با وجود این‎که اکثر مشکلات چشمی پس از درمان، به سرعت بهبود می‎یابند، تمامی این مشکلات، باید جدی تلقی شوند. عفونت‎های چشمی به آسانی به دیگران سرایت می‎کنند، بنابراین باید به کودک، لیف و حوله مجزا اختصاص داد و آن را مرتب تعویض کرد.
چشم‎ها را با پنبه، خشک و برای هر چشم، از پنبه جدیدی استفاده کرد. دست‎های کودک را تمیز نگاه داشت و اجازه نداد که چشم‎های خود را بمالد. با این اقدامات، می‎توان از بروز عفونت و پخش آن جلوگیری کرد.

التهاب پلک چشم

التهاب پلک چشم، التهابی در کناره‌های پلک‌ها ایجاد می‎شود که معمولاً هر دو چشم را مبتلا می‌کند و نشانه آن،  پلک‌های قرمز و پوسته‎پوسته شده است. کودکانی که شوره سر دارند، اغلب به این بیماری مبتلا می‌شوند.

درمان اولیه در منزل: یک قاشق چای‌خوری جوش‎شیرین یا نمک را در یک لیوان آب جوشیده ولرم حل کنید. یک تکه پنبه را با محلول، خیس‎کرده و چشم کودک را با آن بشویید. قبل و بعد از این کار، دست‌های خود را شسته و برای هر چشم، از پنبه جداگانه استفاده کنید. این کار را دو بار در روز انجام داده و هر بار محلول تازه‎ای درست کنید.

مراجعه به پزشک: در صورتی که چشمان کودک چسبناک است و پس از یک هفته درمان در منزل، هیچ‌گونه علائم بهبودی حاصل نشد، به پزشک مراجعه نمایید. پزشک احتمالاً پماد آنتی‌بیوتیک تجویز خواهد کرد.

چشمان چسبناک

چشمان چسبناک

یک التهاب چشمی خفیف و رایج است که علت آن، واردشدن خون یا مایعات دیگر در زمان تولد است و علائم آن، چسبندگی مژه‌ها و وجود چرک در گوشه داخلی چشم می‌باشد. در موارد مشابه، ممکن است کودک دچار ورم ملتهبه چشم یا گرفتگی مجرای اشک شده باشد.

درمان در منزل: چشمان نوزاد را روزی دوبار با پنبه‌ای که با آب جوشانده شده، مرطوب کرده‌اید، پاک کنید. پنبه را از گوشه داخلی چشم، به سمت بیرون بکشید و برای تمیز کردن هر چشم، از پنبه تمیز استفاده کنید.

مراجعه به پزشک: اگر چرک زردرنگ زیادی در چشم کودک جمع شده یا این‎که دردناک است، به پزشک مراجعه نمایید. اگر نوزاد 2 روز پس از تولد، نشانه‌هایی از چسبندگی چشم داشت یا این عارضه تا 3 روز پس از تولد، برطرف نشد، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

ورم ملتهبه چشم

این بیماری به نام «چشم صورتی» نیز شناخته می‌شود چون سفیده چشم، صورتی‎رنگ می‌گردد. ورم ملتهبه چشم، التهاب جداره چشم و پلک‌ها است و علت آن ممکن است ویروس یا باکتری باشد.
در مواردی که علت آن، ویروس است، خفیف‌تر می‌باشد. اگر چشمان کودک هنگام بیدار شدن از خواب، با چرک به هم چسبیده باشد، احتمالاً او به ورم ملتهبه باکتریایی، مبتلا شده است.

چشم صورتیعلائم این بیماری عبارت است از: چشمان خون‌آلود، خشکی و دردناک‎شدن چشم‌ها، ترشح چرک، چسبیدن پلک‌ها پس از بیدار شدن از خواب.

درمان در منزل: سعی کنید دریابید که علت ورم ملتهبه است یا چیز دیگر. ممکن است علت، نوعی آلرژی از قبیل تب یونجه باشد یا ذره‌ای خاک یا حتی مژه در چشم رفته باشد.
اگر دلیل این امر، آلرژی باشد، چشمان کودک، خارش و درد دارد و قرمز و اشک آلود می‌شود. در صورت مطمئن شدن از ورم ملتهبه چشم، یک قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیوان آب جوشیده شده ولرم، حل کنید و یک تکه پنبه در آن فرو برده و از چشم عفونی شروع کنید و پنبه را از گوشه خارجی به داخل بکشید.
دست‌ها را قبل و بعد از انجام این کار، شسته و برای هر چشم، از پنبه تمیز استفاده کنید.

مراجعه به پزشک: در صورتی که احتمال می‌دهید کودک به ورم ملتهبه چشم، مبتلا شده یا چشم‌هایش خون‌آلود و دردناک است، هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید. پزشک احتمالاً یک قطره یا پماد آنتی‌بیوتیک تجویز خواهد کرد.
نحوه ریختن قطره چشم: نوزادتان را در یک پتو بپیچید و چشم او را به آرامی، باز نگه دارید، سپس قطره را به درون آن بریزید. در صورت لزوم، برای نگه‎داشتن سر نوزاد، از یک شخص بزرگسال کمک بگیرید.

گل‎مژه

گل‌مژه یک تورم پر از چرک و دردناک روی پلک بالایی یا پایینی است که در اثر عفونت در ریشه یک مژه، به‎وجود می‌‌آید.
برخی از گل‌مژه‌ها به سادگی خشک می‌شوند و می‌افتند ولی اغلب آن‌ها، سر باز می‌کنند و طی یک هفته، می‌ترکند و به این ترتیب، درد آن‌ها از بین می‌رود.
این عارضه، جدی نیست و در منزل، قابل درمان است. علائم آن، تورم دردناک و قرمز روی پلک و ظاهر شدن مرکز پر از چرک، در محل ورم می‌باشد.

گل مژهدرمان در منزل: یک تکه پنبه را درون آب داغ فرو ببرید و بفشارید. سپس آن را 2 تا 3 دقیقه، روی گل‌مژه فشار دهید تا سریع‌تر سر باز کند. این کار را سه بار در روز تکرار کنید تا گل‌مژه بترکد. سپس درد تسکین یابد.
با استفاده از یک تکه پنبه که در آب جوشیده ولرم فرو کرده‌اید، چرک را به آرامی پاک کنید. برای هر چشم، از پنبه جدید استفاده شود.

مراجعه به پزشک: در موارد زیر به پزشک مراجعه شود:

  • گل‌مژه پس از یک هفته بهتر نشود.
  • کل پلک کودک متورم شود.
  • پوست اطراف چشم، قرمز شود.
  • کودک همچنین به التهاب پلک چشم، مبتلا شده باشد.

لوچی

به‎طور طبیعی نگاه هر دو چشم، در یک زمان، در یک جهت است ولی کودکی که به لوچی مبتلا است، با یک چشم، روی شیء تمرکز می‌کند در حالی که چشم دیگر آن را دنبال نمی‌کند. 
لوچی در نوزاد تازه متولدشده، طبیعی است ولی اگر پس از سه‏‎ماهگی، چشمان کودک با هم حرکت نمی‌کنند، ممکن است به لوچی مبتلا شده باشد. این عارضه گاهی دائمی و گاهی موقت است. از طرفی، لوچی خودبه‌خود برطرف نمی‌شود و باید به دنبال درمان بود. هر چقدر سن کودک پایین‎تر باشد، درمان موفقیت‌آمیزتر خواهد بود.

لوچی 2تشخیص در منزل: وقتی کودک حدود سه ماه دارد، یک اسباب‌بازی را در فاصله 20 سانتی‌متری از صورت او بگیرید و آن را آهسته حرکت دهید. دقت کنید که آیا چشم‌هایش با هم حرکت می‌کنند و آیا شیء در حال حرکت را دنبال می‌کنند یا خیر.

مراجعه به پزشک: در صورت تشخیص لوچی در منزل، به پزشک مراجعه نمایید. پزشک چشمان کودک را معاینه و دید او را بررسی خواهد کرد. ممکن است یک چشم‌بند بدهد که به مدت چند ساعت روی چشم قوی‌تر او قرار دهید. این کار، کودک را وادار می‌کند که از چشم ضعیف‎تر خود استفاده نماید.

کودکان نوپا ممکن است نیاز به عینک داشته باشند. اگر کودک زیر دو سال باشد، با این روش احتمالاً چپ‎چشمی او طی چندماه، برطرف خواهد شد.
اگر لوچی چشم خیلی شدید باشد که به علت ضعف ماهیچه‌های چشم ایجاد شده است و ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

منابع: «همه مادران سالم می‎مانند اگر ...» نوشته الیزابت فنویک، ترجمه زهرا اسدی، نشر اسماء، چاپ سوم، 1393 .

منتشر کننده: الو مامان

تاریخ انتشار: 28 دی 1395
تعداد بازدید: 36116 بار