کمردرد بارداری
پرورش یک انسان جدید در درون خود، کاری بس دشوار است و بدن باید مشکلات بسیاری را تحمل کند. یکی از این مشکلات، درد و خشکی ماهیچه‎ها است. اغلب مادران برای یافتن بهترین روش‌های کاهش این رنج، سئوال‎هایی در ذهن دارند. در این زمینه، نکات مهمی ذکر وجود دارد که با بروز مشکلات، می‎توان از آن‎ها استفاده کرد تا میزان درد کاهش یابد:
  1. حفظ آب بدن؛ مادران باردار از طریق افزایش تعرق و دفع ادرار، مایعات بدن خود را از دست می‎دهند. عدم دریافت آب کافی به احساس خستگی شدید منجر می‎شود و مادر باردار را دچار گرفتگی‎های ماهیچه‎ای و درد پیوندها می‎کند. برای نوشیدن، صبر نکنید تا تشنه شوید. روزانه حداقل هشت لیوان آب بنوشید.
  2. کشش دادن بدن؛ با پیشرفت بارداری، انجام برخی حرکات، دشوارتر می‎شود. برای پشت، پاها، گردن و ماهیچه‎های دست و پا، تمرینات کششی انجام دهید. تا موعد زایمان و پس از آن نیز می‎توانید به این تمرین‎ها ادامه دهید. 
  3. استفاده از حمام گرم؛ حمام گرم به ماهیچه‎هایی که در دوران بارداری آسیب‎پذیر می‎شوند، کمک می‎کند. این کار همچنین می‎تواند درد پشت و گرفتگی پاها را آرام کند. البته آب نباید زیاد داغ باشد و برای مدت زیاد نیز، نباید در حمام ماند.
  4. کمپرس گرم و سرد؛ گرما برای خشکی ماهیچه‎ها خوب است. همچنین از یخ می‎توان برای کاهش التهاب استفاده کرد. بیست دقیقه این کار را انجام دهید و هرگز مستقیماً آن را روی پوست قرار ندهید. این کار به جریان خون و آرام کردن ماهیچه‎ها یاری می‎رساند. هرگز با کمپرس روی بدنتان نخوابید
  5. قراردادن پاها در آب گرم؛ پا و مچ پای متورم طی دوران بارداری، معمول است. قراردادن پاها در آب گرم (نه خیلی داغ) و کمی نمک، تورم را کاهش می‎دهد و دردها را کم می‎کند. 
  6. درست خوردن؛ از رژیمی سالم بهره گیرید. کلسیم و منیزیم با یکدیگر کار می‎کنند تا به انقباض‎های ماهیچه‎ای و فشار خون طی بارداری یاری رسانند. استفاده روزانه 250 تا 300 میلی‎گرم از این مواد  معدنی توصیه می‎شود. این میزان به مبارزه با خستگی شدید، درد و رنج‎ها یاری می‎رساند. 
  7. تصحیح حالت بدنی؛ برقراری حالت بدنی خوب به شکل چشمگیری فشار بر بدنتان را کاهش می‎بخشد. چانه را به سمت سینه، شانه‎ها را به عقب و باسن را به سمت داخل بفرستید و ماهیچه‎های شکمی را سفت کنید. 
منابع: ماهنامه «نی‎نی»، شماره 44، دی‎ماه 1393 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 30 آذر 1395
تعداد بازدید: 46087 بار