبتی نکرد، بهتر است این موضوع را به عنوان گفت‌وگویی عادی در ارتباط با سلامتی، ایمنی، مسائل جنسی و بالغ شدن، مطرح کنید.
در این مورد کتاب‌های خوبی برای کودکان منتشر شده است که می‌توانید با هم آنها را مطالعه کنید. همچنین می‌توانید به او کمک کنید تا از فعالیت‌های پزشکان و محققان بسیاری که فعالانه در جست‌وجوی روش‌هایی برای جلوگیری از انتقال و درمان ایدز هستند، آگاه شود.
منابع: «راهنمای کامل والدین (2)» نوشته جنت گالانت و رابین گلداستین، ترجمه مینا اخباری‎آزاد، انتشارات صابرین، 1392 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 09 شهریور 1395
تعداد بازدید: 7896 بار