مادران مؤثر

اگر می‌خواهید یک مادر مژثر باشید:

  •  شیفتتان را مشخص کنید

شما نمی‌توانید همه کارهای سخت را با هم انجام دهید. می‌توانید صبح‌ها زود بیدار شوید یا این که برای تمام کردن کارهای عقب‎مانده‌، شب‎ها دیر بخوابید اما نمی‌توانید هر دوی این کارها را با هم انجام دهید. پس شیفت کاریتان را قبل از هر چیز مشخص کنید. شما یک مادر صبح‎کار هستید یا مادری که دوست دارد در پایان شب به کارهایش برسد.

  • اولویت‌هایتان را روشن کنید

فهرستی که مادرهای مؤثر هر روز از کارهای پیش‎رویشان تهیه می‌کنند، الزاماً شبیه به فهرست افراد دیگر نیست. مادر مؤثر می‎داند که تمیز شدن خانه، یکی از اولویت‎هاست اما ممکن است اول برای در آغوش گرفتن فرزند خود و بازی با او وقت بگذارد و  وقتی فرزندش سراغ بازی با وسایلش رفت، خانه را تمیز کند.
او به جای آنکه از خود انتظار اَبَرزن بودن داشته باشد و بخواهد به همه اولویت‌هایی که قبل از به دنیا آمدن فرزندش داشته است، برسد، اقتضائات زندگی جدید را در برنامه‌ریزی روزانه‌اش لحاظ می‌کند.

  • روی کارهایتان تمرکز کنید

وقتی قصد انجام دادن کاری را می‌‌کنید، در همان لحظه، آن را انجام دهید. این تکنیکی است که مادرهای مؤثر از آن استفاده می‌کنند. آن‌ها وقتی قرار است یک ایمیل کاری ارسال کنند، در میانه راه تلفن را برنمی‎دارند و با دوستشان صحبت نمی‌کنند. آن‌ها تک‌تک کارهایشان را چه بااهمیت باشد، چه کم‌‌اهمیت، با دقت، تمرکز و در کوتاه‎ترین زمان، انجام می‌دهند تا برای کارهای باقی‎مانده، وقت کم نیاورند.

  • مولد باشید

این پیچ، یکی از مهمترین پیچ‌های جاده است. اگر از سه پیچ قبلی به خوبی عبور کرده‌اید، این بار بخش مهمی از انرژ‌‌ی‌‌تان را برای مولد بودن خرج کنید. کافی است دست روی دست نگذارید و جوری زندگی کنید که فردایتان با امروز فرق داشته باشد. طوری زندگی کنید که وقتی به هفته‌‌ گذشته‌‌‌تان فکر می‌کنید، تصویر زنی را که بخش زیادی از روز را روی مبل گذرانده است، نبینید.

  • با دستتان چند هندوانه بردارید

نمی‌توانید انتظار داشته باشید که لااقل در سال‎های اول مادر بودنتان، برای همه کارهای مورد علاقه‎تان، وقت پیدا کنید مگر آنکه از آداب چندکاره بودن اطلاع داشته باشید  و بتوانید با دست‎هایتان، چندین هندوانه بردارید. می‌‌توانید هنگام آشپزی، به یک فایل صوتی نیز گوش کنید یا وقتی فرزندتان خوابیده است، همان‌‌طور که درس می‌خوانید و جمله‌ها را تکرار می‌کنید، لباس‌ها را نیز توی ماشین لباس‌‌شویی بیندازید و خلاصه می‌توانید به جای گله کردن از کمبود وقت، در یک زمان، بیشترین کار را انجام دهید.

  • وقت ارزشمندتان را درست خرج کنید

چقدر برای خواندن پیام‌ها یا امتیاز دادن به عکس‌ها در شبکه‌های اجتماعی، وقت صرف می‌کنید؟ آدم‌‌هایی که مدام درددل‌هایشان را می‌خوانید، چقدر در زندگی شما تأثیر دارند؟ بهتر نیست آن ساعات با کسانی که بیشتر به شما انرژی می‌‌دهند، وقت بگذرانید و در ساعت‌‌های تلف‌‌شده، چیزهای خوشایندی که آرزوی فراگرفتنشان را داشته‌اید، آموزش ببینید؟
اگر به شدت کمبود خواب دارید و خسته هستید، حتی خوابیدن هم می‌تواند استفاده ارزشمندی از وقت، تلقی شود.

  • «نه» بگویید

مادرهای مؤثر فکر نمی‌کنند که شانه‌هایشان تحمل تمام بارهای جهان را دارد. آن‌‌ها از توانایی‌ها و ظرفیت‌‌هایشان اطلاع داارند و به همین دلیل به خودشان حق می‌‌دهند که گاهی «نه» بگویند. آن‌‌ها قبل از اینکه زیر بارهای سنگین از پا در بیایند، به مسئولیت‌های بعدی، «نه» می‌گویند و  که وزن بار روی شانه‎هایشان را با دیگران تقسیم می‌کنند.

  • عذاب وجدان نگیرید

یکی از تفاوت‌های مادرهای ناتوان با مادرهای مژثر این است که هیچ‌‌وقت از کارشان راضی نمی‎شوند. آن‌ها هر چقدر برای فرزندشان وقت بگذارند، باز هم فکر می‎کنند کم گذاشته‌اند و هر کاری برای او انجام دهند، باز هم به خاطر اینکه شبیه به بعضی مادرهای دیگر عمل نکرده‌‌اند، خود را سرزنش می‎کنند در حالی که مادران مژثر، به خود و توانایی‌های خود افتخار می‌‌کنند.

منابع: «ضمیمه پدر و مادرها مجله همشهری بچه‎ها» نوشته آسا ابراهیمی، شماره 122 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 10 شهریور 1395
تعداد بازدید: 34480 بار