جشن تولد

یکی از موضوعاتی که با تولد فرزند وارد برنامه‌ها و دغدغه‌های مادران و خانواده‌ها می‌شود، برگزاری جشن تولد است. طبیعی است که پدر و مادر از اینکه موهبت فرزند به آنها اعطا شده، خوشحال باشند و خصوصاً در روز سالگرد تولد فرزند، این شادی آنها بیشتر بروز پیدا کند. به‎ویژه اگر این ابراز شادی، به نوعی ابراز محبت به فرزند نیز محسوب شود و هدف این باشد که به او یادآوری می‌شود پدر و مادر و همه اعضای خانواده، از به دنیا آمدن او و حضورش در خانواده، مسرورند.

با همه این اوصاف، نباید این نکته را از نظر دور داشت که گاهی در برگزاری این جشن‌ها، آن‎قدر مسائل حاشیه‌ای پررنگ می‌شوند که جای موضوع اصلی را، که همان ابراز شادی و محبت است، می‌گیرند و هدف اصلی کم‎رنگ یا حتی گم می‌شود. به‎عنوان مثال، گاهی مادر به شدت مشغول برگزاری جشن می‌شود و از چند روز قبل باید در تدارک تزئینات، پذیرایی، لباس، کیک، کادو و ... باشد. در این میان مشغولیت مادر و خستگی او، موجب آزردگی فرزند و کم‌توجهی به او می‌شود.

 • در طول برگزاری جشن، کودک دوست دارد با وسایل تزئینی و کیک و ... بازی کند و به آنها دست بزند، بدود، بازی کند، هر موقع نیاز داشت چیزی بخورد یا بخوابد، اما آئین جشن اقتضا می‌کند که مادر از این کارهای فرزند جلوگیری کند و مانع خواسته‌های به‎جای او شود. این موضوع خصوصاً برای کودکان زیر چهار سال که درک کمتری از موقعیت دارند، بیشتر مطرح است.
 • برگزاری جشن به صورت تجملاتی، با انواع تم‌های تولد، دکورها، پذیرایی‌های رنگارنگ، پوشش خاص، کادوهای گران‎قیمت و ویژه، خوی تجملی را در کودک پرورش می‌دهد و ذائقه سالم او که آرامش را در سادگی و بی‌آلایشی می‌بیند، تخریب می‌کند.
 • در اکثر مراسم‌های جشن تولد، کودک در یک بازه زمانی کوتاه، به‎شدت مورد توجه قرار می‌گیرد و سیل کادوهای مختلف به سمت او روان می‌شود. حتی در بعضی موارد، کودک از قبل برای تک‎تک اجزای مراسم، نظر می‌دهد و اگر یکی از آنها مطابق میل او انجام نشود، کاخ آرزوهایش فرو می‌ریزد. او برگزاری مراسمی باشکوه را حق خود می‌داند و نه لطف و محبتی که پدر و مادر و سایرین در حق او دارند. به نزدیکان سفارش کادو می‌دهد و به‌طور کلی رفتاری متوقعانه و خودبزرگ‌بینانه از خود بروز می‌دهد که می‌تواند زمینه‌ساز خودشیفتگی او گردد و از این منظر، آسیب تربیتی به همراه داشته باشد.
 • سایر کودکانی که مهمان جشن هستند، بعضاً دچار احساسات منفی و آسیب‌زا و خصوصاً احساس حسرت می‌شوند. راهکاری که برای خاموش کردن این احساس پیدا می‌کنند، امید بستن و برنامه‌ریزی برای داشتن جشن تولدی است که نه‎تنها کمبودهای‌شان در این جشن را جبران کند، بلکه از آن نیز بهتر باشد و این سرآغاز یک چرخه معیوب و مشکل‌آفرین می‌شود. این امکان وجود دارد که قدری خلاقیت به خرج داد و هم این روز را به یاد ماندنی کرد، هم از آسیب‌ها و وجوه منفی جشن تولدهای معمول، به دور ماند. پیشنهادهای ما برای جایگزین‌های بزرگداشت این روز، از این قرارند که شما نیز می‌توانید بر تعداد و تنوع آن بیفزایید:
 • جشن تولدرفتن به یک شهربازی جدید یا خیلی محبوب برای کودک و ماندن در آنجا تا هر وقت که کودک خسته شود و خودش مایل به بازگشت باشد.
 • فراهم کردن بستر تجربه‌های بدیعی همچون ماهیگیری، کاشتن درخت و نهال، حضور در یک باغ و میوه چیدن و ... .
 • رفتن در دل طبیعت و اقامت شبانه در جنگل
 • برگزاری یک جشن کاملاً خصوصی و خانوادگی با کیکی که با همکاری خود کودک تهیه شده است و فراهم کردن فرصت آردبازی، خامه‌مالی، تخم‎مرغ شکنی و ... .
 • رزرو یک فضای بازی یا ورزشی باکیفیت و دعوت از دوستان کودک برای بازی و ورزش دسته‌جمعی در آن فضا
 • برگزاری یک مهمانی خانوادگی در پارک یا طبیعت، با این شرط که از قبل به مهمان‌ها گفته شود کادو به همراه نیاورند و فقط خودتان یک هدیه به او بدهید.
 • خرید یک اسباب‌بازی یا وسیله خاص و نسبتاً گران‌قیمت که کودک در طول سال گذشته، در طلب آن بوده اما به هر دلیل، شما آن را برایش تهیه نکرده‌اید و دریافت آن، کودک را غافلگیر می‌کند.
 • پیوند دادن جشن تولد کودک با یک مناسبت مذهبی و برگزاری جشن در سالروز تولد یک امام معصوم یا یکی از اعیاد و مشارکت دادن کودک در برگزاری آن جشن
 • درنظر گرفتن یک مبلغ مناسب پول و رفتن به همراه کودک به اسباب‌بازی فروشی یا هرجایی که کالاهای کودکانه دارد و اختیار دادن به کودک برای خرید یک یا چند کالا تا سقف مبلغ از پیش تعیین‌شده
 • ایجاد هیجان انتخاب از بین چند مورد از گزینه‌های بالا برای کودک. به عنوان مثال چند قلک سفالی تهیه کنید و درون هر یک، نوشته یا نقاشی‌ای مبنی بر یکی از گزینه‌های بالا قرار دهید، هر قلکی که کودک انتخاب کرد را در یک فضای مناسب بشکند و گزینه داخل آن را برایش انجام دهید و ... .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 23 شهریور 1395
تعداد بازدید: 10854 بار