nullسوزش سردل در خانم‎های باردار بسیار شایع است. این مسئله دو علت دارد:
  • اول این‎که  برای تسهیل شدن زایمان، هورمون‎هایی مشغول آرام‎کردن رباط‎ها و بافت‎های بدن می‎شوند که موجب کند شدن گوارش نیز می‎گردند یعنی غذا به مدت طولانی‎تری در معده باقی می‎ماند و آغازگر تولید اسید بیشتر است. 
  • دوم، بچه در حال رشد به شکم و دریچه‎های قسمت پایین مری فشار می‎آورد و این احتمال که اسیدها به سمت بالا روانه شوند را افزایش می‎دهد. 
  در گذشته وقتی زنان باردار دچار این سوزش سر دل و ترش‎کردن می‎شدند، مادران با تجربه می‎گفتند بچه دارد مو در می‎آورد یا بچه پرمویی است. جالب است بدانیم که بر اساس مطالعات انجام شده، بچه‎های مادرانی که ترش می‎کنند، پرموتر هستند چون هورمون‎هایی که موجب ترش‎کردن می‎شوند، موجب رویش مو نیز می‎شوند!
  این مشکل در ابتدا با بالابردن سر در هنگامخواب و مصرف غذاهای کم‎حجم مخصوصاً نزدیک به زمان خواب و عدم مصرف چای، قابل درمان است. سپس به بیمار توصیه می‎شود که از شربت‎های آنتی‎اسید (شربت معده) استفاده کند. در صورت عدم درمان، می‎توان از داروهای دیگر معده بر اساس تجویز پزشک استفاده کرد. همچنین می‎توانید از این رهنمودهای بدون دارو استفاده کنید تا این مشکل را کاهش دهید:
  • دفعات بیشتر و به مقدار کمتر، غذا صرف شود. بیش از حد خوردن، سوزش سر دل را تشدید می‎کند. در دوره بارداری، فضای کمتری در شکم وجود دارد. به جای سه وعده در روز، شش وعده کوچک‎تر صرف شود. بدن برای گوارش مقدار کمتر و دفعات بیشتر، راحت‎تر به وظیفه خود عمل می‎کند.
  • مایعات به مقدار زیاد نوشیده شود. به‎ندرت مایعات باعث مشکلات گوارشی می‎شوند. علت این است که مایعات سریع‎تر از میان شکم عبور می‎کنند. غذای روزانه خود را با سوپ‎ها، آبمیوه‎ها و یخ‎دربهشت عوض کرده و تلاش کنید تا پروتئین‎هایی مثل شیر و ماست را به رژیم اضافه کنید. این نکته به معنای آن نیست که باید وعده‎های غذایی را با نی بنوشید. فقط غذاهای سفت را آهسته‎تر و به خوبی بجوید.
  • آغازگرهای سوزش سر دل را از خود دور کنید. ترکیباتی را شناسایی کنید که سوزش سر دل را تشدید می‎کند و سپس آن‎ها را از رژیم خود خارج سازید. برای این کار، به کارگاهی خبره نیار ندارید. برخی از آغازگرهای معمول عبارتند از: غذاهای اسیدی مانند: مرکبات و گوجه‎فرنگی، غذاهای چرب، سرخ‎کرده یا پر ادویه. به‎علاوه شکلات، قهوه، چای و نوشابه‎های گازدار. 
  در همین رابطه، چند پیشنهاد دیگر نیز مطرح می‎گردد: 
  1. بعد از صرف غذا یا مایعات از دراز کشیدن پرهیز شود.
  2. در هنگام خواب، سر تا حدودی بالاتر از بقیه اعضای بدن قرار گیرد. این عمل باعث کاهش برگشت اسید معده به مری می‎گردد. 
  3. به تعویق انداختن ورزش به حداقل ۲ ساعت پس از صرف غذا. 
  4. صرف ۵- ۴ وعده غذا در حجم کم، به‎جای ۳ وعده غذا.
  5. آرامش در هنگام غذا خوردن، خوب جویدن و آهسته خوردن. 
  6. پرهیز از مصرف چربی زیاد. 
  7. پرهیز از مصرف غذاهای پرادویه. 
  8. پرهیز از مصرف غذاهای نفاخ. 
  9. مصرف مایعات خارج از وعده‎های اصلی. 
  10. پوشیدن لباس‎های گشاد و راحت. 
  11. استفاده از آب به جای مصرف شکلات، قهوه و چای.
  به یاد داشته باشید که وقتی فرزندتان متولد شد، این مشکل رفع خواهد شد.

  منابع: «سوزش سردل و یبوست در زنان باردار» نوشته ثریا عالمی، روزنامه جام جم، شماره 3263، 7 آبان‌ماه 1390 . «راهنمای جامع تغذیه دوران بارداری و شیردهی» نوشته وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، انتشارات اندیشه ماندگار، 1392 . ماهنامه«نی‎نی»، شماره 44، دی‎ماه 1393 .

  منتشر کننده: الو مامان

  تاریخ انتشار: 30 آذر 1395
  تعداد بازدید: 25370 بار