نکات مراقبتی

  در این دوران، بارداری واقعاً نفس شما را می‌گیرد و این حالت، تا انتهای بارداری ادامه دارد و علت آن، بزرگ شدن رحم و در نتیجه فشار آوردن به دیافراگم است.

  درصورتی که احساس تنگی نفس شدید دارید و ناخن‎هایتان در حال کبود شدن هستند، یا احساس ناراحتی قلبی می‎کنید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.در صورت مشاهده زگیل‎هایی در اطراف کانال زایمانی یا مقعد، موضوع را با پزشک در میان بگذارید. این‌ها زگیل‎های تناسلی هستند. زگیل‎های تناسلی در زمان زایمان مشکلاتی را ایجاد می‎کنند. علاوه بر این ممکن است که بعدها باعث ایجاد سرطان رحم شوند.

  حال که چهارده هفته را پشت سر گذاشته‌اید، زمانی را برای تزریق واکسن آنفولانزا پیش‎بینی نمایید. این واکسن از بروز بیماری‌هایی نظیر سینه‌پهلو جلوگیری خواهد کرد. عوارض این واکسن در حد درد کمی در ناحیه تزریق واکسن یا نهایتاً دو تا سه روزی احساس تب و خستگی خواهد بود.

  در گوشی با پدران

   در مورد روابط زناشویی، از پزشک مشورت بگیرید. معمولاً به غیر از هفته‌های آخر بارداری، انجام رابطه زناشویی در سایر زمان‎های بارداری، طبیعی است و مشکلی در بر نخواهد داشت. با این حال ممکن است خانم باردار نسبت به این رابطه، احساس خوبی نداشته باشد و باید به این حس او احترام گذاشت.

   خوردنی‌ها و نخوردنی‌ها

   1. به عنوان میان وعده، یک مشت آجیل بخورید تا ویتامین و مواد مغذی لازم را به دست آورید.

   2. آجیل‎های سالم مانند: بادام، بادام زمینی، گردو، پسته و چربی‎های سالم برای قلب را به رژیم غذایی خود راه دهید.

   3. آجیل منبع خوبی از پروتئین، منیزیم، ویتامین E و B است. به علاوه دانشمندان به این نتیجه رسیدند که خوردن یک مشت آجیل به عنوان یک میان‌وعده، می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را تا ۳۵% کاهش دهد. این ماده همچنین سرشار از چربی اشباع نشده و مناسب است.

   4. مقدار غذای خود را کاهش، اما وعده‎های غذایی خود را افزایش دهید.

   5. به آرامی غذا بخورید.

   6. از دیر غذا خوردن در شب، خودداری کنید و پس از آن، به مدت طولانی دراز نکشید.

   با کمک خدا

   1. روزهای پنجشنبه و جمعه سوره دهر بخوانید.

   2. در تمام نمازها، در یک رکعت سوره قدر را تلاوت کنید.

   3. بعد از نماز دست را روی شکم گذارده، سوره قدر و کوثر و صلوات کبیر را بخوانید و بعد از آن بگویید: «رَبَّنا هَبْ لَنا مِنْ أَزْواجِنا وَ ذُرِّیَّاتِنا قُرَّةَ أَعْیُنٍ وَ اجْعَلْنا لِلْمُتَّقینَ إِماماً».

   4. هفت مرتبه «أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ وَ أَتُوبُ إِلَیْه‏» بگویید.

   5. هر روز بعد از نمازها، 140 مرتبه، صلوات بفرستید.

   6. سیب شیرین و عسل و انار میل کنید.

   7. از اول ماه چهارم، نماز شب بخوانید. (درصوت امکان نیمه شب و اگر موفق نشدید، قضای آن را ترک نکنید.)

   8. هر روز بر دو عدد انجیر سوره والتین بخوانید و آن را ناشتا بخورید.

   9. ضمناً نام کودک قبل از چهار ماه و ده روز، انتخاب شود. (در روایات آمده است که برای پسر، نام‌های محمد یا علی و برای دختر، فاطمه را انتخاب نمایید تا سالم بماند ان‌شاءالله).

   10. کمتر مسأله‎ای است که بتواند به اندازه لقمه حرام یا شبهه ناک، انسان را از درک سعادت محروم کند و در عین حال-و متاسّفانه- در این روزها، شاید کمتر مسأله شرعی باشد که به این اندازه مورد غفلت واقع شده باشد. 

   اهمّیت توجه به حلال و حرام لقمه و تأثیر آن بر تربیت معنوی انسان: 

   • در تاریخ آمده است که امام حسین(علیه‌السلام) به لشکر عمر سعد فرمودند: «شکم‎هایتان از حرام پر شده و بر دل‎هایتان، مهر خورده است. دیگر حق را نمی‎پذیرید و به آن گوش نمی‎دهید.»

   • به زبان ساده، تأثیر لقمه حرام بر روح آدمی، تا آن حد است که کسی که به خوردن آن عادت کرده است، از سخنان امام معصوم (علیه‌السلام) نیز متأثر نخواهد شد و سرنوشت چنین انسانی، البته معلوم است.

   • در حالات بعضی از اولیاء‎الله و بزرگان آمده است که گاه با خوردن یک لقمه شبهه‎ناک و نه حرام، آن هم به صورت اتفاقی و نه عمدی، تا مدت‎ها از توفیق نماز شب محروم شده‎اند. احادیث وارد شده در این زمینه بسیارند، امّا تنها از باب تذکّر، به دو نمونه بسنده می‎کنیم:

   • پیامبر اکرم(صلّی‎الله علیه و آله و سلّم) می‎فرمایند: «مَنْ اَکَلَ الْحَلَالَ قَامَ عَلَی رَاْسِهِ مَلَکٌ یَسْتَغْفِرُ لَهُ حَتَّی یَفْرُغَ مِنْ اَکْلِهِ اِذَا وَقَعَتِ اللُّقْمَهُ مِنْ حَرَامٍ فِی جَوْفِ الْعَبْدِ لَعَنَهُ کُلُّ مَلَکٍ فِی السَّمَاوَاتِ وَ الْاَرْضِ وَ مَا دَامَتِ اللُّقْمَهُ فِی جَوْفِهِ لَا یَنْظُرُ اللَّهُ اِلَیْهِ وَ مَنْ اَکَلَ اللُّقْمَهَ مِنَ الْحَرَامِ فَقَدْ باءَ بِغَضَبٍ مِنَ اللَّهِ فَاِنْ تَابَ تَابَ اللَّهُ عَلَیْهِ وَ اِنْ مَاتَ فَالنَّارُ اَوْلَی بِهِ»؛ هرکه از حلال غذا بخورد، فرشته‎ای بالای سر او می‎ایستد و تا هنگامی که دست از خوردن بکشد، برایش استغفار می‎کند. اگر لقمه‎ای از حرام در شکم بنده وارد شود، تمامی فرشتگان آسمان و زمین او را لعنت می‎کنند و تا آن هنگام که آن لقمه داخل شکمش است خداوند به او نظر نمی‎کند و هر کس که لقمه حرامی بخورد، غضب خدا را برای خود فراهم ساخته است، پس اگر توبه کند، خدا نیز به سوی او باز می‎گردد و اگر[در این حال] بمیرد، پس آتش او را سزاوارتر است.

   • همچنین حضرتش (صلّی‌الله علیه و آله وسلّم) فرموده‎اند: «مَنْ اَکَلَ لُقْمَهَ حَرَامٍ لَمْ تُقْبَلْ لَهُ صَلَاهٌ اَرْبَعِینَ لَیْلَهً وَ لَمْ تُسْتَجَبْ لَهُ دَعْوَهٌ اَرْبَعِینَ صَبَاحاً وَ کُلُّ لَحْمٍ یُنْبِتُهُ الْحَرَامُ فَالنَّارُ اَوْلَی بِهِ وَ اِنَّ اللُّقْمَهَ الْوَاحِدَهَ تُنْبِتُ اللَّحْمَ»؛ کسی که لقمه حرامی بخورد، تا چهل شب، نمازش قبول نمی‎شود و تا چهل صبح، دعایش مستجاب نمی‎گردد و هر گوشتی که در بدن او، از حرام روییده شود، به آتش جهنّم سزاوارتر است و هر یک لقمه حرام، باعث روییدن گوشت در بدن می‎شود.

   علائم مادر

   1. این هفته غافلگیر شده‎اید! هم وزنتان اضافه شده و هم اینکه احتمالاً یک یا چند بار، دچار گرفتگی بینی و خونریزی از آن شده‎اید! اضافه وزن که امری طبیعی است. شما باید در هفته، نیم کیلو وزن اضافه کنید. گرفتگی بینی هم به دلیل افزایش مقدار خون و اکسیژن است که قلب شما بزرگتر می‎شود و بازده قلبتان هم برای تأمین نیازهای مادر و جنین، ۲۰ درصد افزایش می‎یابد.

   2. سه ماه دوم بارداری، زمانی است که احساسات و خلق و خوی شما ثبات بیشتری پیدا کرده است.

   3. این هفته رباط‎ها و عضلات شما نسبت به هفته‎های گذشته، نرم‎تر شده و شما راحت‎تر می‏‎توانید ورزش و تمرینات مناسب را انجام دهید.

   4. رحم شما بزرگ‎تر می‎شود، در نتیجه به پرده دیافراگم که درست در فاصله بین شکم و سینه‎های شما قرار دارد، فشار می‎آرود و شما ممکن است احساس تنگی نفس کنید.

   علائم جنین

   1. خوب بگذارید ببینم چه خبر است! این کوچولو الآن در چه وضعیتی است و کل هیکلش اندازه چه میوه‎ای است؟ یک هلو متوسط را تصور کنید! او اکنون به اندازه این هلو است. قدی به اندازه ۹ تا ۱۱ سانت و وزنی در حدود ۵۰ تا ۸۰ گرم دارد.

   2. او هر روز مثل ما، صبحش را با یک دم و بازدم شروع می‎کند. با این کار، او تمرین می‎کند که ریه‎هایش را قوی کند تا کیسه‎های هوا در ریه‎اش شکل بگیرد، او این کار را در میان مایع آمنیوتیک انجام می‎دهد. به هر حال او سرگرم است و سه چهار هفته‎ای می‎شود که دلش می‎خواهد فضولی کند.

   3. او اگر چه صداها را می‎شنود، اما فعلاً تصویری ندارد و انگار فقط مجهز به دستگاه رادیوست! چشم‎هایش فقط می‎تواند نورهای روشن را از پشت پلک‎های بسته‎اش ببیند، پلک‎هایی که تا هفته بیست و هفتم، همین وضعیت را دارد.

   4. غضروف‌ها در حال تبدیل به استخوان هستند.

   5. سه استخوان مربوط به گوش میانی، جزوه اولین استخوان‎هایی هستند که شروع به سخت شدن می‎کنند. با وجود اینکه هنوز مراکز شنوایی او کامل نشده، می‎تواند صدای شما را بشنود.

   6. همان‎طور که هفته گذشته گفتیم، موهایش الآن بیشتر شبیه کرک‎های روی میوه‎هاست. فکر نکنید موهای او الآن سیاه است و اگر جنین می‎توانست براق کننده به موهاش می‎زد! نه! هنوز رنگ‌دانه‎ها، موهایش را رنگی نکرده‎اند.

   7. خوب! این ناقلا می‎خواهد این هفته شما را لگد باران کند!! حق هم دارد! تقریباً با وجود اینکه در حال استراحت است، اما گاهی نیاز به شیطنت دارد. شما این هفته، هیجان زیادی را تجربه می‎کنید، چرا که برای اولین بار، لگدهایش را حس می‎کنید.

   قد: حدود ۱۱.۹ سانتی‎متر

    وزن: حدود ۱۰۷ گرم

   تصاویر جنین 


   تشبیه جنین


   منتشر کننده: الو مامان

   تاریخ انتشار: 12 فروردین 1395
   تعداد بازدید: 41066 بار