مادری یک نیاز غریزیطبیعی است که زن و مردی که مدتی است با هم ازدواج کرده و تشکیل خانواده داده‌اند، کم‌کم به بچه‎دار شدن فکر کنند چرا که سنت زندگی خانوادگی در همه نسل‌های بشر چنین بوده است اما ممکن است این سئوال برای آن‌ها مطرح شود که اصلاً چرا باید فرزنددار شد؟ چه اشکالی دارد که زندگی خانوادگی بدون حضور فرزند ادامه پیدا کند؟
اندیشیدن به این سئوال و سئوالات مشابه می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا هدفمندتر وارد عرصه فرزندپروری شوند و با موفقیت بیشتری در این مسیر گام بردارند.

یکی از ابعادی که در پاسخ به این سئوال باید به آن دقت کرد، این است که احساس نیاز به پدر یا مادر شدن یک نیاز غریزی است و هر انسانی به آن نیاز دارد. به‎صورت طبیعی باید در همه انسان‌ها وقتی به حدی از رشد می‌رسند، این احساس ایجاد شود.
انسان از نظر روحی و روانی نیازمند پدر شدن و مادر شدن است. زنی که تا پیش از مادر شدن، از سختی‌های بچه‌داری دور است، همین که متوجه می‌شود به‎صورت طبیعی بچه‌دار نخواهد شد، حاضر است پول‌های گزافی هزینه کند تا صاحب فرزند شود. این زن وقتی بچه‌دار می‌شود، دردسرهای زندگی‌اش آغاز می‌شود اما با وجود این دردسرها، احساس آرامش می‌کند. حال اگر زنی از این احساس غریزی و روحی محروم است، باید به دنبال ریشه آن بود. 

به‎صورت طبیعی، احساس نیاز به فرزند با یکی دو فرزند نیز ارضا نمی‌شود. انسان به گونه‎ای آفریده شده که به زندگی با دیگران نیاز دارد. خانه‌های خلوت این نیاز را برآورده نمی‌کند. وقتی این نیاز برآورده نشد، دو اتفاق بد رخ می‎دهد:
اول آنکه این خلاء توسط رسانه پر می‌شود. یکی از دلایل اصلی رسانه‌ای شدن خانواده‌ها، خلوت بودن محیط خانه است.
دوم اینکه گرایش شدید به محیط بیرون از خانه است. بیرون رفتن از خانه نه تنها بد نیست، خوب هم هست اما اگر بیرون از خانه بودن، تبدیل به یک گرایش شود و ریشه این گرایش هم خسته‌کننده بودن محیط خانه باشد، بد و خطرناک است.

خانه باید محیطی برای تجربه آرامش و نشاط باشد اما خانه‌های خلوت نمی‌تواند این کارآیی را داشته باشند. بدون تردید یکی از اصلی‌ترین عوامل نشاط در خانه، وجود نوزادان و کودکان بوده و این تجربه‌ای است که کمتر کسی آن را انکار می‎کند. 
 یک نوزاد در مهمانی‌، بزرگترها را به شدت به خود مشغول کرده و به اندازه چند فیلم و سریال به مهمانی نشاط و شادابی تزریق می‌کند. شادابی و نشاطی که بزرگترها از کودک می‌گیرند، ریشه در نوع آفرینش انسان دارد.


منابع: «ایران جوان بمان» نوشته محسن عباسی‎ولدی، انتشارات جامعه‎الزهرا (س)، ۱۳۹۳ .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 02 شهریور 1395
تعداد بازدید: 24080 بار