آلرژی
آلرژی، علائمی مانند عطسه‎های مداوم، آبریزش بینی و یا التهاب پوست و … است که بر اثر صرف غذا یا بوییدن گل و قرار گرفتن در معرض گرد و غبار و … ایجاد می‎شود. شدت آلرژی در کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر است.
آلرژی به شیر گاو، شایع‎ترین آلرژی غذایی در سال‎های اول عمر است. در حال حاضر، تنها درمان پذیرفته شده در آلرژی غذایی، پرهیز از آلرژی مربوطه می‎باشد. بنابراین بهتر است در 6 ماهه اول، از شیر تازه گاو یا شیر خشک استفاده نکنید. تغذیه نوزاد با شیر مادر، بهترین راه جلوگیری از بروز حساسیت نسبت به شیرگاو است.
به‎علاوه، آلرژی در اغلب خانواده‎ها، ارثی است. بر اساس مطالعات انجام شده، وقتی یکی از والدین آلرژی دارد، فرزند آن‎ها حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد و اگر هر دو والد، مبتلا به آلرژی نسبت به هر ماده‌ای باشند، فرزندشان بین ۶۵ تا ۷۰ درصد ممکن است به آلرژی مبتلا می‌شود. پس یک علت اولیه آلرژی، ممکن است وجود زمینه آن در خانواده باشد.
تحقیقات نشان داده است که کودکان ایرانی، بیشتر به ۴ نوع ماده‌غذایی، آلرژی پیدا می‌کنند که عبارت‌اند از: پروتئین‌های شیر گاو و لبنیات، تخم‌مرغ، گندم و آجیل. ممکن است گفته شود بچه ۵ ماهه که آجیل مصرف نمی‎کند. زمانی‎که مادر، این موادغذایی را مصرف می‎کند، مواد آلرژی‌زا به کودک‌اش انتقال می‎یابد و کودکان ایرانی بیشترین آلرژی‌ها را به این مواد دارند.
نشانه‎های آلرژی غذایی در نوزادان، شامل دل‎درد، اسهال، استفراغ، جوش یا قرمزی پوست و آبریزش مداوم از بینی است. البته چون این علائم، علل دیگری نیز می‎توانند داشته باشند، پس در این مورد، با پزشک، مشورت کنید. در کودکان زیر ۶ ماه، رگه‌هایی از خون را به عنوان نشانه‎ای از آلرژی، می‌توان در مدفوع مشاهده کرد که اگر این مشکل درمان نشود، ممکن است به زخم روده در بزرگسالی و حتی بدخیمی منجر شود. ممکن است بعضی از پزشکان در نتایج آزمایشگاه اشتباه کرده و فکر کنند گلبول سفید و قرمز زیادی که در مدفوع وجود دارد، به‎دلیل وجود میکروب است، در این صورت، درمان با آنتی‌بیوتیک را توصیه می‌کنند، در صورتی‎که این کودکان با قطع مواد حساسیت‎زا، مشکل‌شان حل می‌شود.
بخشی دیگر از علائم، در دستگاه تنفس اتفاق می‌افتد و می‌تواند خود را به صورت گرفتگی بینی، خس‌خس، سرفه‌های مکرر، تنگی نفس در کودکان بزرگ‌تر، نشان ‌دهد و در بعضی از کودکان، سرماخوردگی طولانی‌تر از حد معمول می‌شود. همچنین مستعد سینوزیت و التهاب لوزه سوم می‌شوند و اگر این مشکل، درمان نشود، در آینده، ممکن است موجب آسم شود. آلرژی علائمی نیز در پوست ایجاد می‌کند.
اگر نوزادی که از شیر مادر تغذیه می‎شود، حساسیت از خود بروز دهد، شاید بهتر باشد شیر او عوض شود. این تغییر تغذیه، نیازمند برنامه‎ریزی دقیق توسط یک متخصص در امور تغذیه‎ای کودکان است. 
وقتی دادن غذای کمکی به کودک را شروع کرده‎اید، بعد از دادن هر غذایی که بار اول به کودک می‎دهید، برای شروع غذای جدید بعدی، سه الی پنج روز صبر کنید. این کار موجب می‎شود که متوجه حساسیت کودک نسبت به آن غذا (اگر حساسیت داشته باشد)، بشوید.
منابع: «چگونه دوران بارداری، زایمان و بچه‎داری راحتی داشته باشیم؟» نوشته انجمن پزشکی وزارت بهداشت ایالت بریتیش، ترجمه فرشاد نجفی‎پور، تهران، انتشارات نسل نو اندیش، 1381 . «کودکان ایرانی به چه موادی آلرژی دارند؟» . «حساسیت‎زدایی خوراکی در کودکان مبتلا به آلرژی به شیر گاو: کار آزمایی بالینی آینده‎نگر» نوشته محبوبه منصوری و دیگران، مجله دانشکده پزشکی تهران، دوره 65، شماره 5، مرداد 1386 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 30 آذر 1395
تعداد بازدید: 31693 بار