null

گاه از نظر کودک، مادربزرگ و پدربزرگ، افراد خاصی به شمار می‌آیند. در یک ارتباط خوب، آن‎ها عشق و پذیرش بی‌قید و شرط خود را نثار کودکان می‌کنند.
آن‎ها اغلب به کودک بی‌کم‌‎وکاست توجه می‌کنند و با علاقه به همه حرف‌هایی که نوه‌شان می‌گوید، گوش می‌کنند. بسیاری از مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها انعطاف‌پذیرند. آن‎ها وقت آزاد دارند و زندگی‌شان به نحو مناسبی تثبیت شده است.
از آنجا که آن‎ها مسئولیت نگهداری روزانه از نوه‌های خود را ندارند، می‌توانند بدون نگرانی درباره مواردی مثل مشکلات تربیتی و آموزشی کودک برای نوه‌های‎شان وقت بگذارند.

معمولاً روابط خوب مادربزرگ/ پدربزرگ – نوه دور علائق کودک می‌چرخد. کودکان با دقت به داستان‌هایی که مادربزرگ و پدربزرگ‌های‎شان می‌گویند، گوش می‌کنند: «ما وقتی هم‎سن تو بودیم، رایانه و ویدئو نداشتیم» و ممکن است از شرکت‏‎کردن در سرگرمی مورد علاقه مادربزرگ و پدربزرگ لذت ببرند. با این وجود، تمرکز روی کودک است.
در طول سال‌های پیش‌دبستانی، بیشتر کودکان از اینکه مادربزرگ و پدربزرگ نزدیک آن‎ها باشند، لذت می‌برند. با رسیدن به سال‌های دبستان، کودکان سرگرم بسیاری از فعالیت‌های دیگر می‌شوند و اغلب زمانی که مادربزرگ و پدربزرگشان نزد آن‎هاست، به کار دیگری مشغول هستند.

والدین درمی‌‎یابند که خودشان میان ارتباط مادربزرگ/ پدربزرگ – نوه قرار دارند. در بهترین موقعیت‌ها، والدین دوست دارند موفقیت‌های کودکان خود را با مادربزرگ و پدربزرگ‌ها تقسیم کنند و تشویق‌های تحسین‌کننده آن‎ها را بشنوند. به‌خصوص لذت‌بخش است که مادربزرگ و پدربزرگ‌ها والدین را به دلیل پرورش ثمربخش کودک مورد تشویق قرار می‌دهند. اما این روابط به‌خصوص برای نسلی که در میان این رابطه قرار گرفته است، می‌تواند پیچیده و ناراحت‌کننده باشد.

زمانی که مادربزرگ و پدربزرگ به روش تربیت نوه خود انتقاد می‌کنند، والدین از این دخالت آزرده‌خاطر می‌شوند. اگر مادربزرگ و پدربزرگ به طرز خاصی نسبت به نوه خود عشق بورزند، ممکن است یک والد با عصبانیت یا حسادت سؤال کند که چرا وقتی او کوچک بوده، این‌طور او را دوست نداشته‌اند: «چرا حالا شما این‌قدر مهربان شده‌اید؟ وقتی من را داشتید بزرگ می‌کردید، از این خبرها نبود!» حد تفریطی این قضیه هم آن است که اگر مادربزرگ و پدربزرگ به اندازه کافی محبت نکنند، والدین از لطمه روحی که این عدم ارتباط بر فرزندشان وارد می‌کند، شکایت می‌کنند.

با رسیدن کودک به دوران دبستان، او شناخت عمیقی از مادربزرگ و پدربزرگش پیدا می‌کند. او می‌داند آن‎ها نسبت به او چه واکنشی دارند، چقدر خوب است که به او توجه و با او بازی کنند و چه شخصیت‌هایی دارند.
گاهی نوه همان ویژگی‌هایی را در مادربزرگ و پدربزرگ خود می‌بیند که والدینش زمانی در آن‎ها دیده بودند. ممکن است او نیز، مثل والدینش، آزرده‌خاطر شود: «پدربزرگ فکر می‌کند همه چیز را می‌داند!» والدین می‌توانند با او هم‎دردی کنند: «می‌دانی وقتی من بچه بودم، گاهی همین حس را به پدربزرگ داشتم. فکر می‌کنم روش نصیحت‎کردن و کمک‎کردن او این‎طوری است!»
والدین معمولاً متوجه می‌شوند که در مقایسه با خودشان، فرزندشان خصوصیات فردی مادربزرگ و پدربزرگ‌شان را بیشتر تحمل می‌کند.

اگر مادربزرگ و پدربزرگ فرزندتان تمایل زیادی به دیدار نوه دارند، این رابطه شکوفا خواهد شد. اگر آن‎ها به لحاظ عاطفی یا بعد مسافتی از نوه‌های خود دور هستند، کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای تشویق و بهبود این روابط انجام دهید.

null

وقتی محل زندگی مادربزرگ و پدربزرگ از شما دور است، با آن‎ها تماس تلفنی داشته باشید. صدای فرزندتان را روی نوار صوتی برای آن‎ها بفرستید که کارهایی را که اخیراً انجام داده، در آن توضیح می‌دهد یا نوارهای ویدیویی از کودکتان در حال بازی، شعر‌خوانی، نشان دادن اتاقش یا تعریف کردن یک داستان است، برای آن‎ها ارسال کنید.
می‌توانید تعدادی پاکت آدرس‌دار و تمبردار در اختیار فرزندتان قرار دهید تا برای فرستادن نامه، عکس یا نقاشی از آن استفاده کند.

اگر روابط خود را با مادربزرگ و پدربزرگ فرزندتان به دلیل نگرش‌ها یا رفتارهای‎شان محدود کرده‌اید، در نظر داشته باشید که حالا فرزندتان بزرگ‌تر شده است. والدی که فکر می‌کرد مادرش نوه خود را لوس می‌کند، وقتی فرزندش به سن پیش‌دبستانی رسید، متوجه شد که ملایمت و خوش‌قلبی مادربزرگ به نوه‌هایش در سن پیش‎دبستانی لطمه‌ای نمی‌زند یا او را حریص و پرتوقع نمی‌کند. به همین دلیل مادرش را اغلب به خانه‌شان دعوت می‌کرد.

اگر احساس می‌کنید فرزندتان از مادربزرگ و پدربزرگ خود آزرده‌خاطر شده یا نگران آن‎هاست، اجازه دهید درباره احساسات خود صحبت کند.
اگر مادربزرگش بیمار است یا تغییر ناگهانی در وضعیت سلامتی یا شرایط زندگی او پیش آمده، او سؤال‌های زیادی مطرح می‌کند و توقع دلگرمی از شما دارد: «مادربزرگ خوب می‌شود؟»، «حالا دیگر او همیشه غمگین است؟»، «آیا ما باز هم به دیدن او خواهیم رفت؟»

منابع: «راهنمای کامل والدین (۱)» نوشته جنت گالانت و رابین گلداستین، ترجمه مینا اخباری‎آزاد، انتشارات صابرین، ۱۳۹۲ .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 30 خرداد 1396
تعداد بازدید: 22708 بار