مراقبت و پرستاری جزیی از ذات و طبیعت مادر است. نوزادان هنگامی که از مادر متولد می‌شوند، بدنشان دارای پادتن‌هایی است که از آن‌ها در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کند. اگر نوزاد از شیر مادر تغذیه می‌کند، احتمالاً سالم‌تر خواهد بود چون این پادتن‌ها در شیر مادر نیز وجود دارند. بنابراین نوزاد نیز یک انسان است و آمادگی این را دارد که چندین بار در سال، بیمار شود. رایج‌ترین بیماری‌های کودکان عبارتند از:

قطره بینی
 • سرماخوردگی

کودکان ممکن است در سال به 6 تا 10 ویروس سرماخوردگی  مبتلا شوند. چنانچه آن‌ها در مهد کودک مراقبت می‌شوند، ممکن است حتی بیش از این، سرما بخورند. در اکثر مواقع، کودک در ماه‌های اول تا سوم بعد از تولد، برای اولین بار سرما خواهد خورد و مانند بزرگترها، عکس‌العمل‌هایی چون آبریزش بینی، گلودرد یا سرفه با صدای گوش‌خراش، نشان می‌دهد. با نصب یک دستگاه بخور در اتاق خواب، می‌توان به تنفس او کمک کرد. اگر بینی او خیلی گرفته و نمی‌تواند شیر بخورد، از قطره‌های نمکی بینی استفاده شود. می‌توان حمام را گرم کرد و موقع دوش گرفتن مادر، نوزاد را روی صندلی کودک نشاند تا با هوای گرم و مرطوب حمام، به نرم شدن بدنش کمک کرد. هنگام مصرف داروهای سرماخوردگی، حتماً باید با پزشک مشورت شود. اگر نوزاد کمتر از 12 هفته دارد، به پزشک مراجعه گردد چون نوزاد در هفته‌های کمتر، احتمال ابتلا به برونشیت را دارد.

 • خروسک

برخی از نوزادان معمولاً بعد از سرماخوردگی، دچار عفونت گسترده حلق و نای می‌شوند که نام این بیماری «خروسک» است. نشانه این بیماری، سرفه‌های خشک که مثل صدای خروس یا صدای تنفس با خس‌خس پرصدا همراه است و معمولاً در شب بیشتر می‌شود. بخار آب می‌تواند باعث بهبود این مشکل شود، بنابراین می‌توان نوزاد را در آغوش گرفت و در حالی‎که دوش آب‎گرم باز است، در حمام نشست. هوای سرد نیز می‌تواند مفید باشد، بنابراین می‌توان نوزاد را چند دقیقه بیرون برد. اگر نوزاد به‎سختی نفس می‌کشد و لب‌های او آبی و کبود شده است، باید به پزشک مراجعه کرد.

 • اسهال

مدفوع نرمی که برای 2 تا 3 روز طول می‌کشد، در نوزادان کاملاً طبیعی است. تا وقتی که نوزاد حالش خوب است و به‎طور منظم پوشکش را کثیف می‌کند، جای نگرانی نیست. در این مدت، شیردهی نباید قطع شود و نباید از داروهای ضد اسهال استفاده کرد. اگر اسهال بیش از سه روز ادامه داشت یا نوزاد بی‌رمق و بی‌حال شد، باید به پزشک مراجعه کرد.

گوش درد
 • عفونت‌های گوش

هنگامی که ویروس یا باکتری، گوش کودک را عفونی کند، باعث درد و عفونت پشت پرده گوش او می‌شود. بسیاری از نوزادان و کودکان  سه ماهه تا سه ساله، بیشترین استعداد برای ابتلا به عفونت‌های گوش را دارند چون مجرای گوش آن‌ها کوچک است. اغلب کودکان تا قبل از سن دوسالگی، حداقل یک‎بار دچار عفونت گوش می‌شوند. در صورت ادامه درد گوش در نوزاد، باید به پزشک اطفال مراجعه کرد تا آنتی‎بیوتیک تجویز کند. برای تسکین درد، علاوه بر مصرف استامینوفن یا ایبوپروفن، می‌توان از کمپرس گرم استفاده کرد.

اگزما 2
 • اگزما

یکی از رایج‌ترین مشکلات پوستی در نوزادان، اگزما است. اگزما شبیه کهیرهای قرمز روی سر و صورت است و بین دو تا شش‎ماهگی رخ می‌دهد. در این مواقع می‌توان از لوسیون مرطوب‎کننده استفاده کرد. در صورت گسترش کهیر، باید به پزشک مراجعه شود.

چه زمانی حتماً باید به پزشک مراجعه کرد؟

 • تب بالا: تب بیش از 37 درجه برای نوزادان زیر سه ماه و تب بالای 38 درجه برای کودکان بزرگ‌تر.
 • مشکلات تنفسی: نفس‎نفس زدن، لب‌های کبود.
 • بی‌آبی: نوزاد نتواند آب و مایعات بخورد و برای 6 ساعت ادرار نکرده و لب‌هایش خشک شده باشد.
 • تهوع: تهوع مداوم
 • زخم سر، بی‌هوشی یا تهوع بعد از افتادن
 • درد شکم: چنگ‎زدن به شکم، جمع‎کردن زانوها به سمت قفسه سینه با فریاد.
منابع: «بارداری هفت‎به‎هفته» نوشته لورا رایلی، ترجمه مریم سعیدی، نشر اسماء، چاپ چهارم، 1392 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 23 آذر 1395
تعداد بازدید: 39671 بار