null

توجه به سلامت کودکان باید همه ابعاد وجودی اعم از رشد اجتماعی، عاطفی، شخصیتی و هوشی را در بر گیرد. ارتباط عاطفی والدین-کودک می‎تواند بر رشد و تکامل سیستم عصبی و مغز، به حداکثر تکامل خود برسد و طی این فرآیند، به‎تدریج قابلیت‎های زیادی را در زمینه‎های حرکتی، کلامی، شناختی، عاطفی و روابط اجتماعی به‎دست آورد. هرچه ارتباط والدین با کودک در این سنین، مناسب‎تر و مؤثرتر باشد، تکامل مغزی با کیفیت بهتری رخ می‎دهد.

وقتی بچه‎ها مطلع می‎شوند که دیگران آن‎ها را دوست دارند، باور می‎کنند که دوست‎داشتنی هستند. این امر به آن‎ها کمک می‎کند عزت نفس خود را پرورش دهند. ما با احترام متقابل و دلگرم کردن فرزندانمان به این‎که دوستشان داریم، با آن‎ها ارتباط برقرار می‎کنیم. شیوه‎های دیگر ابراز احساسات نسبت به کودکان عبارت است از:

  1. واضح و صریح به آن‎ها بگویید دوستشان دارید. این پیام را هر روز به همه بچه‎ها منتقل کنید: «صبح به‎خیر نادیا! دوستت دارم.»، «حدس بزن چه کسی تو را به اندازه‎ یک کوه دوست دارد؟»، «بیا از همه کسانی که تو را دوست دارند، نام ببریم: پدربزرگ، هوشنگ، عمه مریم و ... .»
  2. قدرشناسی خود را نشان دهید: «شب به‎خیر سمیرا. روز خوبی با تو داشتم. وقتی بیدار می‎شی، خیلی خوشحال می‎شم.»، «پونه، تو عجب موجود دوست‎داشتنی‎ای هستی! تو رو بغل‎کردن چه کیفی داره!»، «خدای بزرگ، چه بزرگ شده‎ای! دلم می‎خواد بزرگ شدن و درس خوندن تو رو ببینم.»
  3.  از طریق لمس‎کردن، عشق خود را ابراز کنید. برای کودکان و بچه‎های کم‎سن و سال، برقراری ارتباط لمسی، قوی‎تر از کاربرد هرگونه واژه‎ای عمل می‎کند. مراقبت جسمانی از نوزادان به میزان زیادی تماس بدنی نیاز دارد. طرز بغل‎گرفتن و نوازش‎کردن کودکان هنگام حمام کردن، لباس پوشاندن، عوض کردن و غذا دادن، به وضوح به آن‎ها می‎گوید که تحت مراقبت هستند. همچنان که فرزندانمان مسیر خود را به‎سوی نوپایی و سپس سال‎های پیش‎دبستانی طی می‎کنند، از مهر و محبت، دور نگه داشته می‎شوند، در حالی‎که هنوز نیاز دارند که از طریق لمس‎کردن و نوازش‎کردن به آن‎ها گفته شود که عزیز هستند.
  4. رفتارتان محترمانه باشد. تلاش‎های مثبت ما برای برقراری ارتباطی محبت‎آمیز با فرزندانمان، ممکن است با بیان جملاتی ناخوشایند، خنثی شود. هنگامی‎که فرزندان ما دچار اشتباه می‎شوند یا بدرفتاری می‎کنند، آنچه ما می‎گوییم یا انجام می‎دهیم، برای ارضای حس محبوب‎بودن و عزت نفس آن‎ها، بسیار مهم است.
منابع: «والدین و فرزندان زیر شش سال» نوشته دان دینک‎میر، گری د. مککی، و جیمز اس دینک میر، ترجمه مجید رئیس‎دانا، انتشارات رشد، 1393 . «بررسی وضعیت آموزش برقراری ارتباط مناسب با کودک به والدین نسبت به سایر آموزش‎ها در مراقبت‎های بهداشتی کودکان در مراکز بهداشتی درمانی شهرستان تبریز» نوشته حسین خسروشاهی و دیگران، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 30 آذر 1395
تعداد بازدید: 29368 بار